Reklama

Wojna na Ukrainie

Holandia przekaże Ukrainie kolejne transportery opancerzone

Holenderski YPR-765 z zdalnie sterowanym modułem uzbrojenia przeznaczony dla Ukrainy.
Holenderski YPR-765 z zdalnie sterowanym modułem uzbrojenia przeznaczony dla Ukrainy.
Autor. Defense of Ukraine/X

Ukraiński ministerstwo obrony poinformowało o przekazaniu przez Holandię kolejnej partii gąsienicowych transporterów opancerzonych YPR-765, które poza remontem generalnym zostały ulepszone poprzez m.in. montaż zdalnie sterowanego modułu uzbrojenia.

Holandia dotychczas miała przekazać Ukrainie ponad 200 transporterów opancerzonych rodziny YPR-765, które były jednym z bardziej widocznych rodzajów sprzętu pancernego w pierwszym roku pełnoskalowych działań wojennych. Nie jest wiadome, czy opisywana dostawa to nowa donacja, czy jest to pomoc zapowiedziana pod koniec zeszłego roku w ramach większego pakietu. Pojazdy najpewniej przeszły remont generalnym oraz otrzymały zdalnie sterowany moduł uzbrojenia z nieokreślonym uzbrojeniem. Jest to ważna zmiana względem transporterów przekazywanych wcześniej, które posiadały jedynie odsłonięte od góry stanowisko strzeleckie. Z czasem zaczęto je zmieniać na w pełni opancerzoną obrotnicę.

Reklama

Nie jest wiadome, czy są to pojazdy pochodzące z zasobów armii holenderskiej, która jeszcze miała posiadać kilkadziesiąt sztuk w wariancie transportera opancerzonego oraz wozów wsparcia technicznego. Istnieje możliwość, że dodatkowe pojazdy pozyskano od prywatnych przedsiębiorstw je składujących lub pochodzą z resztek magazynowych Holenderskich Sił Zbrojnych. Pojazdy te są cennym wsparciem i zapewniają nie tylko transport piechoty zmechanizowanej w okolice frontu, ale także przewóz rannych z pola bitwy, czy dostawy koniecznego wyposażenia dla żołnierzy. Na zamieszczonym zdjęciu z hangaru widocznych jest ponad 10 wozów.

Czytaj też

YPR-765 to holenderski gąsienicowy transporter opancerzony bojowy wóz piechoty produkowany na licencji przez FMC Corporation we współpracy z firmami DAF i RSV na bazie pojazdów AIFV (wersji powstałej na podstawie amerykańskiego transportera opancerzonego M113A1, przeznaczonych tylko na eksport). Uzbrojenie główne pojazdu stanowi zazwyczaj wielkokalibrowy karabin maszynowy M2HB kal. 12,7 mm umieszczony na obrotnicy, chociaż cześć pojazdów powstałych na bazie rozbrojonych bojowych wozów piechoty YPR-765 PRI może nie posiadać uzbrojenia bazowego. Jednostkę napędową pojazdu stanowi 6-cylindrowy silnik Detroid 6V-53T o mocy 264 KM, pozwalający na rozpędzenie tego ważącego 13,5 tony pojazdu do 61 km/h. Załogę stanowią trzy osoby, zaś desant wynosi do siedmiu żołnierzy. Obecnie pojazdy YPR-765 używane są przez armie takich krajów jak Egipt, Jordania, Bahrajn, Chile oraz Ukraina.

Czytaj też

Ukraiński YPR-765.
Ukraiński YPR-765.
Autor. ArmiaInform/CC BY SA 4.0
Reklama

Komentarze (1)

  1. Pucin:)

    Stary ale jary - czy my RP-WP wszystko musimy mielić (BWP-1) a nic nie modernizować lub z biegu produkować jak Holenderski YPR-765.

Reklama