Reklama

Wojna na Ukrainie

Rosja używa północnokoreańskich rakiet balistycznych na Ukrainie?

Kim Dzong Un i Putin
Kim Dzong Un i Putin
Autor. Kremlin.ru

Zdaniem rzecznika Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA Johna Kirby’ego w ostatnich ostrzałach Ukrainy Rosja korzystała z rakiet balistycznych otrzymanych od Korei Północnej.

Reklama

Jak powiedział Kirby podczas briefingu w Białym Domu, Rosja otrzymała „kilka” rakiet wraz z wyrzutniami z Koreańskiej Republika Ludowo-Demokratycznej (KRL-D) o zasięgu ok. 900 km. Dotychczas użyła co najmniej jednej z nich 30 grudnia - spadła ona na puste pole w obwodzie zaporoskim, a także kolejnych 2 stycznia - efekt ataku wciąż jest analizowany. Biały Dom spodziewa się kolejnych ataków z użyciem północnokoreańskich pocisków.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Według Kirby’ego mogły być to krótko- i średniego zasięgu pociski balistyczne KN-23 i KN-25. Pocisk KN-23 został po raz pierwszy przetestowany w maju 2019 roku. KN-24 został sprawdzony w tym samym roku. Najprawdopodobniej są one już w masowej produkcji i dostarczane do jednostek wojskowych.

KN-24 przypomina amerykański system rakietowy MGM-140 Army Tactical Missile System (ATACMS), i podobnie jak KN-23, został zaprojektowany tak, aby unikać obrony przeciwrakietowej, lecąc na bardziej płaskiej trajektorii niż tradycyjne pociski balistyczne.

„To znacząca i niepokojąca eskalacja wsparcia Korei Północnej dla Rosji. Oceniamy, że w zamian KRL-D stara się o wsparcie wojskowe Rosji, w tym myśliwce, rakiety ziemia-powietrze, wozy opancerzone, sprzęt i materiały do produkcji rakiet balistycznych oraz inne zaawansowane technologie” - oznajmił rzecznik.

Kirby dodał też, że Rosja stara się pozyskać rakiety balistyczne krótkiego zasięgu z Iranu i choć jeszcze ich nie otrzymała, to rozmowy w tej materii posuwają się naprzód. Zaznaczył, że USA będą żądały na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za złamanie wielu rezolucji Rady dotyczących Korei Północnej. Zapowiedział też nałożenie kolejnych sankcji na osoby i podmioty zaangażowane w te transakcje, a także ujawnianie kolejnych informacji na ten temat.

Czytaj też

Zaznaczył jednak, że najskuteczniejszą reakcją na te wydarzenia jest dalsze wsparcie USA dla Ukrainy, w tym dostarczanie obrony powietrznej. Do tego - podkreślił - konieczna jest jednak zgoda Kongresu na kolejną transzę środków.

„Iran i KRL-D stoją z Rosją. Ukraińcy zasługują na to, by wiedzieć, że Amerykanie i ich władze będą nadal stać z nimi” - powiedział Kirby.

Jak Rosja otrzymała te rakiety i co Korea z tego ma?

Korea Północna jest objęta embargiem na dostawy broni od czasu przetestowania broni jądrowej w 2006 roku. Rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ, którą również zatwierdziła Federacja Rosyjska, zabrania państwom handlu bronią lub innym wyposażeniem wojskowym z Koreą Północną.

Czytaj też

W listopadzie władze w Pjongjangu stwierdziły, że Korea Północna mogła dostarczyć pociski balistyczne krótkiego i średniego zasięgu do Rosji w ramach większej umowy, która miała w sobie zawierać też sprzęt przeciwpancerny, przeciwlotniczy, artylerię, pocisków moździerzowych i karabinów.

Zarówno Moskwa, jak i Pjongjang wcześniej zaprzeczyły prowadzeniu jakichkolwiek transakcji zbrojeniowych, choć zobowiązały się w zeszłym roku do pogłębiania relacji wojskowych.

Kolejnym dowodem na to, że wymiana uzbrojenia i technologii pomiędzy Rosją i Koreą Północną trwa w najlepsze jest fakt, że od sierpnia port Rason na północno-wschodnim wybrzeżu komunistycznej Korei był odwiedzany przez rosyjskie statki wykorzystywane w wojskowym systemie logistycznym. Potwierdzają to południowokoreańskie oraz amerykańskie raporty, oparte o wywiad i zdjęcia satelitarne.

Czytaj też

Zdaniem Korei Południowej do listopada Korea Północna wysłała szacunkowo 2000 kontenerów z portu Rason, podejrzewanych o ładunki z bronią, w tym możliwe SRBM.

Czytaj też

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (13)

  1. kimeR

    Rakiety KN23/24/25 maja niska militarna efektywnosc ok.8% przy uzyciu konwencjonalnego ladunku ca.500kg. Pociski dysponuja duzym rozpraszaniem 100metrowy radius w polaczeniu z relatywnie malym 50metrowym smiertelnym obszarem.Zeby zniszczyc efektywnie stacjonarny cel, potrzebna jest ogromna liczba pociskow ponad 13, w teori. Bez ulepszonej precyzji ponizej 50m te pociski nie sa zagrozeniem na strikte militarne cele. Zrodlo:"North Korea's New Short Range Missiles-A Technical Evaluation, Michael Ellemann 9 Oct.2019"

  2. bezreklam

    Dzis wlaczam net a tam POdolak pisze "Spadly maski Rosja uzyla Koreanskiej Rakiety w wojnie ludobujczej" - Wiec ja pytam - jesli 11 tys zabitych cywilow to wojna ludobijcza to jaka byla w Iraki - 1 milnon zabitch lub w Wietnamie 4 milny napalmem (Bron nie z koreii a z Pensuywalnii)? Czy ludzie ogupieli - jaka maska i komu spadla?Chyba maska spadla dla USA jesli zabito 1 milion irakijczkow? GDzie jests mislenie? Analiza porownanie? A co do Rady Bezpiczestwa ONZ - czy to nie USA oklamalo co do Saddama.

  3. MiP

    Dwaj terroryści izolowani przez świat się dogadali

  4. Monkey

    Ukraina ma swoich sojuszników, Rosja swoich. Oba kraje takich, na jakich zasługują i z którymi im jest po drodze.

    1. Tani2

      1000/1000😃

    2. MieszkoPiast

      UKraina nie ma sojuszników ma tylko darczyńcow. Sojusznik to ktoś kto wspólnie walczy a ukraina nie ma takiego sojuszu z nikim, jest sama. Zachód nie ma żadnych obowiązków wobec ukrainy i w każdym momencie może przestać pomagać. Bo jest tylko darczyńcą.

    3. Monkey

      @MieszkoPiast: Przeczytałem i przemyślałem twoją opinię. Masz rację 100/100. Zresztą, przed najazdem Rosji Zełeński chciał się z Rosjanami dogadać. Armię zaniedbał. Teraz cały kraj cierpi przez tego prezydenta, co tolerował korupcję. Bez tej sprzedawczykowości Ukraina byłaby bardzo silna.

  5. Ma_XX

    czekamy zatem na przekazanie 1000 Tomahawków

    1. MieszkoPiast

      Czekajcie, już jadą...... piszcie na Berdyczów.

  6. ACAN

    Powinna jeszcze pójść ogromna kasa z zachodu na produkcję dronów kamikaze dalekiego zasięgu ( za Ural ) , Produkcja powinna odbywać się we wszystkich zainteresowanych krajach. Setki takich dronów co dzień powinny atakować wszystkie obiekty wojskowe przemysłowe w moscowi.Ruskim też kiedyś skończą się rakiety przeciwlotnicze

    1. Sebseb

      taaa .... a potem tamci w odwecie użyli by np. broni atomowej

    2. MieszkoPiast

      Tylko nie ma tych zainteresowanych krajow..... chociaż nie, podobno San Eskobar chce pomóc ukrainie.

  7. Buczacza

    Po 2 latach spektakularnej akcji już 1 armi świata. Ta mała śmieszna skorumpowana Ukraina stanęła ością w gardle. I przy okazji wyssała z imperium samogonu i walonek wszystko co miała. Na wielką wojnę z kolektywnym zachodem. A wujek kim to taki 2 wowa. W końcu dobrobyt i perspektywy mają takie same...

    1. Trotlow

      Rosja i tak sie będzie śmiała ostatnia, jak zawsze :)

    2. Rusmongol

      @trotlow. Jak zawsze , nawet jak giną ich dziesiątki mln to się śmieją. Najgłośniej ci na Kremlu.

  8. Buczacza

    Patrząc na zdjęcie jednego socjopaty z mosskowi z drugim z Korei północnej. Widzę spotkanie bidy z nędzą...

  9. GB

    Ukraińcy zaprezentowali zdjęcie głowicy Kindżała zestrzelonego w ostatnim ataku na Kijów.

    1. Trotlow

      Kindżał nie ma betonowej głowicy :) I możecie go zestzrelić tylko w grze komputerowej i to na czitach :)

  10. Ma_XX

    chodzą newsy, że w czasie ataku na Krym był tam Gierasimow i opuścił ten ziemski padół

  11. Trotlow

    No i co z tego ? Cały syfilizowany zachód wysyła sprzęt na ukrainę, to Rosja może strzelać koreańską amunicją.

  12. ACAN

    Odpowiedż na to może być tylko jedna dostarczenie Ukrainie pocisków balistycznych o zasięgu 300 i 500 km bez obostrzeń co do użycia. Czyli broń do zaorania mostu krymskiego i innych obiektów w głąb FR

  13. Endres

    Jakkkolwiek by to nie zabrzmiało, nie tylko FR, utylizuje zbędny sprzęt wojskowy, amunicję i całą resztę NIEPOTRZEBNEGO, zalegającego magazyny, ZN-y ( o ile jeszcze ktoś w UE, posiada takie cuda, i do tego wypełnione sprzętem wojskowym) sprzętu, na UA. I tak by coś z tym trzeba było zrobić, i dodatkowo, jeszcze za utylizację tego u siebie płacić. Na chwilę obecną, na tym jeszcze zarabiają i posyłają na UA, za dobrą kasę. Ba, w USA rozważają ponowne uruchomienie linii produkcyjnej dla M777, bo jest tego sporo na UA, i się zużywają, potrzeba części zamiennych do tego.

Reklama