Reklama

Wojna na Ukrainie

Pierwszy Su-57 trafiony przez Ukraińców

Autor. Twitter/X HUR

W wyniku ataku na lotnisko wojskowe w Achtubińsku, znajdujące się w obwodzie astrachańskim, Rosja straciła swój najbardziej zaawansowany myśliwiec - Su-57. Informacja została podana przez ukraiński wywiad wojskowy (HUR). Uderzenie, które miało miejsce w sobotę, stanowi pierwszy przypadek trafienia tej maszyny w historii.

Achtubińsk leży 589 km od linii frontu. Ukraiński wywiad zaprezentował dwa zdjęcia satelitarne lotniska, z których jedno, zrobione 7 czerwca, pokazuje nienaruszony samolot Su-57. Na zdjęciu z następnego dnia widać już wyraźne ślady eksplozji oraz czarne smugi, które świadczą o trafieniu myśliwca. Zazwyczaj dobrze poinformowany rosyjski kanał telegram „Fighterbomber” potwierdza trafienie maszyny, dodając że na ten moment nie wiadomo czy myśliwiec będzie można naprawić i przywrócić do służby.

Rosyjska propaganda chwali myśliwiec Su-57, nazywając go najlepszym myśliwcem piątej generacji, który nie ma „odpowiedników na świecie”. Jednak obserwując jego użycie bojowe na Ukrainie, rodzą się wątpliwości co do prawdziwości i tych stwierdzeń.

Czytaj też

Su-57 miał być następcą MiG-29 i Su-27, stanowiąc nowy etap w rozwoju rosyjskiego lotnictwa bojowego jako pierwszy rosyjski myśliwiec piątej generacji. Moskwa planowała rozwijać projekt wspólnie z New Delhi, jednak w 2018 roku Indie wycofały się z porozumienia z powodu niespełniania przez myśliwiec standardów piątej generacji. Według strony indyjskiej, samolot nie posiadał nowoczesnego radaru, awioniki i nie spełniał wymogów technologii stealth. Terminy dostawy myśliwca do rosyjskich sił powietrznych były wielokrotnie przesuwane. Pierwotnie planowano, że będzie operacyjny w 2015 roku, potem termin przesunięto na 2016, 2017, 2018… Dopiero w 2020 roku rosyjskie siły powietrzne przyjęły pierwsze Su-57.

Czytaj też

Brytyjskie Ministerstwo Obrony w zeszłym roku oceniało, że Su-57 jest wykorzystywany w wojnie na Ukrainie, choć w bardzo ograniczonym zakresie. Rosyjskie siły powietrzne starały się unikać ryzyka utraty maszyny, dlatego misje z ich wykorzystaniem były ograniczone głównie do wystrzeliwania rakiet dalekiego zasięgu znad rosyjskiego terytorium.

Su-57, który miał być symbolem potęgi rosyjskiego lotnictwa, okazał się problematycznym projektem. Z powodu wysokich kosztów, Su-57 stał się „powietrznym odpowiednikiem T-14 Armata” – drogim i zaawansowanym technologicznie sprzętem, którego rosyjskie dowództwo nie odważy się wysłać na front ukraiński. Jedną z „oficjalnych” przyczyn takiego stanu rzeczy przedstawianych przez Rosjan są rosnące możliwości Su-35S, którego charakterystyki są – według oficjalnych danych - zbliżone do tych reprezentowanych przez Su-57.

Reklama

Rosja dysponuje jedynie kilkoma sztukami Su-57. Szacuje się, że na uzbrojeniu znajduje się około 10 takich maszyn, z których aktywnie wykorzystywane mogą być zaledwie trzy. Dla porównania, Stany Zjednoczone mają na wyposażeniu około 540 myśliwców wielozadaniowych F-35 oraz około 200 myśliwców przewagi powietrznej F-22.

Su-57
Su-57
Autor. Mirosław Mróz/Defence24.pl

O prawdziwej skuteczności Su-57 będzie można się przekonać dopiero w sytuacji rzeczywistego starcia z równorzędnymi przeciwnikami (miejmy nadzieję, że to nigdy nie nastąpi). Dopiero regularna eksploatacja ujawni faktyczne koszty związane z użytkowaniem myśliwca. W praktyce dokładna ocena będzie możliwa dopiero po wprowadzeniu do służby większej ich liczby.

Reklama
Reklama

Komentarze (25)

 1. Pt

  Powinno dać to polskim decydentom do myślenia: na współczesnym polu walki strach używać bajecznie drogich myśliwców 5 generacji i nad ukrainą lata głównie 4+: su-25/27/35, mig-29. Wniosek: w pełnoskalowym konflikcie bardziej warto mieć więcej sprawdzonego, tańszego sprzętu niż znikomą ilość supernowoczesnych ,,zabawek".

  1. skition

   Po sukcesach Jaka 52 ,który wbrew opisem dalej jest produkowany jako IAK-52 lub Aerostar Condor przyjdzie się przeprosić z FA50.. ..Główny przeciwnik TO NIE JEST R-37 Wympieł tylko zwyczajnie Zala Łańcet-3 ( ewentualnie kwadrokopter FPV.)...Jedynie co martwi to mała ilość amunicji do Vulcana 20mmx 102 mm. Ewentualnie można by uzbroić ( w te Vulcany ) Orliki 130 .Extra Flugzeugbau EA300 to to nie jest..ale jest. Można owszem marzyć o Flaris LAR1 ( aby nie szukać pilota po polach i lasach może być bez pilota) ale MON z powodu pewnych ograniczeń i tak tego nie kupi.

  2. Davien3

   @skitton Aerostar Condor nie jest produkowany , to była jedynie propozycja firmy z silnikiem Lycoming O-540 I Jak-52B czyli jedyna uzbrojona wersja nie miał żadnych kaemów ale 2x UB-32-57 z rakietami S-5 A juz pomysł ganiania samolotem amunicji krążacej.......

 2. Tani2

  Z tego co napisał f-b uszkodzone dwa. Jeden do naprawy na miejscu drugi bardziej jego mają analizować pod kątem przydatności bo to prototyp nie przydatny do działań bojowych. Czyli potwierdza to co napisałem że to są te z numerami 5.. Czyli uszkodzony został Su-57 nie 57s.

 3. Monkey

  No tak, USA 350 myśliwców 5 generacji, Rosja 10. Pomimo takiej oczywistej przewagi dalej się zachodniacy boją tych barbarzyńców. To już nawet nie jest śmieszne.

  1. Rusmongol

   Jakie 350. Samych f22 mają 150 sztuk. Bardziej liczył bym 500-600 sztuk

  2. Davien3

   Monkey samych F-35 maja 540 sztuk dolicz do tego F-22A to wyjdzie ci ponad 700

  3. Komandos PCK Shev Valdore

   @rusmongołku, F-22 to sobie mogą nawet mieć i 500 sztuk, kwestia tylko ile z nich jest tak zwanych "Combat Ready". Bo nie wierzysz chyba, że wszystkie 186 jakie podaje źródło twej wiedzy, czyli wiki jest combat ready? To samo z F-35. Mogą ich mieć 500 - 600, tylko że pierwsze warianty / bloki się do niczego nie nadają.

 4. Tani2

  Maxar wiele wyjaśnił bo dał dobrej jakości fotkę. Cel stał w grupie trzech samolotòw Su-57/57s. Ukr mieli pecha bo drony uderzyły za samolotem i fala wybuchu poszła od samolotu . Widać to po kierunku osmolenia stojanki . Cel mi wygląda na nieuszkodzony lub nieznacznie uszkodzony. To moja interpretacja . Każdy oczywiście może mieć swoje zdanie. Aha ponieważ fotka jest pionowa to nie wiem czy były to wojskowe czy badawcze. Na 100% to były Su-57/s/

 5. Tani2

  Aaaaa w Rosji nie ma hangaròw a ruskie samo,oty są wodoodporne. Ja w to nie wierzyłem aż zobaczyłem na filmie z zakładòw Gagarina w Komsomolsku. Kadłub Su-35s był pod prysznicem czyli polewany wodą przez jedną godzinę. Po tym sprawdzano czy nie ma wody w kadłubie. Jeszcze raz kto nie wierzy to film Tyły odcinek drugi o Su-35s. Czołgi suwnicą wsadzają do basenu.

 6. Nawigator

  Nawigator Jak ktoś wcześniej pisał (chyba tani) to nie był wojskowy seryjny samolot. W Achtubińsku takich nie ma. To był cywilny nielot do testów. Bez stealth i wojskowego wyposażenia. Dlatego stał ot tak sobie na płycie. Więc się nie cieszcie, niepotrzebnie wypił to piwo. Było poczekać.

  1. GB

   Nawigator, nawet jak był do testów to teraz inny musi go zastąpić....

 7. Tani2

  Dla wyjaśnienia, dla mnie samolot to amerykański. Reszta to wyroby samolotopodobne. Każdy ma co może,ja przypomnę że pierwszy seryjny Su-35s pojawił się dopiero w 2014r. Mineło 10 lat i w tym samym 23 niezależnym pułku pojawiły się nowe. Grat czy nie grat nie wiem. Mają swoje i nikogo nie muszą prosić. Jaki jest? Tego nikt nie wie bo w sumie w temacie tego samolotu w infosferze nie ma nic. Będzie w walce zobaczymy. Na razie jest wykazywany jako nieoperacyjny. Czy jest drogi? Jeśli coś klepie się w małych ilościach musi być drogie. W sumie jest ładny ale mnie bardziej podoba się Su-35s. Na koniec czy istnieje F-15EA? Na ruskim necie pokazali nowe F-15EA dla US Air Force być może takie oznaczenie dał im Pentagon.

 8. Tani2

  Żeby zakończyć temat Su-57s.. Zgodnie z zamòwieniem ma być ich 76 sztuk plus 2 do2026r. Ile jest wyprodukowane na dzisiaj ,około 14-16 maszyn seryjnych. Pierwszą jednostką wyposażoną w ten samolot ma byćPułk dwueskadrowy z lotniska Dzemgli. Czyli fabrycznego Suchoja w Komsomolsku nad Amurem. To ten z tą małą ruską flagą na usterzeniu pionowym. Jak na razie wszystkie samoloty mają być w Lipiecku. Z tego co pisali na ruskim necie fabryka ma dostarczyć zastępczy samolot za ten rozbity. Rozbił się będąc własnością fabryki.

  1. Wania

   Nie ma su-57 w wersji s. Te mają być po 2028 roku gdy będą silniki, awionika i docelowe silniki. Kontrakt został podpisany na kilkanaście w 2018 roku, w 2019 rozszerzony do 76 sztuk. Do końca 2024 r. miały być dostarczone 22 sztuki Su-57. Natomiast do końca 2028 r. armia ma teoretycznie mieć 76 sztuk. Opóźnienie kontraktu widać gołym okiem i nie zanosi się na wyprodukowanie 76 sztuk w tej bieda wersji. Silniki docelowe będą inne co będzie wymagało przeprojektowania wlotów.

 9. Tani2

  Aaa ja jestem fanem F-35 i innych amerykańskich maszyn ale z Suki się nie śmieję. Już niedługo będą F-16 i się zobaczy. Wszystko wyjdzie w praniu. Bo teoretycznie to grat ale teoria i praktyka nie zawsze gra........ .

 10. Ma_XX

  czekam aż Tani jakąś historię tu opisze o nietanalogach

  1. Tani2

   Już piszę ten nietanalogòw czyli Su-57s o ile jest to seryjny samolot. Wg mnie chyba nie bo te są w Lipiecku. W Achtubińsku trzymają te niemilitarne czyli z numerami do 512. To są samoloty nitowane i metalowe więc o ile jest to prawda z tym atakiem bo ja w ukr wiadomości nie wierzę może być łatwo naprawiony poprzez prostą wymianę elementòw poszycia. Pożyjemy zobaczymy. Dlaczego nie ma seryjnych 57s w Achtubińsku ? Bo tam są samoloty eksperymentalne nie przyjęte na uzbrojenie tam jest Ochotnik S-70. Dlaczego seryjne są w GLIC w Lipiecku. Bo to ośrodek doskonalenia pilotòw czyli tam szkolą pilotòw w użyciu bojowych samolotòw. Ciężko żeby szkolili na tych badawczych bo one wyposażenia wojskowego nie mają. To jest moje prywatne zdanie.

  2. Rusmongol

   @tani2. To da seryjne su57? 🤣. Przecież to niedopracowany gniot który ma połowę podzespołów ze starych modeli. Zresztą określenie seryjna maszyna dla kilku sztuk to lekkie nadużycie 🥱

  3. Tani2

   O ten na fotce ilustracyjnej to ten cywilny z Achtubińska. Jaka różnica? Nie ma pasty stealth na kadłubie i systemu łączności wojskowej no i oczywiście zabawek typu celowniki sterowniki uzbrojenia. Czyli nielot cywilny te z numerami to Su-57. Nielot w wersji wojskowej czyli pokrycie pastą stealth i wyposażsenie wojskowe to Su-57s. Tradycyjnie litera c czyli ruskie s to znak samolotu w wersji seryjnej. Podobnie jest z innymi np Su-35s. Su-35 to wersja eksportowa lub cywilne czyli badawcze egz będące nominalnie własnością Suchoja i nie mające wyposażenia wojskowego.

 11. Orthodoks

  Gdyby ci wszyscy pieniacze i hipokryci dostarczyli odpowiednią broń i pozwolili na jej użycie na całym terytorium mordoru, takie kwiatki byłyby codziennie. Osobiście, sam byłbym skłonny zaakceptować przekazanie części naszych JASSMów, powiedzmy tych o mniejszym zasięgu.

  1. Grisz-ma-check

   Jeśli wykończysz Rosję w 5 minut, to zrobisz jej przysługę. Wstanie szybciej i silniiejsza.

  2. Herring

   dokladnie tak! Jeszcze z 2 lata przemialu nie zaszkodza...

 12. Dudley

  Zakup bardzo zaawansowanego, drogiego i nielicznego sprzętu jest też problem Polski. Nie jesteśmy USA czy Chinami, nie mamy drukarki do $ . Powinniśmy więcej uwagi poświęcać na relację koszt/efekt, jak budować lub kupować "gwiazdy śmierci". W najbliższym czasie szykuję się decyzja o zakupie AH64 , a dla mnie jest to taka "gwiazda śmierci". Zaawansowaną i niezmiernie droga zabawka, której możliwości są niewspółmierne do jej możliwości. Niepotrzebne są nam też duże drogie drony, a tysiące małych i tanich. Chyba że mogą zastąpić równie duże i drogie samoloty załogowe.

  1. DanielZakupowy

   Dudley Pewnie, po co nam duże i drogie rakiety? Kupony za to tysiące granatów! Są tanie i zarzucimy nimi przeciwnika xD

  2. skition

   @DanielZakupowy..Drogich rakiet NSM masz na dwie minuty. W sumie 72 sztuki..A ja się zapytam a co potem?

  3. Davien3

   skitton to Rosja ma az tyle okrętów na Bałtyku by nam te 72 sztuki NSM nie starczyło??

 13. Chyżwar

  Z Su-57 "bez analogów" od dawna była niezła beka. Ale z pomysłu, że te maszyny mają zastąpić Su-27 i Migi-29 jest jeszcze lepsza. Pomijając więc już kwestię czy ruski samolot jest faktycznie V generacją, gdyby Amerykanie kierowali się ich logiką, to F-22 musiałyby zastąpić F-15, F-16 i kto wie, co jeszcze.

  1. Komandos PCK Shev Valdore

   @Chyżwar, niestety nie masz racji. F-22 zaprojektowany został jako wysoko wyspecjalizowany myśliwiec przewagi powietrznej, któremu dodano potem minimalne zdolności do atakowania celów naziemnych. . Zamiarem ruskich było zastąpienie czysto myśliwskich wersji Su-27 i MiGa-29 myśliwce Su-57, do ataków na cele naziemne mają Su-34, Su-24 i wielozadaniowe Su--30SM/35. W USA F-22 miał zastąpić F-15C, no ale okazał się na to za drogi. Do uderzeń na cele naziemne USAF ma F-15E i F-16 i F-35. O bombowcach nie wspominam bo dyskusja jest o myśliwcach. Ruscy musieli by teraz zaprojektować sobie cos na wzór F-35, żeby dorównać amerykanom, ale na to raczej się nie zanosi.

 14. Wania

  Drobna uwaga - to nie su-35 zbliżył się technicznie do su-57 tylko su-57 nigdy się nie oddalił od poziomu su-35. Nowych czyli zaprojektowanych silników, awioniki, uzbrojenia i radaru su-57 nadal nie ma. F-117 w Iraku wykonały najważniejszą część zadania polegającego na niszczeniu punktów dowodzenia i obsługi rakiet, zniszczyły 30% celów pierwszej doby i wykonały 1271 lotów zapewniając panowanie w powietrzu. Wystarczy zobaczyć filmy z pierwszego nalotu na Bagdad, żeby zrozumieć rolę tych samolotów. Przy czym USA nie wiedziały, czy irackie radary nie wykryją tych samolotów. Ukraina w pierwszych godzinach rosyjskiej agresji miała wyłącznie systemy, których charakterystyki znała Rosja. I to jest odpowiedź na pytanie o brak su-57 nad Ukrainą.

  1. kaczkodan

   To nie tak - Su-57 to po prostu nowa skorupa (warto dodać, że jednak lepsza) dla elementów ze Su-35. Su-35 może przewozić każdy system opracowany dla Su-57 praktycznie z definicji. Dlatego krytykowałem rosyjskie podejście - bo ta nowa skorupa nie stanowi wystarczającego przyrostu możliwości. Ze stealth jest tak, że w praktyce jest ono mocno zero-jedynkowe. Jeśli Su-57 nie osiągnie poziomu niewykrywalności który gwarantuje mu skuteczne ukrycie w walce z samolotami 5 generacji, jest ona bez znaczenia. Dlatego warto produkować "stare" Su-35 z nową awionika, stosunek możliwości do ceny jest lepszy.

  2. Ależ

   Najlepiej niech przywrócą do służby gwoździa MIG 21 tani szybki i manewrowy a jak tu wielu pisze na forum lepsze coś niż nic

  3. Komandos PCK Shev Valdore

   @waniuś, bzdurki oj bzdurki opowiadasz. To twierdzisz, że Amerykanie nie znali charakterystyk ruskich radarów zanim uderzyli na Irak? Sam doszedłeś do takich wniosków, czy gdzieś to wyczytałeś? waniuś, amerykanie przed uderzeniem mieli na biurku plany większości mostów w Bagdadzie. Wracając na dzień dzisiejszy. To jak jest na dzień dzisiejszy? Dzisiaj Amerykanie znają charakterystyki ruskich radarów? Bo jak wtedy ich nie znali.... Załóżmy, że dzisiaj ich nie znają, to skąd macie pewność, że nie wykryją F-22 i F-35 😉? No bo jak wtedy nie wiedzieli, czy Irakijczycy wykryją F-117, to skąd wiedzą co będzie dzisiaj? I waniuś, wpisz sobie w wyszukiwarce, najlepiej po angielsku "Su-57 z nowymi silnikami" to przeczytasz, że egzemplarze z nowymi silnikami już są.

 15. Obiektywny

  Tak wierzę w rosyjskie przekazy o zaawansowanym technicznie sprzęcie jak w ukraińskie doniesienia o tym co kiedy i ile zniszczyli . Ten sam naród, ten sam mental, dziś Ukraina w roli ofiary Rosja agresor ale cywilizacyjnie , kulturowo i mentalnie to są tacy sami ludzie

  1. Rusmongol

   Problem w tym że raporty że zniszczeń podają sojusznicy z zachodu, niezależni analitycy czy nawet blogerzy rosyjscy. Więc komu uwierzysz jak ci poda straty Rosji? Putinowi? Przecież ten jeszcze w życiu prawdy nie powiedział...

  2. Komandos PCK Shev Valdore

   @rusmongoł, ale jak zachodni sojusznicy podają, że straty ruskich to 200 tysięcy chłopa to wtedy im nie wierzysz,.Wtedy to dane ukraińskie są dla ciebie niewiarygodne, zachodnie już nie. Ciekawa postawa.

 16. Pirat

  Widocznie go nie widzieli.

 17. szczebelek

  Nie chciał przylecieć do strefy powietrznej Ukrainy, to strefa przyleciała do niego? 😅

 18. DanielZakupowy

  W sumie Su-57 jest skuteczny jako cel ściągający uwagę wojsk rakietowych przeciwnika - może to słuszny sposób wykorzystania tego cuda :)

 19. X

  :)))))

 20. OptySceptyk

  Trzymałem w lodówce piwo, czekając na moment, kiedy zobaczę ruskie T34 na froncie. Ale zniszczenie Su-57 zmusiło mnie do uczczenia tego faktu. Jak tak dalej pójdzie, to zostanę alkoholikiem, i to przez Ukraińców. :))

 21. Keras

  Wyraźnie widać, że samolot ten nie jest niewidoczny. I na jednym i na drugim zdjęciu wyraźnie go widać.

 22. Davien3

  No to zostało Rosjanom odpowiednio 9 wyprodukowanych i 2 latające:) brawo Ukraińcy.

 23. Entreri

  Brawo. Czekamy na więcej.

 24. Ależ

  To musi być atrapa nie możliwe aby to tak po prostu na płycie zostawili bez wciągania do hangaru czy schronu

 25. santaclous

  A był taki ładny. Rosyjski.

Reklama