- Wiadomości
- Polecane
Francuska pomoc wojskowa dla Ukrainy. Opublikowano spis
Francuskie ministerstwo obrony opublikowało raport dotyczący pomocy wojskowej jaka została udzielona Ukrainie od 24 lutego 2022 roku do 31 grudnia 2023 roku. Łączna wartość przekazanego uzbrojenia i wyposażenia miała wynieść ponad 2,6 mld euro.

Autor. mil.gov.ua
Francja w ostatnim czasie zwiększyła swoje zaangażowanie w pomoc wojskową Ukrainie, chcąc wykorzystać moment, w którym USA w wyniku wielu kwestii musiało zmniejszyć swoje wsparcie dla Kijowa. Jest to kluczowe dla dalszej obrony naszego wschodniego sąsiada przed rosyjską inwazją, chociaż francuskie uzbrojenie, które trafiło na Ukrainę, zostało zakupione zarówno z państwowych funduszy, jak i nabyte innym sposobem. Przykładem tego są np. pociski Akeron czy ciągnione armatohaubice TRF1, których na Ukrainie jest więcej, niż podano w poniższej liście. Poza wspomnianą wartą 2,6 mld euro pomocą wojskową dla Ukrainy Paryż przeznaczył kolejne 1,2 mld euro dla Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (EFF) oraz bierze udział w szkoleniu ukraińskich żołnierzy na terenie Francji oraz Polski. Dotychczas dzięki tej inicjatywie miało się udać, przeszkolić 10 000 osób. Oprócz tego francuskie ministerstwo podkreśla swoje działania w zakresie wspierania wschodniej flanki NATO poprzez swoją stałą obecność w poszczególnych krajach (zarówno lądową, powietrzną, jak i morską).
Opublikowana lista zawiera pomoc jaka została przekazana Ukrainie z zasobów własnych francuskiej armii oraz tego co Paryż zakupił ze swoich środków finansowych. Co należy podkreślić, nie wlicza się w to np. kupowanego przez Ukrainę francuskiego uzbrojenia, co należy podkreślić. Zatem do 31 grudnia 2023 roku Francja w ramach pomocy przekazała Ukrainie między innymi:
- 6 ciągnionych haubic/haubicoarmat TRF1 kal. 155 mm;
- 30 systemów artyleryjskich CAESAR kal. 155 mm;
- 4 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet LRU;
- 10 ciągnionych moździerzy Mo 120 RT kal. 120 mm;
Zobacz też

Autor. U.S. Department of Defense Current Photos/Wikipedia
- system przeciwlotniczy średniego zasięgu SAMP/T wraz z nieokreśloną liczbą pocisków rodziny Aster;
- 2 systemy przeciwlotnicze krótkiego zasięgu Crotale NG wraz z nieokreśloną liczbą pocisków;
- 6 wyrzutni pocisków przeciwlotniczych bardzo krótkiego zasięgu Mistral wraz z nieokreśloną liczbą pocisków od nich;
- radar obrony powietrznej CM200;
Zobacz też

Autor. M.Dura
- 38 bojowych wozów rozpoznawczych AMX-10RC;
- 250 kołowych transporterów VAB;
- 120 pojazdów terenowych VLTT P4;
- 6 samochodów ciężarowych GBC 180;
- 10 cystern paliwa na bazie ciężarówek TRM 10 000;
Zobacz też

Autor. General Staff of the Armed Forces of Ukraine/Facebook
- 30 000 pocisków artyleryjskich kal. 155 mm;
- 9000 pocisków kal. 105 mm (do AMX-10RC);
- 1002 jednorazowe granatniki przeciwpancerne AT4;
- 3 wyrzutnie przeciwpancernych pocisków Milan wraz z nieokreśloną liczbą pocisków do nich;
- nieokreśloną liczbę pocisków manewrujących SCALP-EG;
Zobacz też

Autor. X/Ukraińskie siły zbrojne
- 55 karabinów maszynowych kal. 7,62 mm;
- 560 wielkokalibrowych karabinów maszynowych kal. 12,7 mm;
- 1000 karabinków FAMAS;
- 20 karabinów snajperskich;
- 1 740 000 pocisków kal. 12,7 mm;
- 1 100 000 sztuk amunicji małokalibrowej (9 mm, 5,56 mm itd.);
- 10 500 granatów;
- 3600 min przeciwpancernych;
- 17 000 detonatorów;
- 43 000 pakietów pirotechniki;
Zobacz też

Autor. Rama/Wikipedia
- 160 dronów rozpoznawczych;
- 10 systemów rozpoznawania dronów;
- 445 urządzeń noktowizyjnych;
- 30 łodzi pontonowych Zodiak Futura;
- 6200 hełmów;
- 6500 kamizelek kuloodpornych;
- 1100 kombinezonów ochronnych;
- 3100 mundurów zimowych;
- 3700 apteczek pierwszej pomocy;
- 300 pakietów liofilizowanego osocza;
- 150 ton produktów naftowych;
- 30 000 metrów sześciennych paliwa lotniczego;
- 2 agregaty prądotwórcze Groupes 300 kVA;
Jak widzimy Francuzi, postanowili stworzyć podobną do Niemiec listę sprzętu wojskowego, jaki zdecydowali się przekazać Ukrainie, aby pokazać swój wkład. W pewnych aspektach jest to zdecydowanie widoczne, jak w przypadku 250 transporterów VAB, systemach przeciwlotniczych czy artylerii. Jednak w wielu miejscach skala pomocy (zwłaszcza jeżeli zestawi się ją z możliwościami i zapowiedziami Paryża) wygląda słabo. Jeżeli to zestawić z innymi krajami, które zdecydowanie mniej chwalą się wielkością wsparcia dla Kijowa, to Paryż pod tym kątem wedle danych do 31 grudnia 2023 roku nie jest żadnym przodownikiem. Na korzyść przemawia nieokreślona skala wysłanych pocisków SCALP-EG oraz rakiet przeciwlotniczych, które jednak są kontrowane przez takie pozycje jak raptem sześć samochodów ciężarowych, trzy wyrzutnie ppk Milan, czy 10 ciągnionych moździerzy. Jeżeli Francja chce rzeczywiście odgrywać rolę obecnego przodownika w pomocy wojskowej dla Ukrainy, to musi wielokrotnie zwiększyć skalę tych działań, wykorzystując, chociażby swoje kontakty zagraniczne z krajami afrykańskimi, od których można by odkupić uzbrojenie np. poradzieckie, oferując zniżki na to francuskie.
Zobacz też

Autor. Dowództwo Zjednoczonych Sił Zbrojnych Ukrainy/Facebook
WIDEO: "Żelazna Brama 2025" | Intensywne ćwiczenia na poligonie w Orzyszu