Technologie
X-Wing kamikaze dla amerykańskich specjalsów [WIDEO]
Koncern Israel Aerospace Industries zaprezentował nowy typ amunicji krążącej o nazwie Point Blank, która mieści się w plecaku i startuje z ręki operatora. Jednocześnie IAI ogłosiło zawarcie z Departamentem Obrony USA kontraktu o wartości kilku milionów dolarów, którego celem jest opracowanie i dostarczenie specjalnego wariantu spełniającego wymagania U.S. Army w ramach programu „ROC-X”. Prototyp ma być dostarczony jeszcze w tym roku.
System Point Blank został opracowany, aby umożliwić precyzyjne uderzenia małym zespołom taktycznym, ale też zapewnić wsparcie na poziomie batalionu. Informacje na temat parametrów są obecnie mocno ograniczone. Maszyna z ładunkiem bojowym ma masę startową poniżej 7kg i może startować pionowo z ręki operatora. Aby to ułatwić, ale też zapewnić maszynie większą prędkość i zasięg jej kształt przypomina pocisk rakietowy albo myśliwiec X-Wing z "Gwiezdnych Wojen" z czterema umieszczonymi w okolicy środka ciężkości skrzydłami z których każdy zakończony jest otunelowanym śmigłem z napędem elektrycznym.
Czytaj też
Dzięki takiej konstrukcji maszyna startuje pionowo, ale podczas lotu poziomego zachowuje się jak klasyczny płatowiec. Korzystając z czterech powierzchni nośnych i mocy silników elektrycznych uzyskuje prędkość ponad 286 km/h i dysponuje maksymalnym czasem lotu sięgającym 18 minut na pułapie do 450 metrów. Ładunek bojowy umieszczony jest w przedniej części maszyny i równoważony znajdującą się z tyłu baterią zasilająca. W przypadku nie wykorzystania do ataku Point Blank może wylądować pionowo i zostać użyty ponownie po naladowaniu lub wymianie baterii. Czyni to z niego nie tylko amunicję precyzyjną, ale też maszynę zwiadowczą.
System Point Blank ma być wyposażony w system naprowadzana i łączący GPS i kanał optyczny, prawdopodobnie również działający w podczerwieni. Płatowiec ma niską sygnaturę akustyczną i termiczną aby utrudnić jego wykrycie i zniszczenie. Zastosowany radiolink ma być zgodnie z informacjami IAI adoptowalny do wykorzystania w istniejących już systemach, co z pewnością ułatwi zarówno szkolenie jak i integrację oraz wymianę danych.
Czytaj też
W ramach programu ROC-X, co również nieco kojarzy się z X-Wingiem, IAI ma opracować specjalną wersję systemu Point Blank na zamówienie Irregular Warfare Technical Support Directorate (IWTSD) Departamentu Obrony USA. W ramach tego projektu izraelska firma otrzymała wieloletni kontrakt na opracowanie,wykonanie prototypu oraz szkolenie i testy operacyjne . ROC-X ma „zwiększy zabójczość i przeżywalność organicznych precyzyjnych środków rażenia małych zespołów taktycznych." Oznacza to najprawdopodobniej szybkie wprowadzenie systemu na uzbrojenie jednostek specjalnych USA podlegających US Special Operation Command (US SOCOM). Przynajmniej w ramach oceny i ewaluacji do dalszej produkcji i wykorzystania. Pierwsze egzemplarze mają być dostarczone jeszcze w 2023 roku.
kaczkodan
W warunkach frontowych idealne byłyby pociski krążące sterowane światłowodem. Nie da się namierzyć transmisji. Żołnierze powinni je dostać zamiast lamerskich AT4.
Extern.
Nie no pomysł z gatunku tych genialnych. Najlepsze że nie ma w tym płatowcu żadnych ruchomych powierzchni sterowych.
kaczkodan
Poza łopatkami turbin? I czy 4 turbiny to nie jest jednak komplikacja? Jest to zwykła idea quadcoptera.
atom
hermanaryk/Pisałem że taki sam?, lepszy/gorszy? ,pisałem- " coś podobnego" w sensie konceptu a nie konkretnej technologii, ale jest to polskie bo z WB, można to rozwijać-wszystkie kompetencje w naszych rękach bez poniżających próśb typu : a możemy to wykorzystać/przesłać??, moim zdaniem bardziej jako "oczy" np do czołgów czy BWP/KTO, no ale kolega widzę podpina się pod MON - wszystko z najwyższej półki, w ilościach kosmicznych, nic w PL z tego nie potrafimy, nie mamy mocy produkcyjnych, i w ogóle i w szczególe............ no to z półki, drogo i na kredyt, brawo........... kolega chyba z domu strasznie bogaty jest
Otas
@atom ...aż z ciekawości sprawdziłem co to jest ten X-Frontex...i nie mam pojęcia gdzie ty widzisz podobieństwo konceptu!? Standardowy quadrocopter poruszający się 60km/h porównujesz z frontem przypominającym koncepcyjnie samolot i poruszającym się 280km/h. Gdzie Rzym a gdzie Krym!
atom
Mamy coś podobnego, to produkt-propozycja drona rozpoznawczo-uderzeniowego X-frontex , qadro wirnikowiec w kształcie "termosa", skalowalny co do wagi i średnicy, od najmniejszych - mieszczących się w kieszeni/plecaku po "pojazdowe" startujące z "tuby". Pokazywali na ostatnim MSPO - tradycyjnie-zainteresowanie MON - 0
hermanaryk
X-frontex ma z Point Blank tyle wspólnego, że oba wyposażono w 4 silniki. I tyle.