Reklama

Wojna na Ukrainie

Brytyjski śmigłowiec już na Ukrainie

Minister obrony Ukrainy Oleksii Reznikov zamieścił na swoim profilu w serwisie Twitter nagranie, na którym pokazano po raz pierwszy na Ukrainie wielozadaniowy śmigłowiec Sea King HAR Mk.3, których trzy egzemplarze przekazała Ukrainie Wielka Brytania.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Te wielozadaniowe śmigłowce, które  przekazano Ukrainie, były wcześniej używane zarówno przez Królewskie Siły Powietrzne, jak i Królewską Marynarkę Wojenną, przy czym ostatnia maszyna została wycofana przez marynarkę w 2018 roku. Przekazane egzemplarze reprezentują wariant HAR.5, zatem wariant przystosowany do działań poszukiwawczo-ratowniczych. Są to pierwsze zachodnie śmigłowce przekazane Ukrainie od początku rosyjskiej inwazji, pozwalające na uzupełnienie małej części strat poniesionych w tym typie maszyn. Ogólna liczba przekazanych Ukrainie śmigłowców wielozadaniowych w ostatnim czasie przekroczyła już liczbę 30 maszyn, a wśród nich można wymienić m.in. Mi-2/8/17 czy właśnie Sea King.

Czytaj też

SH\-3 Sea King to wielozadaniowy dwusilnikowy śmigłowiec opracowany przez Sikorsky Aircraft Corporation wdrożony do służby w 1961 roku. Był on produkowany na licencji przez Wielką Brytanię jako Westland Sea King wdrożono go do służby w brytyjskich siłach zbrojnych w 1969 roku . Śmigłowiec posiada dwa silniki turbowałowe General Electric T58\-GE-10 (w brytyjskiej odmianie stosowano Rolls-Royce H.1400-2) o łącznej mocy 2500 KM. Może on zostać przystosowany do wykonywania wielu typów misji, począwszy od transportowych, poprzez zwalczanie okrętów podwodnych (ZOP) i nawodnych, kończąc jako jednostka ratownictwa morskiego/lądowego. Mimo upływu kilku dekad od momentu rozpoczęcia produkcji maszyna ta dalej jest używana m.in. przez Indie, Indonezję, Malezję, Peru czy Brazylię.

Reklama

Czytaj też

SH-3 Sea King.
SH-3 Sea King.
Autor. Adrian Pingstone/Wikipedia
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. GB

    Całkiem sporo postsowieckich śmigłowców jest państwach Ameryki Środkowej i Południowej, które mogłyby je oddać/sprzedać Ukrainie (w zamian za np. amerykańskie śmigłowce). I tak: 1.Peru - 26 Mi-17, 16 Mi-24, 2 Mi-35, do tego samolotów: 18 Su-25 i 18 MiG-29 (plus inny sprzęt wojsk lądowych), 2. Ekwador: 11 Mi-17 (sporo też systemów opl), 3. Kolumbia 27 Mi-17, 4. Meksyk: 50 Mi-17, 2 Mi-26, 5. Argentyna: 2Mi-17, 6. Brazylia: 12 Mi-35. Oczywiście sprzęt mają tez Wenezuela, Kuba, Nikaragua ale one są przyjazne Moskwie. Wiadomo też że Waszyngton proponuje schemat: amerykańska broń w zamian za postsowiecką/rosyjską, którą następnie przekaże Ukrainie. Jak widać śmigłowców jest naprawdę dużo do wzięcia, choć problemem może być stan techniczny.

Reklama