Technologie

Ukraina: Nowy dron uderzeniowy z amunicją precyzyjną [WIDEO]

Fot. Yuzhnoye

Biuro Konstrukcyjne Piwdiennie (ukr. КБ Південне) zaprezentowało projekt bezzałogowca uderzeniowego w układzie kaczka, uzbrojonego w amunicję precyzyjną. Oba systemy opracowywane są obecnie przez kijowskie przedsiębiorstwo, posiadające duże doświadczenie w zakresie uzbrojenia rakietowego i systemów kosmicznych.

W pakiecie materiałów prezentujących osiągnięcia koncernu państwowego Jużnoje (Yuzhnoye State Design Office) w roku 2021 zaprezentowano wizualizację bezzałogowego systemu latającego oraz stanowiących jego uzbrojenie dwóch pocisków naprowadzanych laserowo. Oba systemy są rozwijane obecnie przez biuro konstrukcyjne. Brak jest informacji o ewentualnym udziale ukraińskiego ministerstwa obrony w finansowaniu tych projektów.

Czytaj też

Bezzałogowy system latający jest projektowany w układzie kaczki z prostymi statecznikami poziomymi i skrzydłem o zmiennym skosie zakończonym statecznikami pionowymi. Napęd ma stanowić pojedynczy silnik ze śmigłem pchającym umieszczony w tylnej części kadłuba. Układ jednostki napędowej i wlotu powietrza sugeruje, iż może być brany pod uwagę silnik turbośmigłowy. W środkowej części kadłuba znajduje się głowica optoelektroniczna. Pod skrzydłami widać dwa pylony, pod którymi podwieszono bomby szybujące.

YouTube cover video

Zaprojektowana przez KB Piwdiennie amunicja precyzyjna powstała nie tylko z myślą o bezzałogowcach, ale też o klasycznych samolotach bojowych. Pod względem układu i koncepcji przypomina ona brytyjską amunicję MBDA Spear o masie około 100 kg. W przedniej części znajduje się system naprowadzania z szerokokątną osłoną laserowego systemu naprowadzania. Najprawdopodobniej zastosowano układ złożony z głowicy naprowadzanej na odbity promień lasera i radar wysokiej częstotliwości, co zapewnia możliwość naprowadzania w każdych warunkach pogodowych w dzień i w nocy.

Czytaj też

Amunicja ukraińska wyposażona jest w proste, rozkładane skrzydła umieszczone w okolicy środka ciężkości, oraz trzy rozkładane stateczniki w części tylnej. Z materiałów nie wynika jasno, czy jest to bomba szybująca, czy też, jak brytyjski Spear napędzany jest silnikiem turboodrzutowym. Część detali widocznych w animacji sugeruje tę drugą opcję, szczególnie gwałtowne przyspieszenie pocisku po odłączeniu się od nosiciela i rozłożeniu skrzydeł.

Całość projektu prezentuje się spójnie i zważywszy na doświadczenie KB Piwdiennie może on mieć duże szanse na zakończenie sukcesem- jeśli zostanie pozyskane źródło finansowania. Obecnie ukraiński przemysł jest zaangażowany w rozwój wspólnych bezzałogowych projektów z Turcją, w szczególności uruchomienie produkcji maszyn typu Bayraktar TB2 oraz współpracy w budowie bezzałogowców Akinci. W obu przypadkach jest to kooperacja ze spółką Baykar. W ubiegłym roku zaprezentowano również model projektowanego przez spółkę Łucz bezzałogowca Sokił-300.

Komentarze