Reklama

Wojna na Ukrainie

Fińskie transportery opancerzone na Ukrainie

XA-185 (zdjęcie poglądowe)
XA-185 (zdjęcie poglądowe)
Autor. Kjetil Ree, Wikipedia

W Internecie pojawiły się zdjęcia kołowych transporterów opancerzonych Sisu XA-180/185, które miały trafić na Ukrainę. Mamy zatem najpewniej kolejną transzę niezapowiedzianej wcześniej pomocy Ukrainie, tym razem ze strony Finów.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Ukraina w ostatnim czasie otrzymuje sporą ilość pojazdów opancerzonych, głównie samochodów klasy MRAP z Turcji czy USA. Jednak mało kto spodziewał się dostarczenia Kijowowi kołowych transporterów opancerzonych 6x6 Patria Sisu XA-180/185. Pojawiło się z nimi już kilka zdjęć i filmów w serwisie Telegram, zatem mamy potwierdzenie kolejnej partii pomocy od Finów, po m.in. zestawach przeciwlotniczych ZU-23-2. Obecnie Finlandia chce zastąpić część transporterów tego typu nową konstrukcją 6x6, w roku ubiegłym podpisując umowę na 160 nowych transporterów opancerzonych.

Finlandia posiada obecnie całą rodziną kołowych wozów bojowych Patria Pasi. Wśród nich można wymienić 476 egzemplarzy XA-180/185 oraz 111 egzemplarzy XA-202 i 48 egzemplarzy XA-203. Nowy KTO będzie użytkowany nie tylko przez Finów. W projekcie uczestniczą także Łotwa, Szwecja, Estonia czy Niemcy, które w tym roku przyłączyły się do przedsięwzięcia.

Reklama

Czytaj też

Sisu XA-180 to fiński transporter opancerzony 6x6 wyprodukowany przez Sisu-Auto (obecnie Patria) w latach 1982-2005. Jednostkę napędową stanowi silnik wysokoprężny Valmet 612 DWI o mocy 240 KM. Używane są przez kilka armii świata m.in. Finlandii, Norwegii, Szwecji, Estonii czy Finlandii. W ramach wypożyczenia używane były także przez Wojsko Polskie w liczbie 5 sztuk na potrzeby misji pokojowej ONZ na Wzgórzach Golan.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama