Reklama

Technologie

X-Wing kamikaze dla amerykańskich specjalsów [WIDEO]

Point Blank X-Wing
Autor. IAI

Koncern Israel Aerospace Industries zaprezentował nowy typ amunicji krążącej o nazwie Point Blank, która mieści się w plecaku i startuje z ręki operatora. Jednocześnie IAI ogłosiło zawarcie z Departamentem Obrony USA kontraktu o wartości kilku milionów dolarów, którego celem jest opracowanie i dostarczenie specjalnego wariantu spełniającego wymagania U.S. Army w ramach programu „ROC-X”. Prototyp ma być dostarczony jeszcze w tym roku.

Reklama

System Point Blank został opracowany, aby umożliwić precyzyjne uderzenia małym zespołom taktycznym, ale też zapewnić wsparcie na poziomie batalionu. Informacje na temat parametrów są obecnie mocno ograniczone. Maszyna z ładunkiem bojowym ma masę startową poniżej 7kg i może startować pionowo z ręki operatora. Aby to ułatwić, ale też zapewnić maszynie większą prędkość i zasięg jej kształt przypomina pocisk rakietowy albo myśliwiec X-Wing z "Gwiezdnych Wojen" z czterema umieszczonymi w okolicy środka ciężkości skrzydłami z których każdy zakończony jest otunelowanym śmigłem z napędem elektrycznym.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Dzięki takiej konstrukcji maszyna startuje pionowo, ale podczas lotu poziomego zachowuje się jak klasyczny płatowiec. Korzystając z czterech powierzchni nośnych i mocy silników elektrycznych uzyskuje prędkość ponad 286 km/h i dysponuje maksymalnym czasem lotu sięgającym 18 minut na pułapie do 450 metrów.  Ładunek bojowy umieszczony jest w przedniej części maszyny i równoważony znajdującą się z tyłu baterią zasilająca. W przypadku nie wykorzystania do ataku Point Blank może wylądować pionowo i zostać użyty ponownie po naladowaniu lub wymianie baterii. Czyni to z niego nie tylko amunicję precyzyjną, ale też maszynę zwiadowczą.

YouTube cover video

System Point Blank ma być wyposażony w system naprowadzana i łączący GPS i kanał optyczny, prawdopodobnie również działający w podczerwieni. Płatowiec ma niską sygnaturę akustyczną i termiczną aby utrudnić jego wykrycie i zniszczenie. Zastosowany radiolink ma być zgodnie z informacjami IAI adoptowalny do wykorzystania w istniejących już systemach, co z pewnością ułatwi zarówno szkolenie jak i integrację oraz wymianę danych.

Czytaj też

W ramach programu ROC-X, co również nieco kojarzy się z X-Wingiem, IAI ma opracować specjalną wersję systemu Point Blank na zamówienie Irregular Warfare Technical Support Directorate (IWTSD) Departamentu Obrony USA. W ramach tego projektu izraelska firma otrzymała wieloletni kontrakt na opracowanie,wykonanie prototypu oraz szkolenie i testy operacyjne . ROC-X ma „zwiększy zabójczość i przeżywalność organicznych precyzyjnych środków rażenia małych zespołów taktycznych." Oznacza to najprawdopodobniej szybkie wprowadzenie systemu na uzbrojenie jednostek specjalnych USA podlegających US Special Operation Command (US SOCOM). Przynajmniej w ramach oceny i ewaluacji do dalszej produkcji i wykorzystania. Pierwsze egzemplarze mają być dostarczone jeszcze w 2023 roku.

Reklama

Komentarze (4)

 1. kaczkodan

  W warunkach frontowych idealne byłyby pociski krążące sterowane światłowodem. Nie da się namierzyć transmisji. Żołnierze powinni je dostać zamiast lamerskich AT4.

 2. Extern.

  Nie no pomysł z gatunku tych genialnych. Najlepsze że nie ma w tym płatowcu żadnych ruchomych powierzchni sterowych.

  1. kaczkodan

   Poza łopatkami turbin? I czy 4 turbiny to nie jest jednak komplikacja? Jest to zwykła idea quadcoptera.

 3. atom

  hermanaryk/Pisałem że taki sam?, lepszy/gorszy? ,pisałem- " coś podobnego" w sensie konceptu a nie konkretnej technologii, ale jest to polskie bo z WB, można to rozwijać-wszystkie kompetencje w naszych rękach bez poniżających próśb typu : a możemy to wykorzystać/przesłać??, moim zdaniem bardziej jako "oczy" np do czołgów czy BWP/KTO, no ale kolega widzę podpina się pod MON - wszystko z najwyższej półki, w ilościach kosmicznych, nic w PL z tego nie potrafimy, nie mamy mocy produkcyjnych, i w ogóle i w szczególe............ no to z półki, drogo i na kredyt, brawo........... kolega chyba z domu strasznie bogaty jest

  1. Otas

   @atom ...aż z ciekawości sprawdziłem co to jest ten X-Frontex...i nie mam pojęcia gdzie ty widzisz podobieństwo konceptu!? Standardowy quadrocopter poruszający się 60km/h porównujesz z frontem przypominającym koncepcyjnie samolot i poruszającym się 280km/h. Gdzie Rzym a gdzie Krym!

 4. atom

  Mamy coś podobnego, to produkt-propozycja drona rozpoznawczo-uderzeniowego X-frontex , qadro wirnikowiec w kształcie "termosa", skalowalny co do wagi i średnicy, od najmniejszych - mieszczących się w kieszeni/plecaku po "pojazdowe" startujące z "tuby". Pokazywali na ostatnim MSPO - tradycyjnie-zainteresowanie MON - 0

  1. hermanaryk

   X-frontex ma z Point Blank tyle wspólnego, że oba wyposażono w 4 silniki. I tyle.

Reklama