Minister obrony Ukrainy Oleksii Reznikov zamieścił na swoim profilu w serwisie Twitter nagranie, na którym pokazano po raz pierwszy na Ukrainie wielozadaniowy śmigłowiec Sea King HAR Mk.3, których trzy egzemplarze przekazała Ukrainie Wielka Brytania.
Te wielozadaniowe śmigłowce, które przekazano Ukrainie, były wcześniej używane zarówno przez Królewskie Siły Powietrzne, jak i Królewską Marynarkę Wojenną, przy czym ostatnia maszyna została wycofana przez marynarkę w 2018 roku. Przekazane egzemplarze reprezentują wariant HAR.5, zatem wariant przystosowany do działań poszukiwawczo-ratowniczych. Są to pierwsze zachodnie śmigłowce przekazane Ukrainie od początku rosyjskiej inwazji, pozwalające na uzupełnienie małej części strat poniesionych w tym typie maszyn. Ogólna liczba przekazanych Ukrainie śmigłowców wielozadaniowych w ostatnim czasie przekroczyła już liczbę 30 maszyn, a wśród nich można wymienić m.in. Mi-2/8/17 czy właśnie Sea King.
Czytaj też
Sea King from the UK has arrived in its new kingdom near the Black Sea in Ukraine!
— Oleksii Reznikov (@oleksiireznikov) January 21, 2023
It is a strong reinforcement for the Ukrainian Navy. Our cooperation will continue to increase.
Thank you to @BWallaceMP
Together, we will secure the seas and lands across all of Europe! pic.twitter.com/Qf4mF2vp8L
SH\-3 Sea King to wielozadaniowy dwusilnikowy śmigłowiec opracowany przez Sikorsky Aircraft Corporation wdrożony do służby w 1961 roku. Był on produkowany na licencji przez Wielką Brytanię jako Westland Sea King wdrożono go do służby w brytyjskich siłach zbrojnych w 1969 roku . Śmigłowiec posiada dwa silniki turbowałowe General Electric T58\-GE-10 (w brytyjskiej odmianie stosowano Rolls-Royce H.1400-2) o łącznej mocy 2500 KM. Może on zostać przystosowany do wykonywania wielu typów misji, począwszy od transportowych, poprzez zwalczanie okrętów podwodnych (ZOP) i nawodnych, kończąc jako jednostka ratownictwa morskiego/lądowego. Mimo upływu kilku dekad od momentu rozpoczęcia produkcji maszyna ta dalej jest używana m.in. przez Indie, Indonezję, Malezję, Peru czy Brazylię.
GB
Całkiem sporo postsowieckich śmigłowców jest państwach Ameryki Środkowej i Południowej, które mogłyby je oddać/sprzedać Ukrainie (w zamian za np. amerykańskie śmigłowce). I tak: 1.Peru - 26 Mi-17, 16 Mi-24, 2 Mi-35, do tego samolotów: 18 Su-25 i 18 MiG-29 (plus inny sprzęt wojsk lądowych), 2. Ekwador: 11 Mi-17 (sporo też systemów opl), 3. Kolumbia 27 Mi-17, 4. Meksyk: 50 Mi-17, 2 Mi-26, 5. Argentyna: 2Mi-17, 6. Brazylia: 12 Mi-35. Oczywiście sprzęt mają tez Wenezuela, Kuba, Nikaragua ale one są przyjazne Moskwie. Wiadomo też że Waszyngton proponuje schemat: amerykańska broń w zamian za postsowiecką/rosyjską, którą następnie przekaże Ukrainie. Jak widać śmigłowców jest naprawdę dużo do wzięcia, choć problemem może być stan techniczny.