Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Panzerfaust będzie produkowany na Ukrainie?

Niemiecki granatnik przeciwpancerny Panzerfaust 3/U.S. Army Europe/Wikipedia
Niemiecki granatnik przeciwpancerny Panzerfaust 3/U.S. Army Europe/Wikipedia
Autor. U.S. Army Europe/Wikipedia

Serwis ArmyRecognition poinformował o trwających analizach przez firmę Dynamit Nobel Defence dotyczących rozpoczęcia współprodukcji na Ukrainie granatników przeciwpancernych Panzerfaust 3. Informacje te ma potwierdzać rzecznik firmy.

Według rzecznika firmy początkowa współprodukcja na Ukrainie obejmowałaby montaż końcowy granatnika, docelowo pozwalając ukraińskiemu przemysłowi na pełną jego produkcję. Nie jest wiadome, na jakich zasadach miałaby funkcjonować wspomniana współpraca. Dotychczas na Ukrainę miało trafić przynajmniej 1400 wyrzutni oraz 3000 pocisków do nich. Konstrukcja ta była bardzo cenna i chwalona przez ukraińskich żołnierzy na początku rosyjskiej inwazji, kiedy to za jego pomocą udało się zniszczyć sporą liczbę broni pancernej przeciwnika, w tym czołgów podstawowych. Czy dojdzie do jej, chociaż częściowej produkcji na Ukrainie? Czas pokaże.

Panzerfaust 3
Panzerfaust 3
Autor. M.C. (Public Domain via Wikipedia)
Reklama

Panzerfaust 3 to niemiecki jednorazowy granatnik przeciwpancerny opracowany przez firmę Dynamit Nobel pod koniec zimnej wojny na potrzeby armii Republiki Federalnej Niemiec, a do użytku w Bundeswehrze trafił po raz pierwszy w 1992 roku. Można za jego pomocą zwalczać cele opancerzone jak czołgi podstawowe dzięki głowicy, która w zależności od wersji może przebić stal pancerną o grubości 700-900 mm w tym osłoniętą pancerzem reaktywnym. Kaliber wyrzutni to 60 mm, a pocisku rakietowego – 110 mm. Granatniki są chwalone za celność. Jest to system jednorazowego użytku, ale po odpaleniu można odzyskać mechanizm spustowy oraz celownik. Zasięg rażenia teoretycznie uznaje się za skuteczny do odległości 600 metrów w odniesieniu do celów stacjonarnych i 300 metrów do obiektów ruchomych.

Reklama

System jest bezodrzutowy i zakłada się konieczność zapewnienia około 10 m w sektorze 30 stopni wolnych za strzelcem bez przeszkód. Granatniki Panzerfaust 3 może być jednak odpalany również z zamkniętych pomieszczeń. Istnieją trzy podstawowe wersje Panzerfausta 3 z głowicami kumulacyjnymi: Panzerfaust 3 o przebijalności 700 mm, Panzerfaust 3-T z głowicą tandemową o przebijalności 700 mm za pancerzem reaktywnym oraz Panzerfaust 3 IT-600 ze zwiększoną zdolnością penetrowania pancerzy reaktywnych II generacji np. rosyjskiego Kontakt-5 (stosowane m.in. w T-72B3 czy T-90A). Istnieje również pocisk Bunkerfaust, przeznaczony do zwalczania umocnień, siły żywej i lekkich pojazdów.

Czytaj też

Granatnik przeciwpancerny Panzerfaust-3.
Granatnik przeciwpancerny Panzerfaust-3.
Autor. ppor. Magdalena Czekatowska.
Reklama
Reklama

Komentarze (6)

  1. Jeger145

    HEHE będą produkować go tak samo jak KF-51 Panther XD

  2. user_1050711

    Mnie obchodzi czemu nie jest produkowany w Polsce, czemu kupujemy gotowe, przepłacając do obcych gospodarek ! Co oczywiście, że jest zarazem sabotażem ekonomicznym ! A nie tam... czemu produkują go, nawet w warunkach wojennych, na jakiejś Ukrainie.

    1. Pucin:)

      @user_1050711 - tak masz rację oprócz kupionego CG Mk4 i granatników jednorazowych M72 EC Mk1 powinniśmy wdrożyć, tzw. panzerfaust dla każdego - granatnik PSRL-1 z rozwojem/produkcją różnego rodzaju amunicji. :)

    2. Seb66

      Popieram. Bo dawno mogliśmy zamiast kupować w USA "z półki" M72, kupić od Czechów porównywalny RPG75 i produkowac w Niewiadowie w zakładach Works11. A samego M72 t e ż zacząć produkować na licencji bodaj w Mesko. A idąc dalej lata temu Dynamit Nobel zaoferował współpracę przy ....Pancerfauście naszemu Dezametowi. Ofert produkcji w Polsce bylo, że brać-wybierać! Ciekawe, k t o w MON zablokował i nadal BLOKUJE produkcję w Polsce jakichkolwiek granatnikow ppanc?

    3. Davien3

      Seb RPG-75 ma jedna i tylko jedna dla nas przewage nad M72: Mamy juz jego licencję, w reszcie parametrów jest zwyczajnie gorszy , a w penetracji ma taka jak stare RPG-7 Aha nasze M72 kupilismy zdaje się od Norwegii a nie od USA.

  3. Seb66

    Uzupelniam. W roku 2017 tu na Def24 pojawił się artykuł mówiący o opracowaniu przez DND wraz z ...MESKO (!!) głowicy o kalibrze 110mm do RPG7. Była to zaadoptowana głowica właśnie od ...Panzerfausta. Gdyby nie czyjś CELOWY opór w MON czy PIS, to dziś, po 6 latach od opracowania, nasze stare RPG7 miałyby niezawodne, potężne głowice nawet na najlepsze rosyjskie MBT. A tak kupujemy 6 tysięcy CG4, zastępując....2 tysiące posiadanych przez WP starych RPG7. Zauważacie tę ciekawą proporcję zastępowania gdy NIE MAMY wymaganej na dzis liczby żołnierzy w linii, a obecny rzad zapowiada jeszcze redukcję planow liczbowych PIS? Czy na pewno zatem my je kupujemy...dla WP?

  4. Vixa

    Polskie firmy powinny brać przykład. Tak się robi reklamę, puszcza się takiego szczurka i w świat idzie przekaz, że Niemce otwierają kolejną produkcję na Ukrainie. Już z Panterą pojechali jak z leszczami, ale widocznie Ukraińcy lubią ciepły deszcz.

  5. PA

    Pytanie uzasadnione. Czy Niemcy byli pytani o zgodę na licencję, czy żądali zbyt wielkiej kasy lub byli przeciwni.

  6. Golf

    Dlaczego inni mogą wszędzie coś u siebie produkować ?? A my co ? Naprawdę nie mamy gdzie ? Kim ? Czy nikt nie chce się z nami wiązać ?!?