Reklama

Wojna na Ukrainie

232. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

Zniszczony rosyjski BMP-2 (zdjęcie ilustracyjne).
Autor. GeneralStaffUA/Facebook

232 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 13 października 2022 roku.

Reklama

Odcinek słobożański: Ukraińcy zajęli wsie Tabajiwka i Krochmalne , położone przy szosie P-66. SZ FR ostrzelały 11 miejscowości. W miasteczku Oktiabrskij , pod Biełgorodem w Rosji, doszło do eksplozji składu amunicji.

Reklama

Odcinek siwersko-bachmucki: Ukraińcy odparli ataki rosyjskie w Sołedarze , Bachmuckim , pod Bachmutem , Opytnym i Ozarianiwką. SZU odbiły Iwanhrad , położony pod Bachmutem i Opytnym . Rosjanie zdołali się utrzymać jedynie przy bachmuckim wysypisku śmieci. SZ FR ostrzelały 10 miejscowości.

Odcinek awdijiwsko-doniecki: SZU odparły atak Rosjan na Marinkę . SZ FR ostrzelały 11 miejscowości.

Reklama

Odcinek zaporoski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały na tym odcinku 7 miejscowości.

Odcinek chersoński: Ukraińcy prawdopodobnie wyzwolili wsie Iszczenka i Piatychatki . SZ FR ostrzelały 4 miejscowości. SZU ostrzelały przeciwnika w Nowej Kachowce i Komyszanach .

Odcinek czarnomorski: brak informacji o działaniach obu stron.

Dzisiaj nad kilkoma miastami ukraińskimi, w tym Lwowem , Złoczowem , Czerniowcami , Winnicą i Odessą aktywna była ukraińska obrona przeciwlotnicza. Tymczasem w okolicach Połtawy doszło w ciągu ostatnich dwóch dób do dwóch wypadków lotniczych. 12 października rozbił się MiG-29, a następnego dnia Su-24M.

Reklama

Komentarze (6)

 1. GB

  W runecie mówią się że za 2400 irańskich dronow kamikadze Rosja oddała 24 myśliwce Su-35, których nie odebrał Egipt. Wtedy transakcja była szacowana na 2 mld USD, teraz mówią o 1,5 mld USD... No to taki dron kamikadze kosztuje rosyjskiego podatnika od około 600 tys USD (przy kwocie 1,5 mld USD) do około 800 tys. USD (przy 2 mldUSD). Fantastyczna cena jak za tak słabego irańskiego drona...

 2. GB

  Putin dał głos i powiedział m.in. 1. Masowe uderzenia rakietowe się skończyły, a teraz są ważniejsze zadania. Ataki praktycznie nie przyniosły trwalszych efektów, ale skutkują tym że Ukraina w trybie pilnym dostaje zachodnie systemy OPL. Jeden już a Niemiec, do końca października będzie też NASAMS. 2. Do tej pory zmobilizowano 222 tys ludzi, 300 tys osiągną za 2 tygodnie i koniec? Czy oznacza to że prastraszył się mobilizacji 1 mln? Łapanki na ulicach Moskwy I Sankt Petersburga uświadomiły mu że może dojść do wybuchu niezadowolenia? 3. Chyba przygotowuje się do zerwania umowy zbożowej...

 3. GB

  Wg. Ukraińców Rosji zostalo: 124 rakiet do systemu Iskander z 900 jakie mieli 24 lutego, 272 rakiet Kalibr z 500 i 213 z 444 rakiet Ch-101 i Ch-555. Czyli zostało im w sumie 609 rakiet z 1844 jakie mieli 24 lutego. Zaznaczam że chodzi tylko o te rakiety dalekiego zasięgu, gdyż w innych statystykach dolicza się jeszcze inne np. Ch-22, Ch-59, Ch-31, Onyx itp. No i są to dane ukraińskie opublikowane przez ich ministra obrony więc należy zakładać tez ze oddają rząd wielkości a nie dokładne liczby.

  1. Macorr

   Atakami na cele cywilne sa w stanie sparaliżować na jakiś czas energetyke Ukrainy, ale ja nie sądze że na długi czas. Natomiast na u ruskich wyczytałem że na Ukrainie prawie 48% lokomotyw to lokomotywy spalinowe. Czyli generalnie nawet po odcięciu całego zasilania Ukraińcy będą w stanie podtrzymać zaopatrzenie swoich wojsk......

  2. VIS

   "Rosyjskie wojska otrzymały od 300 do kilku tysięcy dronów-kamikadzie wyprodukowanych w Iranie; przy pomocy tych maszyn przeprowadzane są ataki na cele oddalone o maksymalnie tysiąc kilometrów - przekazała w czwartek rzeczniczka ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk." Skoro tutaj jest taka rozbieżność w liczbie dronów to skąd możemy mieć pewność co do liczb pocisków kierowanych podawanych przez Ukraiński MON. Wywiad działa ale zamówienia i dostawy dla ruskiej armii są utajnione.

  3. GB

   VIS, zapewne wywiad był ustawiony pod zakłady produkujące rakiety, a nie na to co przylatuje iranskimi samolotami do Rosji, na różne lotniska pewnie.

 4. GB

  Dziś był rosyjski filmik na którym dron miał zniszczyć ukraińską wyrzutnię OPL BUK. Runet był przeszczęśliwy. Tylko po analizie filmu okazało się że dron zniszczył drewnianą makietę....

  1. Nav17

   XDDD

 5. GB

  W miastach Rosji w tym Moskwie i Petersburgu są najnormalniejsze łapanki na mężczyzn. Organizuje je policja, wręcza wezwania do wojenkomatow. Niedługo to facet będzie bał się wyjść z domu do pracy.... Ot tak im Putin polepszył życie. Na froncie zaś już zdarzało się że się poddają. W jednym przypadku ponoć zabili swojego dowódcę, który nie chciał razem z nimi się poddać.

 6. Macorr

  Wczoraj ż mojego miasta wywiezionych na lawetach zostało ok 10 BWP -1. Nie doczytałem się że jednostka z tego miasta ćwiczy w nowej Dębie, więc zakładam że pojechały dalej na południowy wschód...

Reklama