Reklama

Wojna na Ukrainie

Niemcy dostarczyli nowy pakiet pomocy Ukrainie

Pionierpanzer 2 Dachs.
Pionierpanzer 2 Dachs.
Autor. NATO enhanced Forward Presence Battle Group Lithuania/Facebook

Niemieckie ministerstwo obrony poinformowało o dostarczeniu na Ukrainę kolejnego pakietu wsparcia wojskowego. Jest to jedyna tego typu transza pomocy dostarczonej do Kijowa w marcu.

W najnowszej transzy wojskowej pomocy dostarczonej przez Berlin znalazło się, podobnie jak wcześniej, kilka pojazdów specjalistycznych, w tym aż 6 wozów rozminowujących WiSENT 1 MC, dwa mosty samobieżne Biber, kilkanaście wszędołazów Bronco, czy ponad 2000 granatników przeciwpancernych RGW 90. Jest to jedyna pomoc wojskowa, jaka została dostarczona na Ukrainę w marcu.

W najnowszym pakiecie znalazły się m.in.:

  • 1 wóz zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 2,
  • 2 most samobieżne Biber,
  • 6 wozów rozminowujących WiSENT 1 MC,
  • 1 pojazd inżynieryjny Pionierpanzer 2A1 Dachs,
  • 5 wszędołazów Bronco ATTC
  • 9 wszędołazów Bronco ATTC w wersji wozu dowodzenia
  • 6 cystern na paliwo/wodę Mercedes-Benz Zetros
  • 30 bezzałogowych aparatów latających RQ-35 Heidrun
  • 14 bezzałogowych aparatów latających Vector;
  • 2056 granatników przeciwpancernych RGW 90
  • 5 systemów antydronowych
  • 9 czołgowych trałów wykopowych
  • 3 pojazdy do patrolowania granicy
  • 24 000 granatów moździerzowych kal. 40 mm do granatników automatycznych
  • 4000 pocisków artyleryjskich kal. 155 mm
  • amunicja kal. 120 mm do czołgów Leopard 2A6
Reklama

Bergepanzer 2 to gąsienicowy wóz zabezpieczenia technicznego opracowany na podstawie podwozia czołgu podstawowego Leopard 1 -dzieli z nim 75 proc. części. Do samoobrony służą załodze dwa karabiny maszynowe MG3 kal. 7,62 mm oraz wyrzutnie granatów dymnych. Wyposażenie specjalistyczne stanowi hydrauliczny żuraw, wyciągarka oraz lemiesz umieszczony z przodu. Żuraw umieszczony jest po prawej stronie, ma on możliwość obrotu w zakresie 270° i podnoszenia do 72°. Natomiast wyciągarka ma siłę wyciągu 35 000 N i długość liny 90 m. Jednostkę napędową pojazdu stanowi silnik wysokoprężny MTU MB 838 CaM 500 o mocy 830 KM pozwalający na rozpędzenie tego ważącego blisko 40 ton pojazdu do 62 km/h.

Czytaj też

Bergepanzer 2.
Bergepanzer 2.
Autor. Vaidas V/ Wikipedia
Reklama

Pionierpanzer 2 Dach to niemiecki opancerzony wóz inżynieryjny zaprojektowany przez MaK Maschinenbau (obecnie część odpowiedzialna za pojazdy wojskowe jest własnością Rheinmetall) w latach 80. XX wieku jako następca pojazdów inżynieryjnych Pionierpanzer 1. Pojazdy te powstawały na bazie wcześniejszej wersji oraz wozów zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 2 (wszystkie wspomniane konstrukcje tym samym bazują na podwoziu czołgu Leopard 1). Głównym zadaniem tego pojazdu jest usuwanie i tworzenie przeszkód terenowych, w tym m.in. przygotowywanie przepraw wodnych polegających na oczyszczaniu brzegów z przeszkód oraz przygotowywanie dna. Jednostkę napędową pojazdu stanowi silnik wysokoprężny MTU MB 838 CaM 500 o mocy 830 KM pozwalający na rozpędzenie tego ważącego blisko 43 ton pojazdu do 62 km/h. Wóz względem poprzednika otrzymał zamiast dźwigu, koparkę z łyżką o pojemności 1,1 m3. Samo ramię otrzymało hak do podnoszenia ładunków o maksymalnej masie wynoszącej do 7,8 t. Do samoobrony Pionierpanzer 2 Dachs posiada jedynie uniwersalny karabin maszynowy MG3 kal. 7,62 mm.

Czytaj też

Pionierpanzer 2 Dachs.
Pionierpanzer 2 Dachs.
Autor. NATO enhanced Forward Presence Battle Group Lithuania/Facebook

WiSENT 1 to rodzina pojazdów wsparcia będąca wersją rozwojową wozów zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 2, zatem bazująca na podwoziu czołgów Leopard 1. Powstały one w celu poprawienia zdolności wspierania czołgów Leopard 2, które stawały się zbyt ciężkie dla dotychczas używanych pojazdów zabezpieczenia. Charakteryzują się one osłoną balistyczną na poziomie 5. oraz przeciwminową na poziomie 3. według normy STANAG 4569; jednak można ją zwiększyć poprzez implementację pancerza dodatkowego. Jednostkę napędową pojazdu stanowi silnik o mocy 938 KM, zatem o większej wydajności niż bazowy MTU MB 838 CaM 500 cechujący się mocą 830 KM. Pozwala to rozpędzić ważący około 45 ton pojazd do 62 km/h. Pojazdy WISENT 1 w zależności od wersji posiadają trał przeciwminowy, ramię dźwigu mogącego podnieść do 30 ton, koparkę lub lemiesz.

Czytaj też

WiSENT 1 MC.
WiSENT 1 MC.
Autor. FFG.
Reklama

Biber to samobieżny most rozkładany poziomo, osadzony na podwoziu czołgu podstawowego Leopard 1 opracowany w latach 60. XX wieku. Z przodu wóz ma zamocowany lemiesz oraz ramię unoszące dwuczęściowe, rozsuwane przęsło. Ma ono łączną długość 22 m i wytrzymuje maksymalny ciężar do 50 t (w pewnych warunkach dopuszcza się pojazdy klasy obciążeniowej MLC 60, ok. 55 ton, klasy czołgu Leopard 2A4). Jednostkę napędową pojazdu stanowi silnik wysokoprężny MTU MB 838 CaM 500 cechujący się mocą 830 KM. Łącznie wyprodukowano na potrzeby Bundeswehry 105 tego typu pojazdów. Obecnie są one wykorzystywane przez kraje takie m.in. jak Polska, Niemcy, Ukraina, Norwegia, Dania, Estonia, Litwa czy Włochy.

Czytaj też

Most samobieżny Biber.
Most samobieżny Biber.
Autor. Bundeswehr-Fotos/Wikipedia

RGW 90/Matador to jednorazowy granatnik przeciwpancerny opracowany przez Dynamit Nobel Defence, firmę Rafael oraz Siły zbrojne Singapuru w wyniku analizy doświadczeń DND i sił zbrojnych kilku krajów związanych z eksploatacją granatników rodziny Panzerfaust i lekkiej broni typu Armbrust. RGW 90 w najpopularniejszej wersji HH jest w stanie za pomocą głowicy kumulacyjnej przebić pancerz o grubości ponad 500 mm RHA. Ma jednak również zdolność zwalczania umocnień - po wsunięciu sondy z głowicą działa w trybie HESH (ang. High-Explosive Squash Head), której działanie odłamkowo-burzące polega na detonacji w kontakcie z przeszkodą, powodując jej skruszenie i generowanie fali uderzeniowej oraz wtórnych odłamków. Zasięg strzału wynosi od 20 do 500 metrów, może zostać zwiększony, jeśli zostanie dołączone urządzenie celownicze Dynahawk. Wystrzelony pocisk cechuje się prędkością początkową około 240 m/s. Granatnik charakteryzuje się możliwością strzelania z pomieszczeń zamkniętych. Dostępnych jest również kilka innych wersji, różniących się przede wszystkim ładunkiem bojowym.

Czytaj też

RGW 90.
RGW 90.
Autor. Dynamit Nobel Defence
Reklama

Komentarze (4)

  1. Franek Dolas

    "Jest to jedyna tego typu transza" czy dlatego że została dostarczona. Wiele poprzednich transz to były kilkukrotne zapowiedzi. Czyżby po przełomie jaki się być może dokonuje We Francji Niemcy zaczęli tracić w oczach Ukraińców i postanowili w końcu coś dostarczyć? Niektórzy piszą że nawet tych słynnych 5000 hełmów nie dostarczyli.

    1. Davien3

      Franek akurat Niemcy maja potwierdzone wysyłanie znacznie lepszego sprzetu od Polski do tego oni nie wysyłali archaicznego sprzetu posowieckiego poza 2500 Strieł 2M ale znacznie lepszy zachodni

    2. Granat

      Tak w gruncie rzeczy te Leo2a4 które Polska przekazała Ukrainie to były niemieckie czołgi. Również Mig29 dostaliśmy od niemców za 1 euro. Przekazanie tego sprzętu kosztowało nas niewiele.

    3. Davien3

      Granat te MiG-29 czy Leo2 A4 to były juz polskie czołgi i samoloty choc pochodzace z Niemiec i wymagające niestety ich zgody na wysłanie. Na czołgi zgoda została udzielona, na samoloty chyba nie i Polska wysłałą MiG-29 w lepszym jeszcze stanie pochodzace z zakupów w Rosji i do tego zdaje sie zmodernizowane do standardów NATO z dodana MIL/STD 1553B

  2. RAF

    Smiech na sali taka pomoc od panstwa majacego jeden z najlepiej rozwinietych przemyslow zbrojeniowych na swiecie i bedacy czlonkiem grupy G8.

    1. DanielZakupowy

      Już dawno nie ma G8 :) jest P1 (eR Adin) xD

    2. Davien3

      RAF, a ile sprzetu posowieckiego maja Niemcy? Odlicz to co wysłała w tej kategorii Polska i nagle nasz wysiłek wyglada dość skromnie.

    3. DanielZakupowy

      Davien3 A dlaczego chcesz odliczyć posowiecki sprzęt? Co Ukraińcom rok temu z f-16 którym nie byłoby komu latać - dostali mig 29 od nas. Po co im w pierwszych dniach wojny ani kaliber 155 skoro nie mieli haubica w tym kalibrze - dostali od nas 152. Po co im była amunicja czołgowa 120mm skoro mieli czołgi a armatami 122? W pewnych momentach posowiecki sprzęt był więcej wart jak zachodni bo można było go z marszu rzucić na front (czołgi, dany, grady itd) bez szkolenia ludzi na nowy standard.

  3. xdx

    Nie 4000x 155mm tylko 18000x 155mm zamiast szukać na Twitter proponuję odwiedzić oficjalną stronę rządową - dane są aktualizowane co 2 tygodnie jak tylko nowy pakiet zostanie przekazany. Są również dane jakie środki są przygotowywane do przekazania - tak że jak zwykle przekazujecie niepełne informacje. W ostatnim pakiecie przekazano też rakiety do systemu Patriot - całkowity brak wzmianki. hschwerpunkte/krieg-in-der-ukraine/lieferungen-ukraine - na stronie niemieckiego rządu Podawany jest stan obecny i podczas ostatniego pakietu - tłusty druk - różnica oznacza liczbę w ostatnim pakiecie. To są oficjalne dane.

    1. kskiba19

      Niemieckie oficjalne dane. Średnio wiarygodne, jak i Niemcy. Trzeba czekać aż Ukraińcy powiedzą co i ile dostali.

    2. Davien3

      Kskiba, akurat niemieckie dane są bardzo wiarygodne

  4. Krzysztof33

    No i git!

Reklama