Reklama

Wojna na Ukrainie

Rosjanie używają na Ukrainie gruzińskich wozów bojowych

BMP-1U (zdjęcie poglądowe).
BMP-1U (zdjęcie poglądowe).
Autor. Віталій/Wikipedia

W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia przedstawiające rosyjskich żołnierzy operujących na Ukrainie w nietypowych bojowych wozach piechoty. Po dokładniejszym przyjrzeniu się okazuje się, że to zdobyte w 2008 r. na Gruzinach BMP-1U.

Reklama

Pojazdy te pochodzą z z magazynu 38. Instytutu Badawczego w Kubince, podobnie jak zauważone na froncie samobieżne armatomoździerze2S31 Wiena oraz kołowe bojowe wozy piechoty BTR-90. Zostały one zdobyte przez Rosjan w czasie wojny z Gruzją w 2008 roku, kiedy to przejęto zapewne prawie wszystkie posiadane przez Gruzinów pojazdy tego typu. Gruzja kupiła je rok wcześniej od Ukrainy (15 egzemplarzy). Po przejęciu trafiły one na poligon w podmoskiewskiej Kubince, gdzie były testowane przez Rosjan. Miano wtedy docenić walory ukraińskiej bezzałogowej wieży. Później były one składowane przez lata w tamtejszych magazynach i podobnie jak inne pancerne „ciekawostki” trafiły teraz na front.

Reklama
Reklama

BMP-1U to ukraińska modernizacja bojowego wozu piechoty BMP-1 polegająca głównie na wymianie dotychczasowej załogowej wieży na znacznie nowocześniejsze rozwiązanie w postaci bezzałogowego systemu wieżowego KBA-105 Szkwał opracowanego przez Centrum Naukowo-Techniczne Artylerii i Broni Strzeleckiej i produkowanego przez Żytomierskie Zakłady Pancerne. Uzbrojenie główne stanowi armata automatyczna ZTM-1/2A72A kal. 30 mm z zapasem amunicji wynoszącym 350 nabojów. Sprzężony z nią został uniwersalny karabin maszynowy PKT/KT kal. 7,62 mm. Oprócz tego wieża posiada granatnik automatyczny AGS-17/KBA-117 kal. 30 mm z zapasem 116 pocisków. Do eliminacji celów mocno opancerzonych służą dwie wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych 9M113 Konkurs/Barrier. Masa całego modułu wynosi 1300 kg.

Zmiana wieży wymusiła zmniejszenie liczby żołnierzy w przedziale desantu z ośmiu do sześciu. Oprócz wymiany wieży modernizacja zakładała ulepszenia układu jezdnego np. montaż kół napędowych i gąsienic z BMP-2. Wyprodukowano łącznie maksymalnie 30 BMP-1U, z czego 15 egzemplarzy sprzedano do Gruzji, a 12 sztuk trafiło do armii ukraińskiej. Sam system wieżowy trafił także na kołowy bojowy wóz piechoty BTR-3U.

Czytaj też

Wieża Szturm jest stosowana na pojazdach BTR-3U. Fot. J.Sabak
Wieża Szturm jest stosowana na pojazdach BTR-3U. Fot. J.Sabak
Reklama

Komentarze (4)

  1. Tani2

    Ten sam autor na X czyli z Charkowa. Więc orzekł że ten moduł został doceniony. Wrzuca na necie szereg materiałów z Sojuza ma dojscia do Zakładów Małyszewa. Reszta zalet się kończy. Sprawdzcie sami na Telegramie

  2. bezreklam

    Czyli jednak Ukraincy potrfaia wymyslec cos sami tez. Zadko ale jednak

  3. Tani2

    Cheba nie,te pojazdy przywiozli ze sobą Osetyńcy. Putin cały zdobyczny sprzęt dał im a że przyjechali dorobić sobie to jw. Oni mają jeszcze ze dwa bataliony czeskich T-72 z naszym celownikiem.

  4. eee

    Niezle, 4 wieze do wyboru I I jeszcze ruscy zrobili im darmowa reklame, Niezla wieza, tylko plot brakuje I kompletny niszczyciel, albo mozdzieza, albo drona, albo nosiciela bsl, ale to juz na pojezdach towarzyszacych.

Reklama