Reklama

Wojna na Ukrainie

Czesi rozpoczęli remonty ukraińskich T-64

Fot. Czeskie Ministerstwo Obrony/Twitter

Czeskie ministerstwo obrony poinformowało kilka dni temu o zbliżającym się rozpoczęciu procesu remontów ukraińskich czołgów T-64 w państwowych zakładach VOP CZ.

Reklama

Wojna na Ukrainie

Reklama

Remonty generalne będą odbywać się na mocy podpisanego w lutym tego roku porozumienia pomiędzy czeską firmą VOP CZ a ukraińskim przedsiębiorstwem Ukroboronprom. Podjęcie się takiego zadania oznacza wysoki poziom zaangażowania czeskich pracowników oraz współpracę już na miejscu ukraińskich konstruktorów i pracowników ukraińskich zakładów remontowych z ich czeskimi partnerami. Prace te maja pozwolić na przywracanie do służby czołgów składowanych latami/dekadami na ukraińskich składach materiałowych, które obecnie nie mogłyby zostać wyremontowane na Ukrainie z racji na olbrzymie zniszczenia w zakładach o takich zdolnościach.

Czytaj też

Oprócz remontów generalnych polegających m.in. na rozebraniu czołgu na części pierwsze i wymianie elementów zniszczonych/niesprawnych będą zapewne na nich przeprowadzane prace modyfikacyjne/modernizacyjne. Jest to konieczne z racji na brak części zamiennych do wielu podzespołów, a dzięki ich wymianie T-64 zyskają nowe zdolności jak choćby poprawa świadomości sytuacyjnej załogi dzięki nowym przyrządom obserwacyjno-celowniczym . Obie strony porozumienia wyrażają duży optymizm związany z rozpoczęciem prac oraz perspektywą dalszej współpracy przemysłowo-badawczej na bazie m.in. doświadczeń ukraińskich z działań wojennych.

Reklama

Czytaj też

Oznacza to jeszcze większe zaangażowanie czeskiej zbrojeniówki w prace związane z czołgami podstawowymi rodziny T-64/72 nie tylko na potrzeby Ukrainy, ale także własnych sił zbrojnych. Obecnie trwają prace nad przywróceniem do pełnej sprawności większości posiadanych przez Czechów T-72M4, których flota sprawnych wozów coraz bardziej malała. Spowodowało to przywrócenie (a zatem wcześniejsze remonty) do służby części zmagazynowanych T-72M1.

Oprócz tego firma Excalibur Army aktualnie jest w trakcie napraw i modernizacji czołgów T-72M/M1 do wariantu T-72EA które w liczbie już ponad 40 egzemplarzy trafiły na Ukrainę. Prace te są wykonywane dzięki funduszom przekazywanym przez USA i Holandię, co pozwoli wysłać na Ukrainę przynajmniej 90 takich zmodernizowanychwozów. W umowie jest także prawo opcji pozwalające na remont i modernizację kolejnych 30 czołgów, co zapewne zostanie wykorzystane.

Czytaj też

Fot. Ukroboronprom

Komentarze (3)

 1. thorshammer

  Otwarte źródła zagraniczne twierdzą, że ze względów bezpieczeństwa wydajność optycznego sprzętu obserwacyjnego inne dane techniczne i liczba nie zostaną określone. Dla porównania, inna czeska firma, Excalibur Army, przeprowadza kompletną przebudowę, w ramach której czołg jest rozbierany do ostatniej śruby, wadliwe części są naprawiane lub wymieniane, zwiększana jest moc silnika i montowana jest lepsza skrzynia biegów. W ten sposób mogą zrekonstruować jeden czołg w ciągu 4 dni, a całkowity czas pracy nad jednym czołgiem zajmuje 66 dni. Jeśli VOP CZ zastosuje podobny proces, może przygotować kolejne 90 czołgów w ciągu roku. Żadna inna firma spoza byłego ZSRR nie ma doświadczenia z tym czołgiem, a jeśli Czesi przygotowali kompletną dokumentację techniczną i produkcję w 4 miesiące, jest to ogromne osiągnięcie. Co więcej, jest to również ogromny potencjał komercyjny na następne dwadzieścia lat, ponieważ na świecie jest duża liczba tych czołgów i będą one musiały być stopniowo modernizowane.

  1. Davien3

   @thorshammer akurat T-64 jest uzywany chyba jedynie przez Ukraine i Rosję no chyba ze chodzi ci ogólnie o czołgi posowieckie

  2. thorshammer

   @Davien3 Chyba nie napisałem jasno, chodziło mi o czołgi T-64 i T-72. Co do T-64 to mam wrażenie, że Uzbekistan też ich używa. Jeśli sankcje będą kontynuowane po wojnie na Ukrainie, to ktokolwiek z Rosji i Białorusi nie będzie miał szans na rynku. Po prostu nie będą mieli nowoczesnego elektrooptycznego sprzętu celowniczego. Wielka szkoda, że Czesi nie dokończyli modernizacji swoich około 300 czołgów T-72 M4 CZ i nie kupili linii produkcyjnej do silnika Perkinsa z czołgu Challenger i przekładni Alison/Nimda, modernizacja mogłaby być jeszcze ciekawsza.

  3. Davien3

   @thorshammer oprócz Uzbekistanu jeszcze mamy Kongo ale dzieki za info

 2. Zygazyg

  Brawo Czesi ! I

 3. ostatni

  UE placi czy gratis?

  1. Onyx

   Niezależnie kto płaci, ważne aby biły rosjan (celowo z małej litery)!

  2. Mauser102

   Nawet jeśli gratis, to co to zmienia?

  3. skition

   Łabędy osiadły na laurach. Ciekawe czy oni w ogóle remontują te PT 91 Twardy?