Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraina: morskie rakiety na lądowym MT-LB

Fot. Defence24.pl.
Fot. Defence24.pl.

Rosjanie próbują powstrzymać ukraińskie natarcie na lewym brzegu rzeki Konka używają m.in. improwizowanych artyleryjskich systemów rakietowych. Użyte samobieżne wyrzutnie rakiet kalibru 140 mm, to połączenie okrętowego uzbrojenia z transporterem gąsienicowym MT-LB.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Ukraiński przyczółek na lewym brzegu rzeki Konka został ostrzelany za pomocą rakiet kalibru 140 mm stosowanych m.in. na rosyjskich poduszkowcach desantowych proj. 12322 Zubr. Pojazdy, z których wystrzelono "morskie rakiety", to dobrze znane transportery opancerzone MT-LB, na których umieszczono wieloprowadnicowe wyrzutnie pocisków rakietowych A-22 kal. 140 mm. Uzbrojenie to jest stosowane na m.in. poduszkowcach desantowych proj. 12322 Zubr. Pociski te mają znacznie większą siłę ognia względem typowych rakiet kal. 122 mm czy mniejszych kal. 57/70 mm, również umieszczanych na MT-LB, które są przenoszone w różnego typu zasobnikach lotniczych na improwizowanych podstawach. Donośność A-22 wynosi 4,5 km przy stosowaniu zwykłej amunicji oraz 9,5 km w przypadku jej ulepszonego wariantu. Wyrzutnia posiada 22 pociski, zatem siła ognia takich pojazdów jest znaczna, jednak w przypadku zwykłej amunicji donośność jest bardzo niewielka.

Czytaj też

MT-LB to radziecki pływający transporter opancerzony opracowany w latach 60. XX wieku. Z początku był wykorzystywany jako ciągnik artyleryjski dla armaty przeciwpancernej T-12 kal. 100 mm, służył także do przewożenia jej obsługi oraz amunicji. Z czasem został on wykorzystany w roli transportera opancerzonego, który powstał w przeszło 50 tys. egzemplarzy, m.in. na licencji w Bułgarii i Polsce. PRL dostarczyła od kilku do kilkunastu tysięcy egzemplarzy do ZSRR.

Reklama

Czytaj też

Jednostkę napędową MT-LB stanowi ośmiocylindrowy silnik wysokoprężny JaMZ 238 o mocy 240 KM, zaś w pojazdach produkcji HSW to sześciocylindrowy SW 680 (także o mocy 240 KM). Pozwala to na osiąganie przez MT-LB prędkości maksymalnej 61 km/h po drodze utwardzonej, 30 km/h w terenie oraz 4-5 km/h podczas pokonywania przeszkód wodnych pływaniem. Załogę transportera stanowią dwie osoby, zaś desant może wynosić do 11 żołnierzy. Uzbrojenie pojazdu w roli transportera piechoty stanowił uniwersalny karabin maszynowy PKT kal. 7,62 mm umiejscowiony w małej wieży po prawej stronie wozu.

Czytaj też

MT-LB (zdjęcie poglądowe).
MT-LB (zdjęcie poglądowe).
Autor. Kalabaha1969/Wikipedia
Reklama

Komentarze

    Reklama