Reklama

Wojna na Ukrainie

Eks-belgijskie bojowe wozy piechoty na Ukrainie

YPR-765 PRI (zdjęcie poglądowe).
YPR-765 PRI (zdjęcie poglądowe).
Autor. Audiovisuele Dienst Koninklijke Landmacht (AVDKL)/Wikipedia

Eks-belgijskie bojowe wozy piechoty YPR-765 PRI (AIFV-B-C25) coraz liczniej pojawiają się na zdjęciach i filmach z walk na Ukrainie. Pozwoliło to tym samym na określenie, że dostarczono do Kijowa przynajmniej kilka egzemplarzy.

Pierwsze zdjęcia i nagrania przedstawiające wspomniany bojowy wóz piechoty pojawiły się we wrześniu zeszłego roku, kiedy to dostępne materiały wskazywały na jego epizodyczne pojawienie się - jak wielu konstrukcji, które na Ukrainie otrzymały drugie (jak nie trzecie) życie. Od tego czasu liczba zdjęć i filmów z udziałem AIFV-B-C25 zwiększała się, pozwalając na określenie minimalnej liczby wozów dostarczonych do Kijowa na cztery pokazdyki (według danych użytkownika serwisu X praisethesteph). Ciągle nie jest wiadome, skąd pochodzą te wozy, chociaż można tutaj podejrzewać zakupienie ich oddolnie od firm prywatnych lub też znalezienie ostatnich egzemplarzy w magazynach belgijskiej armii i przekazanie jako rządowa pomoc (chociaż nigdzie tego nie deklarowano).

Reklama

YPR-765 PRI to holenderski bojowy wóz piechoty produkowany na licencji przez FMC Corporation we współpracy z firmami DAF i RSV na bazie pojazdów AIFV (powstałej na podstawie amerykańskiego transportera opancerzonego M113A1, przeznaczonych tylko na eksport). Uzbrojenie główne w postaci armaty automatycznej Oerlikon KBA-B02 kal. 25 mm zostało umieszczone w wieży po prawej stronie wozu. Sprzężony z nią został uniwersalny karabin maszynowy FN MAG kal. 7,62 mm. Jednostkę napędową pojazdu stanowi 6-cylindrowy silnik Detroid 6V-53T o mocy 264 KM, pozwalający na rozpędzenie tego ważącego 13,5 tony pojazdu do 61 km/h. Załogę stanowią 3 osoby, zaś desant wynosi do siedmiu żołnierzy. Obecnie pojazdy YPR-765 PRI używane są przez armie takich krajów jak Egipt, Jordania, Bahrajn, Chile oraz Ukraina.

Czytaj też

Belgijski YPR-765 (zdjęcie poglądowe).
Belgijski YPR-765 (zdjęcie poglądowe).
Autor. Alf van Beem/Wikipedia
Reklama

Komentarze

    Reklama