Reklama

Technologie

Su-35 za słaby dla F-16. Lekarstwem dopiero Su-57? [KOMENTARZ]

Su-57
Su-57
Autor. Mirosław Mróz/Defence24.pl

Premier Rosji Michaił Miszustin poinformował o zwiększeniu nacisku na produkcję najnowszych samolotów bojowych Suchoj Su-57. Priorytet na tą konstrukcję ma zostać położony w związku z jego przewagą nad samolotami generacji 4 i 4+ w tym – jak można się domyślać – F-16, czy innych konstrukcji jakie może otrzymać niedługo Ukraina. Można jednak zapytać: a co z Su-30 i Su-35?

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Emerytowany generał rosyjskiego lotnictwa Władymir Popow twierdzi w rozmowie z portalem NEWS.ru, że do końca 2024 roku do sił powietrznych trafi 60 Su-57. Jak dodaje, maszyny te powinny zasilić dwa pułki a zatem dwie eskadry lotnicze. Zaraz po wejściu do służby powinny mieć też przeszkolonych pilotów i personel lotniczy. To możliwe, ponieważ obecnie Rosja posiada około 10 takich samolotów i zdaniem Popowa powinno się ich przeszkolić w ośrodku lotniczym w Lipecku.

Czytaj też

Wieszczenie budowy 60 samolotów w ciągu najbliższych 17 miesięcy wydaje się niemożliwe. Byłoby to znaczne przyspieszenie produkcji, nawet względem planów, zgodnie z którymi Rosja miała uzyskać 76 maszyn do 2028 roku. Nawet gdyby takie przyspieszenie było możliwe, to oznaczałoby zapewne zatrzymanie produkcji przy wszystkich nowych samolotach bojowych. Wystarczy przypomnieć, że w ubiegłym, wojennym przecież roku Rosjanie odebrali zaledwie 27 maszyn należących do wszystkich typów (Su-57, Su-30SM2, Su-34M i Su-35S). A przecież mamy do czynienia z embargiem i kurczącymi się zapasami zachodnich podzespołów w fabrykach.

Reklama

Czytaj też

Przyspieszenie produkcji, o ile w ogóle możliwe, oznaczałoby, że 60 spośród 76 przewidywanych samolotów powstanie w pierwotnej, czyli zubożonej wersji. Bez docelowych silników, a pewnie i awioniki. Ulepszonych Su-57M powstanie więc tylko 16, o ile uda się pokonać problemy techniczne, a na kolejne trzeba będzie zawrzeć nowy kontrakt.

Wszystko to wiąże się oczywiście z potrzebami frontu w Ukrainie, ale biorąc to pod uwagę – czy nie lepiej byłoby po prostu budować więcej maszyn generacji 4+? Ich linie produkcyjne są rozwinięte, konstrukcje stosunkowo dojrzałe i wymagające mniejszej ilości zaawansowanych technicznie podzespołów. Wreszcie: jest ich kilka, a nie jedna i nie trzeba ich w związku z tym nawet rozbudowywać.

Czytaj też

Jeżeli to co powiedzieli premier Rosji i gen. Popow jest jednak prawdą, to o czym to świadczy? Rosja bierze pod uwagę długotrwałą wojnę i to, że po stronie ukraińskiej pojawią się wreszcie F-16, a być może także inne samolot generacji 4/4+ (F/A-18C/D, Mirage 2000, Gripen).

Najwyraźniej cicho zakładają przy tym, że samoloty te będą co najmniej równorzędne w porównaniu z rosyjskimi maszynami generacji 4+, wyprodukowanymi w ostatnim dziesięcioleciu.

Czytaj też

Co za tym idzie nie ma sensu w nie inwestować. Su-57 tymczasem to inwestycja w przyszłość. Nie tylko do walki z ukraińskimi maszynami, ale w przyszłości dadzą szansę na jakiekolwiek stawienie czoła lotnictwu NATO, przezbrojonemu w ogromnej mierze z F-35. Żyjemy bowiem w czasach kiedy nie tylko Polska i Finlandia, ale nawet Rumunia i Czechy spodziewają się mieć wkrótce samoloty 5. generacji. Jest to samolot, o jakim Rosjanie mogą dzisiaj tylko marzyć. Nawet biedniejsze państwa jak Bułgaria czy Słowacja będą posiadały najnowsze wersje F-16, zdolne do zwyciężania w pojedynkach z Su-35.

Reklama

Komentarze (21)

 1. gromek

  Nie wiem skad taka niesamowita teza ze su-35 nie dadza rady f16 :). Nie jestem fanem ruskich, ale Su-35 z R77M to wiecej niz rownorzedny przeciwnik dla f-16 jeszcze do tego w starych wersjach A. Lepszy radar, wiekszy pulap, predkosc przelotowa, predkosc wnoszenia, przewyzsza f16 tak w BVR jak i WVR.

  1. Wania

   Ale wersję a f-16 porównaj ze starym su-27. Ukraina dostanie nowsze wersje.

  2. HataKumba

   @gromek - ty dalej wierzysz w przedstawione przez propagandę putlera parametry broni, którą posiadają? Na tych łamach ukazał się artykuł o tych systemach s 300 , które miały nie mieć analogów w świecie , a ze względu na ich przestarzałe radary parametry na papierze mają ok, ale w rzeczywistości nie działają tak jak ruscy sobie to wyobrażali.

 2. andrzejto

  <rotfl> Tak samo jak niezwyciężone są T-90, MSTA-S nie ma na świecie analogów a Kindzałów nie da się zestrzelić.... Ech Wańka.....

  1. USdown

   @iandrzejto /niezwyciężone są < Oczywiście tylko i wyłącznie zachodnie systemy uzbrojenia - jednak tylko i wyłącznie w teorii, która najczęściej niewiele ma wspólnego z praktyką!

  2. Karlstad1991

   @USdown, no chyba jednak ma wiele wspólnego z praktyką, przykładowo raptem 30 himarsów sparaliżowało logistykę rzekomo drugiej armii świata, od tego czasu Rosja jest praktycznie cały czas w defensywie, Ukraińcy przeprowadzili dwie udane kontrofensywy i to wszystko wydarzyło się przy „kropelkowym” wsparciu z zachodu. Prawda jest taka, że gdyby nie to, że w USA boją się niekontrolowanej porażki Rus (z racji broni A), to Rus byliby dawno przegrani w tym konflikcie.

 3. kaczkodan

  Mam dziwne wrażenie że w ramach oszczędności zrezygnujemy z upgradu tych GF-ów. FA-50PL byłby świetnym samolotem gdyby dostał F414.

 4. Odyseus

  Jeżeli już UA dostanie F16 to będzie tego pewnie do tych 20 szt. i w starych wersjach A/B więc o czym my tu rozmawiamy ? nawet amerykanie mówią że to bez sensu bo raz że za malutka ilość a dwa że te stare wersję nie będą miały szans z nowymi lub z modernizowanymi maszynami Rosyjskimi już o Su 35 nie wspominając i o poziomie wyszkolenia Ukraińskich pilotów , trochę logiki .... i tak dla przypomnienia F16 A/B to epoka Miga 29 pierwszych jego wersji

  1. czosnek

   Trochę logiki? A co z obroną terytorium Ukrainy przed pociskami manwerującymi? A co ze zdolnościami do ataku na siły lądowe agresora? Mnie się wydaje, że uzyskanie zdolności do walk w powietrzu stoi na ostatnim miejscu jeżeli chodzi o samoloty wielozadaniowe. Fakt, ważne, ale nie najważniejsze. Żeby strącić samolot wroga wystarczy sprawna obrona przeciwlotnicza. Przecież na dzień dzisiejszy rosyjskie samoloty nie mają godnego przeciwnika na ukraińskim niebie, ale jakoś zbyt ochoczo z tej przewagi nie korzystają.

  2. Davien3

   @Odyseus obecnie nie ma wersji F-16A/B nigdzie w uzyciu, sa za to F-16AM/BM czyli maszyny na poziomie rosyjskich Su-30MK i przewyzszajace kazdego MiG-29 z M2 włacznie

 5. S0ket

  Ogólnie sprzęt USA czy jest najlepszy hm... Samoloty możliwe,statki możliwe ,łodzie podwodne możliwe, czołgi możliwe ale jak z resztą. Najważniejsze czy cena do jakości jest wspołmierna oraz warunki użytkowanie tegoż sprzętu. Po co samoloty czy system rakietowy jak w USA powiedzą że nie można używać.

  1. Wania

   Na Rosję nie można używać? No na Rosję wszystko można używać.

  2. USdown

   @Wania / No na Rosję wszystko można używać < Czy przynajmniej wiesz, co znaczy słowo -no? Po raz kolejny okazuje się, że język polski sprawia poważne problemy, wiadomo komu!

 6. Igor Aretano

  Ile F - 16 NATO da ukraińcom? Na przykład 20. Nie więcej, prawda? Czy mogą odwrócić losy wojny? To niedorzeczna wiara w Wunderwaffe. Ukraińcy dla tych F-16 nie mają nawet odpowiednio wyposażonych lotnisk.

  1. TIGER

   A ile zajęło Polsce przygotowanie lotnisk do przyjęcia f-16?

  2. zbigtramp

   A jednak Himarsy były wunderwaffe i ostudziły mocno Rosjan. Wystarczy, że podobnie ostudzą ich F0-16.

  3. Igor Aretano

   TIGER W tym czasie nikt nie ostrzelał ani nie zbombardował Polski. Ale Ukraina...

 7. Pitbull

  @Koro F-16 sa świetne i dlatego nasz minister zakupił 48 szkolno-bojowych Fa-50 za cenę najnowszych F-16.

  1. Wania

   Wszyscy czytający wiadomości na tym portalu wiedzą to. Brak dostępności f-16 od zaraz i tańsza eksploatacja koreańskich samolotów w misjach. Oszczędzanie f-35 i f-16 jednym słowem.

  2. Pitbull

   @Wania jakoś przeoczyłeś rozmowę z prezesem Lockheed Marteen na tym portalu z której wynikało, ze zamówione w zeszłym roku F-16 odbieralibyśmy w tym samym czasie co odbierzemy Fa-50 block 20. O pierwszych 12 Fa-50 nie mówię bo te nie nadają sie do niczego.

  3. wert

   bo są tanie zwłaszcza w eksploatacji, Bo fafiki wystarcza do obrony p-rakietowej strzelając tanim Seidwinderem zamiast drogim CRI z ziemi, Bo dają konwersję pilotów posowieckich maszyn na gotowych do lotów na F-16 KTÓRE OPUSTOSZEJĄ bo ich piloci przejdą na F-35. Pilot bojowy lata na maxa 7-8 lat potem zdrowie mu siada.stąd lotnictwo POTRZEBUJE PERMNANENTNEGO SZKOLENIA.. Mamy ich ZA MAŁO a optymalnie i zgodnie z normami NATO potrzebujemy 1.5 pilota na maszynę. Dlaczego ignoranci nie mający zielonego pojęcia o lotnictwie zamiast się douczyć ośmieszają się?

 8. Trotlow

  Po prostu Su-57 urządzą sobie polowanie na F-16 nad ukrainą, to będzie rzeź tych amerykańskich propagandowych latadeł.

 9. rwd

  Przy rocznej produkcji F-35 rzędu 100-120 sztuk ruskie ze swoim najnowszym samolotem nie nadążają ze swoją chałupniczą produkcją. A będzie jeszcze gorzej.

  1. Igor Aretano

   Tylko że nikt Ukrainie tych f-35 nigdy nie da

  2. TIGER

   Czytałem że samolot pasażerski buduje się 9 dni Dajmy że taki f-35 buduje się 5 dni 2 zakłady produkcyjne Więc w ciągu miesiąca jest już 12 maszyn W ciągu roku prawie 150 Ruscy w tym czasie nawet pół samolotu su-57 nie zdążą złożyć

  3. Davien3

   @Igorku na wasze Su i MiGi spokojnie Ukrainie wystarczą F-16 AM/BM czy F-18C/D nic lepszego nie potrzeba.

 10. Tchibo76

  Abstrahując od realnych możliwości spełnienia tych planów przez RUS to warto się zastanowić nad sensem gdybania o KF-21 w Polsce. Na SU-57/75 będzie chyba jednak za słaby.

  1. Davien3

   @tchibo Su-75 dalej ma dumny status rysunków na serwetkach a patrzaac po Su-57 to nie bedzie lepszy od naszych F-16 Advanced A KF-21 sa lepsze od naszych F-16. reszte dopowiedz sobie sam.

  2. Chyżwar

   @Davien3 Należy dodać jeszcze, że "gdybamy" na temat kolejnych wersji KF21.

  3. Davien3

   @Chyzwar KF-21 nawet w wersjach z komorami uzbrojenia bedzie gorszy od F-35 i bez zmiany silników nie bedzie maszyna 5 gen, a wymiany silników KAI nie planuje

 11. Grzyb

  Ponorzeczytamiu artykułu chciałbym poruszyć zupełnie inna kwestię (o samolotach się nie wypowiem, bo znów pomylę oznaczenia). Skoro ruskie szykują się do długiej wojny, to będzie to wojna na wyniszczenie i to ich własnego narodu. Przecież i przed wojną ludzie żyli tam w nędzy. Jak to pare lat potrwa, to ruskie będą mogli zarabiać na turystyce w czasie pod hasłem "zobaczcie jak się żyło w średniowieczu ".

 12. rwd

  Wojna udowodniła, że silna obrona plot nie daje szans samolotom i śmigłowcom starszych generacji i my powinniśmy wyciągnąć z tego wnioski dla siebie. Na Ukrainie F-16 może tylko stracić więc Amerykanie dużo robią, by szkolenia Ukraińców skończyły się później niż wojna. Jednocześnie F-35 wisi nad Rosją niczym miecz Demoklesa i prawie 1000 tych samolotów może szybko zdemolować Rosję i jej armię. Oczywiście w teorii, bo nikt na poważnie nie chciałby weryfikacji tego założenia. Pewnym jest jedynie, że Su-57 nie jest poważnym przeciwnikiem dla Lightninga. A Rosja obawia się ich tak jak kiedyś ZSRR obawiała się pierwszych cruisów, gdy się pojawiły. Nie mają u siebie odpowiedników F-35 i nie mieli okazji poznać słabych stron Lightninga, więc nie wiedzą co się po nim spodziewać. A Amerykanie dbają, by utrzymać ich w tej nieświadomości jak najdłużej. Bo dla Stanów prawdziwym wrogiem są Chiny i na chińskie wyzwanie przygotowują swoje F-35 i inne gadżety.

  1. wert

   bajki pleciesz. Nauczcie się w końcu że NATO walczy w ugrupowaniu. Na ostatnich cwiczeniach NAJMNIEJSZE liczyło 50 maszyn z wielu krajów. Na UKR aktualnie kacapia też już lata w ugrupowaniach. SKUTECZNYCH. do tego. choć dużo mniejszych np 8 maszyn. Na górze do przewagi Su-35/MiG-31 nizej Su-27 do osłony i WRE, na dole Su-25 uzbrojone tylko (o zgrozo xD) w KAB-y. Zauważ że od dawna nie było zestrzeleń kacapskich samolotów. Damoklesem są F-22 które jak były w Łasku po starcie wyłączyły transpondery i objawiły się nad Amari

  2. Davien3

   @rwd po pierwsze Chiny doskonale znaja mozliwosci F-35 bo wykradły duza część dokumentacji maszyny. Po drugie F-16 w Ukrainie moze jedynie zyskac a nie stracić po trzecie jak wyglada w rzeczywistosci rosyjska "bańka antydostepowa" pirzeciw zachodnim samolotom to widzielismy w Syrii gdzie izraelskie i amerykańskie maszyny latały jak chciały i kiedy chciały

  3. Chyżwar

   Wert i Daven napisali ci to i owo. Od siebie dodam, że na Pacyfik Amerykanie szykują swoją szóstą generację samolotów, która z europejską szóstą generacją nie będzie miała zbyt dużo wspólnego.

 13. Buczacza

  Bardzo podoba mi się określenie "zwiększenie nacisku na produkcję". Brzmi poetycko zarazem jakże rosyjsko. Jednym słowem koń by się uśmiał. A tak serio upraszczając ten nielot. Swego czasu miał być odpowiedzią na F-22. I zostawię to bez komentarza.

 14. Sorien

  Patrząc na ruskich to pewnie baty by dostawali przez dwa tygodnie- bo potem Europie by się amunicja skończyła.... gorzej by ruskie miały z USA

  1. Rusmongol

   USA na lotniskowcach ma tyle samolotów bojowych co Rosja w ogóle hahahaha.

  2. Bially33

   Po tych 2 tygodniach NATO spotkałoby się z Chinami na Uralu

  3. Davien3

   @Sorien po dwóch tygodniach Rosja by nie miała armii

 15. OS-INT

  W lipcu br. Zakłady Lotnicze w Komsomolsku nad Amurem (KnAAZ) przekazały Siłom Powietrzno-Kosmicznym (WKS) FR drugą w tym roku partię samolotów wielozadaniowych Su-35S. Przed przekazaniem Su-35S przeszły cykl testów naziemnych i w powietrzu. Były testowane w różnych trybach operacyjnych operując z przyzakładowego lotniska KnAAZ. Po spełnieniu wymagań samoloty odleciały do miejsca stałej dyslokacji - Altair, Druga partia Su-35S w 2023.

  1. Rusmongol

   Ciekawe jest to że od początku produkcji Rosja zrobiła tyle su 35 ile USA f35 potrafi w rok. Myślę że kolega @osint uzna to za merytoryczne stwierdzenie 😁

  2. Zygazyg

   Czy to z tej parti świeżutki SU walnął w blok mieszkalny na sybirze :-)

  3. Davien3

   @OS-INT a ta partia to ile? 2-4 samoloty? Bo jak zwykle Rosjanie jedynie sie chwala ile to oni nie naprodukowali a potem wychodzi ze od poczatku produkcji czyli przez 16 lat zrobili mniej Su-35 niz USA produkuje F-35 w rok

 16. bezreklam

  My mamy racje 100% - oni maja racje 0%. Od wiekow ta sama proaganda w kazdym kraju. OD Rosju po USa, Od Niemiec do Francji. Zal. ps WOgle z oglosznia prpdukcji SU 57 nie wynika ze SU 35 nie da rady f16. To ciekawe zeby takie wnioski.

 17. Prezes Polski

  Decyzja odważna, ale jednak nierozsądna. Dawno temu twierdziłem, że sowieci powinni porzucić mrzonki o piątej generacji i skupić się na ulepszaniu tego, co mają. Su27 i jego kolejne modyfikacje, to bardzo udane samoloty. Tymczasem su57 poza nowym płatowcem nie ma się czym pochwalić. Na pewno nie pozwoli ruski na nawiązanie walki z NATO, tym bardziej, że będzie musiał zderzyć się z przytłaczającą przewaga liczebną przeciwnika. Czy ta decyzja coś zmieni? Nie, bo putinizm jest skazany na upadek, o ile Zachód utrzyma obecny nacisk. Czy to się zdarzy za rok, czy za lat pięć, nie wiemy. Są szanse, że Rosja, państwo kolonialne, rozpadnie się, tzn. odpadną od niej kolejne obszary nierosyjskie.

  1. USdown

   Myślenie życzeniowe (ang. wishful thinking) – sposób rozumowania i podejmowania decyzji opierający się na wizji „optymistycznego scenariusza” w miejsce odwoływania się do dowodów i racjonalności. W Polsce znane również pod pojęciem - chciejstwo!

  2. user_1047412

   @USdown "Myślenie życzeniowe (ang. wishful thinking) " Nieprawda, czysta matematyka 2+2=4.

  3. Rusmongol

   @usdown. Logika mówi że faszyzm rosyjski musi upaść. Jak każdy inny.

 18. Buczacza

  W lipiecku to tam gdzie w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Budowano ( przyjaźń między narodami Niemiec i zsrr). A co zaowocowało paktem ribbentrop molotow ....

 19. bezreklam

  Czy nie uwazacie ze za duzo u nas propagandy pro - amerykanskiej? Wsztsko co USa robi super- okupacja afgastanu, napalamem 3 milony wiernczkow, Zajecie Panamy = "dla wolnosci zeglugi" . Kazdy sprzet z USa ideal. Kazdy z Rosji zly. itp itd. Czy na kogos to dziala?

  1. Adam S.

   Co to są wiernczki?

  2. Paskuder

   Nie, nie uważamy.

  3. gregoz68

   Wręcz przeciwnie. Hollywod zadbało już dawno temu aby USA kojarzono z napalmem.

 20. Bartek567

  obecna wersja Su 57 nazywana w tekście wersją zubożoną, nie jest w niczym lepsza ani od F16V lub Rafael.. Wprowadzenie tego samolotu z obecną wersją silników lub elektroniki jest moim zdaniem działaniem bezcelowym obliczonym na osiągnięcie efektu psychologiczno propagandowego.

  1. Koro

   Tak naprawdę żaden ruski samolot nie ma szans z f 16v, nie mówiąc o Rafale w wersji F4.. Nie ta awionika.. Nie ta elektronika.. Su 57 że względu na ograniczenia w dostępności najnowoczesniejszych rozwiązań nie jest tu żadnym wyjątkiem...

 21. Fargo-12

  tytuł wprowadza w błąd, co nawet wynika z samego artykułu, ponadto wnioski redaktora są mocno na wyrost, ale można z artykułu wyciągnąć wiele ciekawych informacji.

Reklama