Wojna na Ukrainie
Czesi rozpoczęli remonty ukraińskich T-64
Czeskie ministerstwo obrony poinformowało kilka dni temu o zbliżającym się rozpoczęciu procesu remontów ukraińskich czołgów T-64 w państwowych zakładach VOP CZ.
Remonty generalne będą odbywać się na mocy podpisanego w lutym tego roku porozumienia pomiędzy czeską firmą VOP CZ a ukraińskim przedsiębiorstwem Ukroboronprom. Podjęcie się takiego zadania oznacza wysoki poziom zaangażowania czeskich pracowników oraz współpracę już na miejscu ukraińskich konstruktorów i pracowników ukraińskich zakładów remontowych z ich czeskimi partnerami. Prace te maja pozwolić na przywracanie do służby czołgów składowanych latami/dekadami na ukraińskich składach materiałowych, które obecnie nie mogłyby zostać wyremontowane na Ukrainie z racji na olbrzymie zniszczenia w zakładach o takich zdolnościach.
Czytaj też
Novojičínský vojenský opravárenský podnik zahájí v nejbližší době opravy ukrajinských tanků T-64, které zamíří přímo na bojiště. Smlouvu na opravu a modernizaci tanků T-64 uzavřely státní podniky 🇨🇿 VOP CZ a 🇺🇦 @ukroboronprom letos v únoru.
— Ministerstvo obrany (@ObranaTweetuje) June 6, 2023
👉 https://t.co/T0aUdbOpTp pic.twitter.com/SaO8my6A7L
Oprócz remontów generalnych polegających m.in. na rozebraniu czołgu na części pierwsze i wymianie elementów zniszczonych/niesprawnych będą zapewne na nich przeprowadzane prace modyfikacyjne/modernizacyjne. Jest to konieczne z racji na brak części zamiennych do wielu podzespołów, a dzięki ich wymianie T-64 zyskają nowe zdolności jak choćby poprawa świadomości sytuacyjnej załogi dzięki nowym przyrządom obserwacyjno-celowniczym . Obie strony porozumienia wyrażają duży optymizm związany z rozpoczęciem prac oraz perspektywą dalszej współpracy przemysłowo-badawczej na bazie m.in. doświadczeń ukraińskich z działań wojennych.
Czytaj też
Oznacza to jeszcze większe zaangażowanie czeskiej zbrojeniówki w prace związane z czołgami podstawowymi rodziny T-64/72 nie tylko na potrzeby Ukrainy, ale także własnych sił zbrojnych. Obecnie trwają prace nad przywróceniem do pełnej sprawności większości posiadanych przez Czechów T-72M4, których flota sprawnych wozów coraz bardziej malała. Spowodowało to przywrócenie (a zatem wcześniejsze remonty) do służby części zmagazynowanych T-72M1.
Oprócz tego firma Excalibur Army aktualnie jest w trakcie napraw i modernizacji czołgów T-72M/M1 do wariantu T-72EA które w liczbie już ponad 40 egzemplarzy trafiły na Ukrainę. Prace te są wykonywane dzięki funduszom przekazywanym przez USA i Holandię, co pozwoli wysłać na Ukrainę przynajmniej 90 takich zmodernizowanychwozów. W umowie jest także prawo opcji pozwalające na remont i modernizację kolejnych 30 czołgów, co zapewne zostanie wykorzystane.
thorshammer
Otwarte źródła zagraniczne twierdzą, że ze względów bezpieczeństwa wydajność optycznego sprzętu obserwacyjnego inne dane techniczne i liczba nie zostaną określone. Dla porównania, inna czeska firma, Excalibur Army, przeprowadza kompletną przebudowę, w ramach której czołg jest rozbierany do ostatniej śruby, wadliwe części są naprawiane lub wymieniane, zwiększana jest moc silnika i montowana jest lepsza skrzynia biegów. W ten sposób mogą zrekonstruować jeden czołg w ciągu 4 dni, a całkowity czas pracy nad jednym czołgiem zajmuje 66 dni. Jeśli VOP CZ zastosuje podobny proces, może przygotować kolejne 90 czołgów w ciągu roku. Żadna inna firma spoza byłego ZSRR nie ma doświadczenia z tym czołgiem, a jeśli Czesi przygotowali kompletną dokumentację techniczną i produkcję w 4 miesiące, jest to ogromne osiągnięcie. Co więcej, jest to również ogromny potencjał komercyjny na następne dwadzieścia lat, ponieważ na świecie jest duża liczba tych czołgów i będą one musiały być stopniowo modernizowane.
Davien3
@thorshammer akurat T-64 jest uzywany chyba jedynie przez Ukraine i Rosję no chyba ze chodzi ci ogólnie o czołgi posowieckie
thorshammer
@Davien3 Chyba nie napisałem jasno, chodziło mi o czołgi T-64 i T-72. Co do T-64 to mam wrażenie, że Uzbekistan też ich używa. Jeśli sankcje będą kontynuowane po wojnie na Ukrainie, to ktokolwiek z Rosji i Białorusi nie będzie miał szans na rynku. Po prostu nie będą mieli nowoczesnego elektrooptycznego sprzętu celowniczego. Wielka szkoda, że Czesi nie dokończyli modernizacji swoich około 300 czołgów T-72 M4 CZ i nie kupili linii produkcyjnej do silnika Perkinsa z czołgu Challenger i przekładni Alison/Nimda, modernizacja mogłaby być jeszcze ciekawsza.
Davien3
@thorshammer oprócz Uzbekistanu jeszcze mamy Kongo ale dzieki za info
Zygazyg
Brawo Czesi ! I
ostatni
UE placi czy gratis?
Onyx
Niezależnie kto płaci, ważne aby biły rosjan (celowo z małej litery)!
Mauser102
Nawet jeśli gratis, to co to zmienia?
skition
Łabędy osiadły na laurach. Ciekawe czy oni w ogóle remontują te PT 91 Twardy?