Reklama

Wojna na Ukrainie

Czechy wyremontują ukraińskie T-64

Autor. Ukroboronprom

Czechy aktywnie od samego początku mocno wspierają Ukrainę w m.in. dostarczając ciężki sprzęt wojskowy w postaci czołgów , samobieżnej artylerii zarówno lufowej jak i rakietowej. Teraz czeski przemysł pomoże w remontach ukraińskich czołgów T-64.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Podczas spotkania przedstawicieli państw wspierających militarnie Ukrainę tzw. Contact Defense Group jakie miało miejsce w kwaterze głównej NATO w Brukseli czeski wiceminister obrony Daniel Blažkovec przedstawił wkład jego kraju w militarną pomoc Ukrainie, m.in. wskazując na obecnie prowadzone prace nad ponad 90 czołgami T-72, które są modernizowane do wariantu T-72EA, dzięki czemu ich wartość bojowa znacząco wzrośnie.

Ponadto szkolenie ukraińskich sił zbrojnych odbywa się na terytorium UE, w tym w Czechach. „Naszym celem jest przeszkolenie do końca 2023 roku około 4 tysięcy ukraińskich żołnierzy. W grudniu zakończyliśmy pierwszy cykl szkoleniowy, teraz trwa kolejny. W tym roku planowane są jeszcze trzy cykle szkoleniowe" – powiedział wiceminister obrony Czech Daniel Blažkovec.

Reklama

Czytaj też

Czeski wiceminister dodał, że między Pragą a Kijowem odbywają się regularne cotygodniowe konsultacje. „Nieustannie identyfikujemy priorytety i składamy propozycje projektów. Obecnie nasze wysiłki koncentrują się na produkcji amunicji wielkokalibrowej do czołgów i haubic" – potwierdził, dodając, że Czechy konsultują propozycje projektów m.in. z USA, Holandią i innymi krajami, które je finansują czego przykładem jest choćby modernizacja T-72 czy produkcja zestawów przeciwlotniczych Victor na zlecenie Holandii.

Poza dostawami sprzętu wojskowego pochodzącego z rezerwy sprzętowej czeskiej armii oraz tamtejszego przemysłu Czechy aktywnie wspierają Ukraińców poprzez remonty używanego przez nich sprzętu na mocy różnego rodzaju umów dwustronnych. Jedna z nich została podpisana niedawno pomiędzy państwowym przedsiębiorstwem VOP CZ a ukraińskim koncernem Ukroboronprom i dotyczy ono remontów generalnych czołgów T-64, zatem konstrukcji, z jaką nikt poza zakładami w Rosji i na Ukrainie nie ma doświadczenia. Podjęcie się takiego zadania oznacza wysoki poziom zaangażowania czeskich pracowników oraz zapewne współpracę już na miejscu ukraińskich konstruktorów i pracowników ukraińskich zakładów remontowych z ich czeskimi partnerami.

„Zwiększona zdolność do konserwacji, napraw i przeglądów może mieć ogromne znaczenie, jeśli chodzi o zwracanie naprawionego sprzętu na pole bitwy. Dużym plusem jest to, że te modyfikacje będą miały miejsce na naszym terytorium, czyli blisko Ukrainy" – zaznaczył Blažkovec.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (11)

 1. cywilnycywil

  @Chasim, a no właśnie. Czesi zawsze byli daleko przed nami gospodarczo i politycznie. Czesi pomagają za pieniądze z USA, Holandii, WB. Polska pomaga za moje i Twoje pieniądze. Sorry ale źle mi to wróży. Czasem złośliwi pisują, że największym przegranym wojny między Rosją a Ukrainą - będzie Polska. Cóż, taki mamy rząd. Dobrze, że USA i NATO ich hamują, bo bez tego pewnie już dawno nasi żołnierze gnili by w okopach pod Bachmutem.

  1. Anty 50 C-cali

   jak Nie ROZUMIESZ po polsku, to dasz radę po angielsku ? ; "54 self-propelled guns AHS Krab, was signed between Poland and Ukraine at the beginning of June. The amount of the contract is 2.7 billion zlotys, that is, approximately $630 million. It is believed that the production capacity of the Huta Stalowa Wola plant, which manufactures these self-propelled guns, is 20-30 units per year

  2. RGB

   Dajemy co musimy, bo gdyby Ukraina przegrała to nawet 10% PKB na wojsko to było by za mało. Nie jest to kwestia rządu, bo rząd PO, czy jakiś inny, pomagał by tak samo, bo to jest kwestia polskiej racji stanu. Chciałbyś mieć granicę z Rosją od Bałtyku do Słowacji?

 2. LMed

  No cóż, Czesi wiadomo....Wiedzą co to gospodarka. Pewnie mniej aptekarzy, urzędasów uporządkowanych ideologicznie i nauczycieli bystrych nimi zarządza.

  1. P9

   Oj wiedzą, robią takie interesy że po zakupy i paliwo to masowo przyjeżdżają do nas. Przecież lepiej taki wyremontowany czołg zatankować tańszym paliwem ;)))

  2. LMed

   Nó i kartofli sądzimy więcej od nich. A Bumar kwili. Może my za durni na własną fabrykę czołgów, he.? A może czołgi będziemy składać w namiocie jakimś w Biedrusku (poligon ważna rzecz).

  3. Anty 50 C-cali

   a najpewniej rozwiązanie - w 2010!- Zakładu Produkcji Specjalnej "Bumar", to było To czego potrzebował odrębny - od 2002 - Zakład Mechaniczny "Bumar- Łabędy". To nie durnie , wtedy, Lekarz psychiatra i rudy magister historii...........

 3. szczebelek

  Jak dać fundusze firmie na modernizację wojsk pancernych kraju w stanie wojny jeśli ten zakład nie potrafi utrzymać terminów na remonty i modernizację czołgów dla własnego państwa. Mówię o Bumarze, który powinien zostać wchłonięty przez HSW i zrobić w nim drugie linie produkcyjne dla borsuka i kraba.

  1. LMed

   W Bumarze ma być składana K9 przecież. Szefostwo PGZ oficialnie to zapowiedziało przecież. A ty z jakimś Krabem wyskakujesz? Przecież to składak beż sensu, hehe.

  2. RGB

   @LMed Przecież K9 to też składak, niemiecki silnik amerykańska przekładnia, hehe

 4. RGB

  Jeśli chodzi o Bumar, to tu są dwie różne sprawy. Pierwsza jest taka że jeśli coś się źle dzieje w Bumarze w kwestii organizacji pracy, lub zarzadzania to PGZ jako instytucja nadrzędna powinien to ogarnąć. Druga jest taka że łatwiej jest firmę podtrzymać, żeby nie upadła niż stworzyć od zera. Bumar ma jako jedyna firma w Polsce możliwości remontowe rodziny czołgów T72. Nie wiadomo jak długo takie możliwości będą nam potrzebne, całkiem możliwe że po zakończeniu wojny sporo takich czołgów trafi do nas z Ukrainy, choćby tylko do remontu. Nie bez znaczenia są także możliwości remontowe Leopardów. Zachowanie MON-u wobec Bumaru jest co najmniej dziwne.

 5. Royal

  Na zdjeciu glownym prezentowany jest T-80BW a nie T-64. Zapewne remonty będą dotyczyly regeneracji skorupy, polozenia nowych przewodow i kompletacji pozostalych elementow dostarczonych z Ukrainy. Silnik 5TDF/6TDF jest unikatowa konstrukcja i raczej na pewno nie ma mowy o remontach tych jednostek, jak rowniez systemu kierowania ogniem 1A33. Jest duze pradopodobienstwo ze te pojazdy otrzymaja przyzad do obserwacji termowizjyjnej taki jak T-72EA zamiast TPV z T-64BW2017

  1. Kobuz

   Akurat na zdjęciu jest T-64Bułat co widać chociażby po kołach i ERA Nóż. D24 ma tendencje do tego by umieszczać zdjęcia nie mające związku z treścią artykułu ale w tym przypadku zdjęcie dobrali prawidłowo.

  2. Royal

   Zdjecie zostalo zmienione. Wczesniej byl T-80.

 6. AntyChe

  A u nas nierzad PIS wlasnie dokonal coup de misericorde Bumarowi. Anulując zlecenie na remont i moderke Teciakow ktorych mamy podobno ok 100. Zamiast zainwestowac w przyspieszenie tej modernizacji . Remonty ukrainskich czolgow za unijne pieniadze. I docelowo zwiekszenie mocy produkcyjnych tak aby w przyszlosci tam odbywala sie produkcja K2Pl.

 7. thorshammer

  Dodam tylko informację, że kompletną modernizację czołgów T-64 przeprowadzi VOP CZ, a kompletną modernizację czołgów T-72 w liczbie 90+30 sztuk przeprowadza już inna firma, a mianowicie Excalibur Army z Czechosłovak Group. Oznacza to, że Czesi mają co najmniej dwie firmy, które są w stanie wykonać kompletne rekonstrukcje w dolnych setkach sztuk rocznie. Nawiasem mówiąc, Czechoslovak Goup kupiła niedawno producenta amunicji Fiocchi Munizioni, który ma fabryki we Włoszech, USA, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii i stał się największym producentem amunicji na świecie.

 8. Chasim

  Czesi nie wspierają czesi sprzedają. Polska wspiera bo Polska oddaje za darmo i naprawia sprzet na polecenie amerykanów za darmo. Chciałbym żeby Polski rząd był równie zaradny jak czeski.

  1. Ma_XX

   nie mają czasu na konkrety - idą wybory więc program PROPAGANDA +

  2. P9

   Twoja zaradność w sprzedaży czeskich żartów za darmo, porusza do głębi.

  3. V.S.O.P.

   6 października defence24 zacytował minister obrony Czech Janę Czernochovą, która podała następujące liczby: sprzedaż 47 mld koron (1,9 mld euro), darowizna 4,2 mld koron (170 mln euro). Czyli Czesi dają ok. 9%, resztę sprzedają. WSJ podawał inne dane: darowizna 5%, sprzedaż 95%.

 9. Tomy44

  Niedługo będą naprawiać Leopardy 1 , które Niemcy z zarośli wyciągną . To taki powiew „czasów”

  1. Antonioo

   Może Leopard 1 nie jest nowoczesny ale jako wóz wsparcia bojowego już może być ok bardziej martwi mnie amunicja i kolejny kaliber

 10. saszuś

  Wytłumaczcie mi proszę dlaczego PGZ nie zabiega o remonty czołgów w Bumarze? Oddaliśmy za darmo setki czołgów, modyfikacja do wariantu T72-M1R została anulowana z wiadomych względów...czy my nie możemy walczyć o swoje również na poziomie politycznym? Czy kolejne rządy zaczną w końcu wspierać własny przemysł? W Gliwicach akurat mają wiedzę i potencjał, by posowieckie czołgi remontować i modernizować i uważam, że biorąc pod uwagę skalę pomocy dla Ukrainy, powinno zostać to wykorzystane. Byłaby to jakaś rekompensata dla naszego budżetu, ludzie mieliby pracę, zakład coś by zarobił...no ale po co, niech to robią Czesi.

  1. BrettOKeefe

   PGZ straciło kontrakt MON dla Bumaru. Z jakimi referencjami prawica chce iść z ofertą dla Ukrainy ?

  2. BrettOKeefe

   Czechom pomógł czeski rząd.

  3. Mlody12345

   Wszyscy kasę robią a my oddajemy za darmo, jedyną rekompensatą jaką nasz rząd zorganizuje to kolejne kredyty na koszt polskiego podatnika

 11. Piotrgra

  Czesi zapewniają robotę swoim zakładom... My praktycznie likwidujemy BUMAR. Za parę lat Czesi będą nasze czołgi remontować?

  1. Darek

   Jak ,,likwidujemy” BUMAR!? Konkrety! Pisz konkrety jak? Albo dzieciaku publikuj w świerszczyku.

  2. DIM1

   @Piotrgra. Oświeć mnie proszę: Czy BUMAR ma niewykorzystane moce ? Ale w takim razie czemu i Bumar nie poszuka sobie innej roboty, niż państwowy sponsoring ? Czemu Czesi mogli, ale Bumar nie ?

  3. Piotrgra

   Acha... to są zlecenia prywatne? Dobre.

Reklama