Reklama

Polityka obronna

RCH 155

Ukraina kupuje niemieckie armatohaubice

Ukraina kupiła od niemieckiego koncernu KMW 18 sztuk samobieżnych armatohaubic RCH 155, ich dostawy mają się jednak rozpocząć dopiero w 2025 roku. Zgoda rządu w Berlinie na ich sprzedaż miała zostać wyrażona po około dwóch miesiącach od wpłynięcia wniosku. .

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Wartość podpisanej umowy to 216 mln EUR. Obejmuje ona 18 samobieżnych armatohaubic wraz z pakietem szkoleniowym i logistycznym. Dostawy mają rozpocząć się w 2025 roku, co dla Ukrainy jest terminem bardzo odległym zważywszy na ciągłą walkę z rosyjskim najeźdźcą. System artyleryjski RCH 155 obecnie nie jest używany przez żadną armię świata, jednak bierze ona obecnie udział w ostatnim etapie postępowania na nową armatohaubicę dla szwajcarskiego wojska.

Czytaj też

RCH 155 to kołowa samobieżna armatohaubica wykorzystująca podwozie kołowego transportera opancerzonego Boxer. Moduł wieżowy jest oparty na rozwiązaniach z PzH 2000, o identycznym dziale, pozwalającym strzelać na dystansie podobnym do "większego brata", czyli ponad 40 km, a w wypadku amunicji specjalnej w rodzaju Excalibura lub Rheinmetall Assegai V-LAP, nawet ponad 50 km.Moduł wieżowy, który jest wykorzystywany w RCH 155 cechuje się wysokim stopniem automatyzacji Szybkostrzelność to 9 strzałów na minutę, zapas amunicji - 30 naboi i 144 modułowych ładunków miotających.

Reklama

Czytaj też

Jednostkę napędową stanowi silnik MTU V8 199TE20/21 o mocy 815 koni mechanicznych, co pozwala na poruszanie się z prędkością maksymalną 100 kilometrów na godzinę. Z pełnym zapasem paliwa jest w stanie przejechać około 700 kilometrów. RCH 155 zostać również osadzony na innym podwoziu, przykładowo Szwajcarii oferowany jest na bazie wozu Piranha III.

To już kolejny typ artylerii pozyskiwany przez Ukrainę drogą zakupów komercyjnych. Kijów zakupił też 54 polskie Kraby w Hucie Stalowa Wola (oprócz co najmniej 18 otrzymywanych w ramach pomocy wojskowej) oraz osiem słowackich haubic Zuzana 2. Kijów wnioskował też o zakup stu haubic PzH 2000 w Niemczech (w służbie jest ich od 15 do 18) i prawdopodobnie otrzymał wstępną zgodę. Zakupy w różnych źródłach mogą dziwić, ale biorąc pod uwagę bardzo szeroki zakres potrzeb mogą być jedynym rozwiązaniem w satysfakcjonującej perspektywie czasowej, bo sprzęt posowiecki zużywa się bardzo szybko i będzie musiał zostać w pełni wymieniony.

RCH 155
RCH 155
Autor. KMW
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (8)

  1. Orel

    Z całym szacunkiem ten AHS wygląda komicznie :D wieżyczka z okrętu przyczepiona do obciętego KTO

    1. piotr04

      Dobrze ujęte :) Ciekawe jakby wieża od Kraba wyglądała wmontowana w połowę Rosomaka :)

    2. Wuc Naczelny

      Co innego polska Sona na Rosomaku, jak kiosk na bułce.

  2. Strix

    hmm, super duper jak pzh200 (i problemy z dosyłaniem amunicji plus masa małych pirdooł które się psują). no i teraz - rasputica niebawem, ciekawe co pojedzie? boxer czy krab :) . no i to strzelanie przy 30 km/h. ciekawość jak to wpłynie na stabilność po wystrzale oraz zawieszenie. ale co ja się tam znam. niemce przeca zawsze robiom wunderwaffe!

    1. Wuc Naczelny

      Przecież oczywiste że w przeciwieństwie do zwykłych wież stabilizowanych, ta wieża celuku 'około', a spust się naciska automatycznie gdy kąt i prędkość kątowa się trafi odpowiedni.

  3. Valdi

    Przypomnijmy rotem 120mm na 8x8 Lufa oraz automat ładowania z K2 Pocisk M 829a4 z Abramów Cena 7mln USD Doskonały wóz wsparcia brygady zmechanizowanej A tutaj 155mm na 8x8 i to jest extra odrzut bez wsporników hydraulicznych a takich tutaj nie widzę może wylądować w rowie

  4. SZAKAL

    RCH 155 mm to obecnie najnowocześniejsza haubica 155 mm na świecie , mogąca prowadzić celny ogień w ruchu , jadąc z prędkością poniżej 30 km/godz. (!!!!) oraz z bezzałogową , automatyczną wieżą. Haubica może prowadzić celny ogień zarówno pośredni jak i bezpośredni , bowiem ma stabilizowaną lufę tak jak czołg! RSH 155 wyznacza nowy standard techniczny w konstrukcji artylerii.

    1. OptySceptyk

      Jeszcze nie. Brakuje długiej lufy i powiększonej komory.

    2. xdx

      @OptySceptyk Obecnie to najnowsza. Mylisz firmy RCH jest od KMW , a prace nad zwiększeniem zasięgu prowadzą Reńscy ( program Bundeswehr zwiększenia zasięgu do 155km dla artylerii lufowej ) - HX3 jest np w testach z L60 ( najdłuższa możliwa ) ale tez zwykle L39 i L52 z normalna jak i ze zwiekszona komorą spalania, jak również z amunicja ponad kalibrową i pod kalibrową. Ale to trwający program chyba ma do 26 lecieć a później stopniowo być wprowadzony do uzbrojenia- chyba od 30-32 czy coś takiego. Ale na chwile obecna to to są najnowsze gotowe rozwiązania. KMw i tak nie produkuje sam rur tylko zawsze współpracuje z RM. Tak że możliwe w przyszłości być modernizowanie czy PZH czy RCH pod nowe rury ( mówię o sprzęcie w służbie bo PZH już dawno strzela a testach z rur z większa komora na 80km )

    3. OptySceptyk

      @xdx Owszem, jest najnowsza. Ale ja odnosiłem się do "wyznacza nowy standard". Jaki konkretnie nowy standard wyznacza?

  5. mejixe

    "Kijów zakupił też 54 polskie Kraby w Hucie Stalowa Wola (oprócz co najmniej 18 otrzymywanych w ramach pomocy wojskowej) " Z dużym naciskiem na "co najmniej" ...

  6. Ma_XX

    G6 Rhino jest przy tym pięknością

  7. kaczkodan

    To pieśń przyszłości - armatohaubica samobieżna z wydzieloną częścią ewakuacyjną, tzw. spierdalaczem pozwalającym wykorzystać brak limitów prędkości na niemieckich autostradach.

  8. AdSumus

    Wygląda to koszmarnie. Ale jak strzela? Trzeba było by zobaczyć w akcji. Pewnie Ukraińcy po cichu powiedzą. Tak jak to było z TB2.

Reklama