Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24

Chorwacja przekaże śmigłowce Ukrainie?

Chorwacki Mi-8MTV
Fot. Roberta F./ Wikipedia

Chorwackie media poinformowały w ostatnich dniach o planach przekazania przez Chorwację swoich śmigłowców wielozadaniowych Mi-8 na potrzeby ukraińskiego wojska. Mowa tutaj o 14 egzemplarzach Mi-8/Mi-8MTV.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Plany te mają związek z problemem zapewnienia wsparcia eksploatacji chorwackich śmigłowców, które już w przyszłym roku mają zostać spisane ze stanu ze względu m.in. na ich zużycie, brak części zamiennych oraz chęć ich wymiany ich na konstrukcje zachodnie. Minister Obrony Chorwacji Mario Banozic informował, że za kilka miesięcy śmigłowce te nie będą już nadawać do użytku. W opinii rządu w Zagrzebiu decyzja o przekazaniu ich Ukrainie wydaje się rozwiązaniem optymalnym. Jednak według innych źródeł, maszyny te miały zostać definitywnie wycofane dopiero do końca 2026 roku, zatem plan przekazania ich Ukraińcom może wynikać z potrzeby chwili.

Czytaj też

Ukraina otrzymała już ponad 20 śmigłowców wielozadaniowych Mi-8/17 m.in. od USA, Słowacji i Łotwy. Dwa ostatnie państwa przekazały też kilka Mi-2, a Czechy szturmowe Mi-24. Pozwoliło to na zastąpienie części strat poniesionych w walkach oraz zapewne dało możliwość utrzymania wielu planowanych zadań dla ukraińskiego lotnictwa śmigłowcowego.

Chorwacja obecnie posiada na stanie 14 śmigłowców wielozadaniowych Mi-8/Mi-8MTV oraz 11 Mi-17/171, 15 rozpoznawczo-szturmowych OH-58 Kiowa oraz 2 UH-60M, które zamówiono 3 lata temu. Docelowo Mi-8 tego państwa miały zastąpić właśnie dobrze znane Black Hawki w liczbie 12 egzemplarzy, zatem można spodziewać się odpowiedzi sojuszników na gest przekazania Mi-8 Ukrainie na przykład w postaci dofinansowania zakupu pozostałych 10 UH-60M lub przekazania używanych używanych egzemplarzy innych wersji tych wiropłatów.

Czytaj też

Komentarze (1)

  1. Ma_XX

    nawet Bośnia wysyła pomoc - moździerze :)