Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Programowalna amunicja dla czołgów Abrams

Pocisk XM1147 AMP w trakcie lotu. Fot. Northrop Grumann
Pocisk XM1147 AMP w trakcie lotu. Fot. Northrop Grumann

Raport DOT&E za rok 2022, informuje o postępach w pracach nad nową wielozadaniową amunicją czołgową kaliber 120x570 mm standardu NATO.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Raport Director Operational Testing & Evaluation informuje że zakończono testy nowej amunicji w tym również strzelania, natomiast muszą zostać powtórzone niektóre testy, albowiem wykryto pewne problemy, niestety nie na chwilę obecną nie wiadomo co było przyczyną usterki.

Czytaj też

YouTube cover video

Trzeba jednak pamiętać że raport dotyczy testów przeprowadzonych w roku 2022, a więc na chwilę obecną, usterka którą wykryto, mogła zostać już zidentyfikowana i usunięta. Tym nie mniej, spowodować to może opóźnienia związane z rozpoczęciem produkcji seryjnej nowej amunicji.

Reklama

Co ciekawe, poinformowano także, iż nowa amunicja, była testowana przeciwko wybuchowym pancerzom reaktywnym. Jest to ciekawe dlatego że M1147 AMP jest nabojem z pociskiem odłamkowo-burzącym wyposażonym w programowalny zapalnik.

Czytaj też

M1147 posiada zapalnik który programowany jest przez łącze danych znajdujące się w zamku oraz metalowej podstawie łuski zawierającej zapłonnik. Pocisk programowany jest po załadowaniu naboju do armaty, przez działonowego za pomocą systemu kierowania ogniem.

Zapalnik można zaprogramować w trzech trybach, standardowym gdzie detonacja następuje natychmiast po uderzeniu w cel. Z opóźnieniem gdzie pocisk wpierw przebija zewnętrzną osłonę i eksploduje wewnątrz, np. lekkiego pojazdu opancerzonego lub w bunkrze. Co ciekawe pocisk ten jest wstanie przebić burtę wieży czołgu T-55 o grubości około 150 mm i eksplodować w jej wnętrzu.

Czytaj też

Ostatnim trybem jest detonacja przed lub nad celem i rażenie go odłamkami, za pomocą tego trybu można razić piechotę kryjącą się w okopach, śmigłowce i nisko lecące samoloty, oraz inne pojazdy, niszcząc np. ich elektrooptykę.

DOT&E rekomenduje aby do końca 1 kwartału 2023, zakończyć szczegółowy opis nowej amunicji w tajnym raporcie wstępnych testów i oceny operacyjnej oraz raportu ze strzelań testowych oraz ich oceny przy użyciu ostrej amunicji, co będzie zapewne miało wpływ na podjęcie ostatecznej decyzji o produkcji seryjnej.

Reklama

Komentarze (1)

  1. wiesław

    Ciekawym jest czy zamówiona już partia M1147 AM lub XM1147 AM dla naszych Abramsów jest kompatybilna z DM11 Leopard 2Pl. Czasu swego znalazłem anons w prasie, że DM-11 został wprowadzony na uzbrojenie ABRAMS-ów piechoty morskiej, obecnie wycofanych.

Reklama