Wiadomości
Polska chce najnowocześniejszej amunicji dla Abramsów. Offset kluczowy [DEFENCE24 NEWS]
Agencja Uzbrojenia nadal zamierza pozyskiwać najnowocześniejszą amunicję przeciwpancerną do czołgów Abrams typu M829A4. Z nieoficjalnych informacji Defence24.pl wynika, że równolegle prowadzone są negocjacje dotyczące budowy zdolności produkcji amerykańskiej amunicji przeciwpancernej i programowalnej w Polsce, w ramach offsetu związanego z drugą fazą programu Wisła.
W styczniu bieżącego roku pojawiła się informacja o zakończeniu produkcji amunicji przeciwpancernej z rdzeniem uranowym M829A4 dla US Army. Ponieważ rząd USA wydał zgodę na sprzedaż Polsce, dużej liczy naboi M829A4 APFSDS-T (ang. Armor Piercing Fin Stabilized Discarding Sabot - Tracer), oczywistym jest że zakupy tej najnowocześniejszej obecnie amunicji przeciwpancernej, budzą zainteresowanie opinii publicznej.
Redakcja Defence24.pl wysłała w tej sprawie zapytanie do Agencji Uzbrojenia, na co otrzymała następującą odpowiedź:
Informacja przekazana przez koncern Northrop Grumman dotyczyła jedynie zakończenia produkcji amunicji zakontraktowanej przez armię Stanów Zjednoczonych, co nie wyklucza realizacji produkcji na potrzeby innych państw, w tym Polski. Agencja Uzbrojenia wystąpiła do strony amerykańskiej o określenie możliwości i zasad ewentualnego pozyskiwania amunicji tego typu.
ppłk Grzegorz Polak, Rzecznik Prasowy, Agencja Uzbrojenia
Czytaj też
Potwierdza to więc wcześniejsze przypuszczenia, dotyczące tego że Northrop Grumman po prostu zakończył ostatnią umowę zawartą z rządem USA. Teraz najprawdopodobniej rząd USA wyłoni innego krajowego producenta tej amunicji, wstępne analizy są w tej kwestii już prowadzone w Stanach Zjednoczonych.
Polska zamierza jednak nie tylko kupować amunicję do Abramsów w USA, ale też ją produkować. Z nieoficjalnych informacji, do których dotarła redakcja Defence24.pl, wynika że Polska w ramach offsetu - związanego z programem obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła - stara się o pozyskanie licencji na produkcję wielozadaniowej, programowalnej amunicji odłamkowo burzącej M1147 AMP (ang. Advanced Multi Purpose) oraz nowoczesnej amunicji przeciwpancernej APFSDS-T z rdzeniem wolframowym oznaczonej jako KET (ang. Kinetic Energy Tungsten). Oba pociski są produktem firmy Northrop Grumman, tej samej, która dostarcza system IBCS wykorzystywany w zestawach obrony powietrznej Wisła i w przyszłości w systemie Narew.
O planach związanych z produkcją amunicji dla Abramsów w ramach offsetu programu Wisła informowała już Polska Grupa Zbrojeniowa. O tej kwestii mówiła też w wywiadzie dla Defence24.pl prezes Northrop Grumman Kathy Warden.
Z informacji, jakie uzyskał Defence24.pl wynika jednak, że wysiłki strony polskiej w celu pozyskania zdolności amunicji do Abramsów dotyczą zarówno nowoczesnej podkalibrowej amunicji przeciwpancernej (kinetycznej, z rdzeniem wolframowym), jak i programowalnej - odłamkowej M1147, należącej do nowej generacji i zastępującej kilka innych typów amunicji. Zapalnik tego ostatniego pocisku można zaprogramować w trzech trybach. W standardowym gdzie detonacja następuje natychmiast po uderzeniu w cel, z opóźnieniem, gdzie pocisk wpierw przebija zewnętrzną osłonę i eksploduje wewnątrz, np. lekkiego pojazdu opancerzonego lub w bunkrze, oraz w określonym momencie, na przykład nad okopem.
Pocisk M1147 jest w stanie zwalczać niektórę pojazdy opancerzone, siłę żywą i umocnienia, ale też na przykład okopane obsługi wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych oraz nisko i wolno lecące śmigłowce. Polska otrzymała zgodę na pozyskanie tych pocisków w trybie FMS z czołgami Abrams, ale zabiega też o ich krajową produkcję. Najwyraźniej więc Polska zamierza pozyskiwać nowoczesną amunicję dla Abramsów, włącznie z amerykańskimi pociskami M829A4, a równolegle budować krajowy potencjał do produkcji różnych typów amunicji o wysokich zdolnościach bojowych.
współpraca Jakub Palowski
Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy
Offset za Wisłę powinien pójść w rozwijanie naszych zdolności rakietowych high-tech, a nie na uruchomienie MARGINALNEJ amunicji podkalibrowej czy programowalnej do dohoryzontalnego ognia bezpośredniego. Chcecie NOWOCZESNEJ amunicji do czołgów i to zgodnej z wymaganiami czołgu przyszłości MGCS [rozpoznanie i pozycjonowanie celów na min 10 km, niszczenie na min 8 km] to uruchomcie Szczerbca 120 i 125 mm i dajcie czołgom drony z laserowymi pozycjonerami. Bo w wojnie na Ukrainie czołgi rzadko stosuje się do ognia bezpośredniego, dużo częściej jako OSTATNI odwód ppanc w zasadzce na tyłach, a bojowo jako słabe [bo brak im odpowiedniego SKO] improwizowane AHS strzelające ogniem pośrednim z najazdów dla podniesienia elewacji. Czy ktoś w MON w ogóle analizuje wojnę w Ukrainie?
Chyżwar
Słuchy chodziły już od jakiegoś czasu. I dobrze by było, gdyby przemysł faktycznie produkował amunicję do Abramsów. Żeby nie było zbyt różowo. APFSDS-T da się certyfikować prawie do każdego z posiadanych przez nas zachodniego czołgu. Po modernizacji A4 do PL i wymianie oporników w najstarszych A5 można powiedzieć, że do wszystkich. Ale ze wzglądu na różnice między programatorami w poszczególnych czołgach pełne wykorzystanie możliwości jakie oferuje M1147 będzie możliwe jedynie w przypadku M1.
QVX
Na KET i AKET do Leo2 pewnie się zgodzą, bo M829A3 i M829A4 zostały zablokowane przez niemieckich polityków, bo są "nieekologiczne" (z M829A2 zdążyli za Kohla).
Davien3
Chyżwar tak samo możliwości M829A4 wykorzysta sie wyłacznie w M1A2SEP3, nawet M1A1FEP nie dadza rady go w pełni wykorzystać.
Davien3
@QVX a co maja Niemcy do amerykańskiej amunicji?? Jak co to moga sobie blokować K-EW 1 bo ten bazuje na ich DM43
Future
Proszę, można mieć pffset. Można. Trzeba tylko ponegocjować. Bo przy takiej skali zakupów to offset się należy jak psu buda. Szkoda ze o tym PiS zapomniał w swoich patriotycznych kazaniach. A zakupy w Korea powinny być audytowane, bo wychodzi na to że ogromne prowizje wypłacono z tych kontraktów. Zresztą sami Koreańczycy przyznawali że zdumiewało ich tempo zakupów motywowane brakiem czasu. Może PiS na wojne zamierzał ruszyć 🤔
Rusmongol
Nie chciał bym głupot gadać, ale myślę że plan rozmów o tym offsecie powstał za poprzedniej władzy. Myślę że obecnie min ma i tak dużo roboty że starymi umowami i 8ch przeglądem, żeby się zajmować nowymi.
Davien3
Rusmongol moze tak byc jak piszesz ale może tez byc tak ze to pomysł nowej ekipy. jak było pewnie nigdy sie nie dowiemy. I dobrze.
szczebelek
Nie rozumiem dlaczego chcemy pozyskać offset w formie amunicji czołgowej w ramach Wisły zamiast pocisków OPL? O offsecie w formie produkcji pocisków OPL będziemy rozmawiać przy innym zakupie?
MiP
Toż Błaszczak miał załatwić produkcję pocisków niskokosztowych do Patriota i co załatwił ???
Davien3
szczebelek offset za II Faze Wisły co "zabójczy" miliard złotych, wiec jakie pociski OPL chcesz w nim pozyskać?? Stare Sprinty?
Wuc Naczelny
Przecież offset to można robić inwestując w lokalny przemysł, a tu nie ma i nie było kompetencji na pociski rakietowie większer niż 5kg.
Tomasz
Oby to wyszło. Może cokolwiek dobrego zrobi obecny rząd, ale wciąż jestem pesymistą. Jak na razie to dramat i mówienie, że dopiero co zaczęli rządzić tego nie tłumaczy bo wojna na Ukrainie nie jest od teraz tylko już od dawna i powinni w tym nurcie iść z zakupami z ewentualnymi małymi modyfikacjami tak by było bardziej realnie.
Weneda 1977
Zobaczymy co z tego wyjdzie?