Geopolityka

Wielka Brytania przekaże Ukrainie śmigłowce Sea King

Fot. Royal Navy of Great Britain

Brytyjski minister obrony Ben Wallace poinformował, że Zjednoczone Królestwo dostarczy na Ukrainę trzy śmigłowce Westland Sea King. Jest to pierwsze przekazanie przez Wielką Brytanię tego typu sprzętu wojskowego do użycia dla naszych wschodnich sąsiadów od początku rozpoczęcia inwazji militarnej przez Federację Rosyjską.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Jak donosi stacja BBC News, Wielka Brytania przekaże na Ukrainę helikoptery typu Westland WS-61 Sea King. Ben Wallace, będący brytyjskim ministrem obrony nie sprecyzował podczas swojego wystąpienia w Oslo ile dokładnie sztuk zostanie dostarczonych, lecz stacja informuje, że chodzi o trzy egzemplarze śmigłowców. Dodatkowo ogłoszono, że Wielka Brytania wyśle również dodatkowe 10 000 pocisków artyleryjskich, które mają pomóc w zabezpieczeniu odbitych niedawno terytoriów.

W komunikacie czytamy, że wielozadaniowe helikoptery Sea King, które zostaną przekazane były wcześniej używane zarówno przez Królewskie Siły Powietrzne, jak i Królewską Marynarkę Wojenną, przy czym ostatnia jednostka została wycofana przez marynarkę w 2018 r. Zostały one zastąpione przez wiropłaty nowej generacji. Stacja BBC news podaje, że w ciągu ostatnich sześciu tygodni ukraińscy piloci zostali przeszkoleni w Wielkiej Brytanii, w celu odpowiedniego użytkowania maszyn, których głównym przeznaczeniem będą zadania poszukiwawczo-ratownicze.

Czytaj też

Zapewnienie takiego wsparcia jest warte podkreślenia, ze względu na to, iż jest to pierwsze przekazanie załogowych statków powietrznych na Ukrainę przez Zjednoczone Królestwo od początku trwającej wojny. Wielka Brytania pozostaje drugim największym dawcą pomocy wojskowej na Ukrainie po USA, a brytyjski minister podkreślił w tym kontekście, że jego stanowisko w tej sprawie pozostanie niezmienione.

Westland Sea King to zmodyfikowana brytyjska wersja licencyjna amerykańskiego śmigłowca Sikorsky SH-3 Sea King, która została stworzona przez firmę Westland Helicopters. Śmigłowiec posiada w pełni skomputeryzowany system kontroli lotu

Ukraina otrzymała już ponad 20 śmigłowców wielozadaniowych Mi-8/17 m.in. od USA, Słowacji i Łotwy. Dwa ostatnie państwa przekazały też kilka Mi-2, a Czechy szturmowe Mi-24. Pozwoliło to na zastąpienie części strat poniesionych w walkach oraz zapewne dało możliwość utrzymania wielu planowanych zadań dla ukraińskiego lotnictwa śmigłowcowego. W ostatnich dniach chorwackie media poinformowały także, o planach przekazania przez Chorwację swoich śmigłowców wielozadaniowych Mi-8 na potrzeby ukraińskiego wojska. Mowa tutaj o 14 egzemplarzach Mi-8/Mi-8MTV.

Czytaj też

Komentarze (2)

 1. ansuz

  Amerykanie i Brytyjczycy mają psi OBOWIĄZEK wsparcia Ukrainy, gdyż podpisali się jako gwaranci niepodległości w zamian za broń jądrową, której zrzekła się Ukraina. My Polacy niczego NIE MUSIMY robić, wszystko co robimy Ukraińcom wypływało z naszego serca z mieszaniny miłości chrześcijańskiej, pamięci o wspólnej Rzeczpospolitej i nienawiści do zwierząt spod Uralu.

  1. mick8791

   "wspólnej Rzeczpospolitej"? Wspólna to ona była z Litwinami. Podmiotowości Rusi nie chcieliśmy uznać i to właśnie było źródło problemu, który powstał. Doucz się trochę historii zanim coś napiszesz.

  2. VIS

   @mick8791 ale razem na moskala i tatara żeśmy chodzili...

  3. ansuz

   Nie byli podmiotem Rzeczpospolitej, ale żyli tutaj z nami i razem z nami walczyli przeciwko naszym wspólnym wrogom. Polscy chłopi pańszczyźniani tęż nie byli podmiotem, ale chyba nie odbierzesz im praw do naszej wspólnej historii? Polscy chłopi mieli mniej praw, niż Kozacy, protoplaści Ukraińców. (Historię Polski i tę powszechną znam lepiej niż 90% populacji tego kraju a historie sztuki lepiej niż 98%)

 2. Filemon19

  The daily telegraph 7 dni temu donosi o helikopterach dla Ukrainy Czytając artykuł dowiemy się w co są uzbrojone

  1. R88

   To napisz w co będą uzbrojone bo w tym artykule niema ani słowa o tym ;)