Reklama

Wojna na Ukrainie

Rosja zaczyna regularnie otrzymywać drony z Iranu

Drony Shahed 136 są bardzo tanie i wymagają tanich systemów przeciwdziałania
Drony Shahed 136 są bardzo tanie i wymagają tanich systemów przeciwdziałania
Autor. ANA

Rosja prawdopodobnie zaczęła otrzymywać regularne niewielkie dostawy irańskich bezzałogowców Shahed, których używa do atakowania Ukrainy – powiadamia w niedzielę w aktualizacji wywiadowczej brytyjski resort obrony.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

„Od początku marca 2023 r. Rosja najprawdopodobniej zastosowała co najmniej 71 irańskich Shahedów (dronów kamikadze) na Ukrainie" – pisze brytyjski wywiad.

Czytaj też

Jak zaznaczono, ataki te nastąpiły po około dwutygodniowej przerwie w zastosowaniu tej amunicji irańskiej produkcji.

Reklama

„Rosja prawdopodobnie zaczęła otrzymywać regularne dostawy niewielkiej ilości bezzałogowców Shahed" – podano.

Czytaj też

Brytyjski wywiad ocenia, że drony są wysyłane z dwóch regionów – Kraju Krasnodarskiego oraz obwodu briańskiego Rosji.

Czytaj też

„To umożliwia Rosji uzyskanie elastyczności w dostępie do celów na dużym terytorium Ukrainy i zmniejsza czas dolotu do celów na północy tego kraju. Jest to także prawdopodobnie dalsza próba rozproszenia ukraińskiej obrony powietrznej" – podano.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (5)

  1. Monkey

    Ciekawe, co przy okazji porozumienia z Arabią Saudyjską Iran uzgodnił z ChRL… Bez ich poparcia mogliby już więcej dronów do Rosji nie dostarczyć. Teraz już im się będzie ciężko wykręcić, że to z produkcji przedwojennej.

  2. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

    Dlaczego tak mała głowica ca 10 kg [a może i mniej] dla dronów mających zadanie strategicznej projekcji siły? Dla obniżenia eskalacyjności - a druga rzecz - większość celów jak samoloty, radary, wyrzutnie rakiet, czy np. stacje transformatorowe infrastruktury krytycznej - można zniszczyć małą głowicą przy precyzyjnym uderzeniu "w punkt". Precyzja zamiast masy głowicy - a w razie potrzeby wiele trafień małych głowic [przez skalowalny rój dronów] w cele obiektów bardziej rozległych. Nie drogie ciężkie rakiety czy uskrzydlone pociski manewrujące z dużymi głowicami - a roje dronów amunicji krążącej uważam za najtańszy i najszybszy osiągalny dla Polski sposób uzyskania STRATEGICZNEJ projekcji siły, która ASYMETRYCZNIE rozciągnęłaby zasoby i obronę plot Rosji na terytorium 5 do 8 mln km - pokrywając całą geostrategiczną strefę rdzeniową Rosji. Taki winien być Gladius 3.

  3. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

    cd Brak jest rozbudowanej MASOWEJ dronizacji - zarówno do rozciągnięcia dalekiej C5ISTAR/EW rozpoznania/pozycjonowania celów real-time non-stop, jak i dla uderzeń w saturacyjnych rojach przełamujących dronów amunicji krążącej i dronów-nosicieli efektorów precyzyjnych. A świat nie stoi w miejscu - już nie TB2 a drony następnej generacji i nowej klasy zdolności Aksangur kupiły takie państwa jak Kazachstan, Algieria i ostatnio...Angola.... Samych dronów amunicji krążącej winno być przynajmniej tyle ile salwa K239/HIMARSÓW - razy wielokrotność dla dysponowania X falami ataku przełamującego. Gdzie X szacuję na ca 50-100. W tym min 30% do ataków na daleki dystans - po Ural - precyzyjnych, za to z małą głowicą [ca 10 kg].

  4. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

    'Stara gwardia" i politycy-laicy z uporem forsują zakup łącznie 1366 Abramsów i K2, chociaż czołgi od wojny w Ukrainie od 2022 spadły z głównego operacyjnego środka przełamania operującego w wielkich skoncentrowanych masach w wielkich jednostkach - do roli marginalnych pomocniczych WWO/WWB idących w bardzo dużym rozproszeniu za mobilną piechotą. Ich rolę przejął precyzyjny manewr ogniowy dalekiego zasięgu - czyli precyzyjna artyleria rakietowa, lufowa i roje dronów amunicji krążącej i nosicieli precyzyjnych efektorów. Będzie dużo Krabów/K9 [ca 700 - ale niestety nadal brak nowoczesnej amunicji precyzyjnej - która winna być PODSTAWĄ, a nie dodatkiem do niekierowanej], K239/HIMARSów [500?], natomiast brak jest rozbudowy C5ISTAR/EW do dalekiego rozpoznania/pozycjonowania sieciocentrycznego [real-time].

  5. Chinol

    Chetnie bym zobaczl mapke glownych tras przelotow

Reklama