Reklama

Wojna na Ukrainie

Słabnie morale wojsk rosyjskich

Fot. Sztab Generalny Ukrainy/Facebook

Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszej analizie zwraca uwagę na pogarszające się morale wśród nowo zmobilizowanych oddziałów rosyjskiej armii i doniesienia, że niektóre jednostki otrzymały rozkaz czasowego wstrzymania działań ofensywnych.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Doniesienia o ginących na Ukrainie źle przygotowanych zmobilizowanych na wojnę rosyjskich żołnierzach budzą krytykę pod adresem dowództwa rosyjskiej armii. ISW przekazuje, że według doniesień mediów rosyjskich w walkach na Ukrainie zginęło, trzy tygodnie od ogłoszenia mobilizacji, pięciu zmobilizowanych żołnierzy z Czelabińska.

"Wielu blogerów wojennych popierających wojnę twierdzi, że liczba zabitych i rannych wśród zmobilizowanych żołnierzy jest zapewne wyższa, biorąc pod uwagę brak obiecanych szkoleń, wyposażenia, spójności oddziałów oraz dowódców" - piszą analitycy.

Reklama

Czytaj też

Wśród zarzutów podnoszonych przez blogerów pod adresem resortu obrony Rosji jest to, że nie przygotowało ono odpowiednich warunków do zintegrowania i monitorowania rozmieszczania zmobilizowanych mężczyzn na froncie. ISW zastrzega, że nie może zweryfikować twierdzeń blogerów, jednak grupa ta aktywnie naświetlała ogłoszoną przez Kreml mobilizację.

Wśród cytowanych przez ośrodek doniesień blogerów jest informacja, że rosyjski dowódca Michaił Zuśko nakazał niezwłoczne wysłanie nowo zmobilizowanych żołnierzy - bez żadnego wcześniejszego przygotowania - na załamujący się front w rejonie miejscowości Swatowe. ISW zastrzega, że media ukraińskie wcześniej twierdziły, że Zuśko został aresztowany.

Przy tym, media publikowały z rejonu Swatowego wypowiedzi zmobilizowanych żołnierzy skarżących się, że nie zapewniono im szkolenia i ekwipunku. "Fakt, że takie skargi się utrzymują, potwierdza wcześniejszą ocenę ISW, iż kampania mobilizacyjna nie zaowocuje wystarczająco zdolnymi do walki oddziałami, które mogłyby w krótkiej perspektywie wpłynąć na przebieg wojny" - czytamy w analizie.

Czytaj też

"Pogarszanie się morale, dyscypliny i zdolności do walki wśród żołnierzy rosyjskich w strefie walk na Ukrainie może doprowadzić do czasowego zawieszania operacji ofensywnych na ograniczonych obszarach" - prognozuje ISW. W tym kontekście cytuje raport ukraińskiego Sztabu Generalnego, który podał, że w obwodzie donieckim niektóre jednostki rosyjskie dostają rozkazy czasowego wstrzymania działań ofensywnych. Powodem jest "nadzwyczaj niskie morale i warunki psychologiczne, wysoki odsetek dezercji i niewykonywania rozkazów".

Oddziały rosyjskie, których dotyczy raport sztabu, utknęły wokół małych miejscowości w rejonie Bachmutu i Doniecka. "Gdy jednostki te zaczęły być dziesiątkowane, prawdopodobnie uzupełniano je naprędce rozmaitymi formacjami bojowymi, co spowodowało dalszą demoralizację i niespójność w prowadzeniu operacji ofensywnych" - wskazuje ISW.

Czytaj też

Ośrodek prognozuje, że z kolei wstrzymanie działań ofensywnych "jeszcze bardziej skomplikuje dla Rosjan próby zajęcia dalszych terytoriów i zapewne przyczyni się do osłabiania morale i redukcji zdolności bojowych".

Źródło:PAP

Komentarze (2)

 1. Platon

  Zysko - dowódca który ,został atestowany wydał rozkaz ? Trochę się nie trzyma kupy

 2. Jukelo57

  Ewidentnie Rosjanom ta wojna nie wychodzi :)

  1. papa lebel

   Dotychczas wygrywali te wojny, w których ktoś im dawał żarcie, buty i uzbrojenie. Mięso armatnie mieli swoje.

  2. Platon

   Nie tak źle 140 tys poszło na milionowa armię . Obiektywnie to niezły wynik . Wspierana przez NATO bronią i wywiadem.