Reklama

Technologie

AS 2021: Bezzałogowy „bombowiec” UkrJet Airoborne [FOTO]

Fot. J.Sabak
Fot. J.Sabak

Spółka UkrJet zaprezentował podczas wystawy Arms and Security 2021 w Kijowie swój bezzałogowy systemów UJ-32 Airborne w wraz z dwoma wariantami uzbrojenia w postaci taniej, sprawdzonej i powszechnie stosowaną amunicję niekierowaną. Nie było to jedyne ciekawe rozwiązanie tego producenta.

Na stoisku kijowskiej spółki można było zobaczy kilka ciekawych maszyn, w tym dwa ofensywne rozwiązania: amunicje krążącą UJ-32 Lastivka oraz znacznie większe rozwiązanie „wielorazowe” w postaci płatowca UJ-22 Airborne. Oba płatowce mogą być kontrolowane przez opracowany przez UkrJet system sterowania Dedalus, który pozwala zarówno na bezpośrednią kontrolę nad maszyną jak też lot w trybie półautomatycznym lub w pełni autonomicznym. Pozwala to na pełniejsze wykorzystanie możliwości systemów, których promień działania jest wielokrotnie większy niż zasięg radiolinku stosowanego do bezpośredniego sterowania.

image
Pociski moździerzowe i amunicja granatnika RPG-7 jako uzbrojenie UJ-22 Airborne. Fot. J.Sabak

O ile zwieńczona głowicą stosowanego w popularnym granatniku RPG-7 ładunku kumulacyjnego UJ-32 Lastivka wzbudzała zainteresowanie swoim nietypowym wyglądem, to UJ-22 Airborne jest konstrukcyjnie bardzo konserwatywnym płatowcem ze śmigłem ciągnącym, klasycznym układem aerodynamicznym i trzypunktowym podwoziem z kołem przednim. Maszyna może pozostawać w powietrzu do 12 godzin, operując na pułapie do 6 000 metrów ze średnią prędkością 120 km/h i maksymalną 160 km/h. Zasięg systemu sterowania wynosi do 100 km, ale w trybie autonomicznym promień działania sięga 800 km.

Maszyna jest łatwa w obsłudze i może startować bez żadnej infrastruktury, korzystając z utwardzonego lub trawiastego lądowiska. Czteroosobowa obsługa potrzebuje około 10 minut na przygotowanie UJ-22 do startu. Jej udźwig użyteczny sięga 20 kg i może zostać wykorzystany na przenoszenie systemów obserwacyjnych różnego typu lub uzbrojenia, umieszczonego pod kadłubem, pomiędzy goleniami podwozia.

image
Sześć granatów kumulacyjnych PG-7WM w roli bomb lotniczych. Fot. J.Sabak

Podczas wystawy Arms and Security 2021 zaprezentowano dwa warianty taniego, improwizowanego wręcz uzbrojenia maszyny. Pod kadłubem w roli bomb podwieszono cztery pociski moździerzowe kalibru 82 mm, stosowane dość powszechnie przez ukraińskie siły zbrojne. Jako alternatywny ładunek przed maszyną umieszczono system pylonów z sześcioma granatami kumulacyjnymi PG-7MW zaopatrzonymi w proste stateczniki stabilizujące lot.

W obu przypadkach mówimy o prostej, lekkiej amunicji niekierowanej co obniża jej skuteczność ale też znacznie obniża koszty i upraszcza wykorzystanie bojowe. W pewien sposób jest to powrót do początków lotnictwa bombowego, gdy do samolotu załoga zabierała granaty czy pociski moździerzowe jako improwizowane uzbrojenie do atakowania celów naziemnych.

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama