Technologie
Nowy pocisk Hellfire o trzykrotnie większym zasięgu
Bezzałogowiec MQ-9 Reaper Block 5 wystrzelił podczas testu pocisk AGM-114 Hellfire, który trafił w cel na dystansie trzykrotnie większym niż standardowe rakiety tego typu. Był to element prób mających na celu co najmniej podwojenie zasięgu z jakiego bezzałogowce mogą skutecznie razić cele, aby zwiększyć ich przeżywalność na współczesnym polu walki.
Test został zrealizowany przez Air National Guard Air Force Reserve Command Test Center (AATC) podczas odbywających się w czerwcu bieżącego roku ćwiczeń Valiant Shield. Aby osiągnąć wymagany zasięg wykorzystano zmodyfikowany pocisk noszący oznaczenia AGM-114R-4, czyli jest to jeden z wariantów pocisku AGM-114R Hellfire II wprowadzonego do użycia w 2012 r. Brak jest informacji na temat zmian jakie wprowadzono w konstrukcji, aby zwiększyć tak znacząco jej donośność.
Czytaj też
Jest to element programu mającego na celu co najmniej podwojenie dystansu z jakiego MQ-9 Reaper może niszczyć cele. Ma to zmniejszyć ryzyko zniszczenia kosztownego bezzałogowca podczas działań w ramach bardziej symetrycznych konfliktów niż operacje w Iraku, Syrii czy Afganistanie, w których dotąd wykorzystywano tego typu maszyny. Jest to istotne w obecnej sytuacji międzynarodowej, która zwiększa ryzyko wybuchu konfliktu z przeciwnikiem o podobnym poziomie technologicznym, dysponującym rozwiniętymi systemami obrony przeciwlotniczej. W obliczu tego typu wyzwań Reaper w obecnej konfiguracji nie jest optymalną platformą, dlatego ostatnio US Air Force mówi o redukcji floty tych maszyn.
Wracając do rakiety AGM-114R-4 Hellfire II, jedyne co można wywnioskować, to zasięg, który w przypadku tej próby prawdopodobnie przekroczył 25 km. Standardowy zasięg AGM-114R wynosi w przypadku platform powietrznych 8-10 km. Celem było uzyskanie ponad 20 km donośności. Taki zasięg osiągany między innymi dlatego, że pocisk odpalany jest z platformy powietrznej, pozostającej na wysokości kilku kilometrów. Jest to rozwiązanie tymczasowe, przed wprowadzeniem nowych typów pocisków znacznie cięższy LRPM (Long Range Precision Munition).
Czytaj też
Wprowadzany obecnie w armii następcą AGM-114 Hellfire czyli AGM-179 JAGM (Joint Air-to-Ground Missile) nie osiąga dostatecznie dalekiego dystansu, dlatego tymczasowym rozwiązaniem zastosowanym na śmigłowcach AH-64E Apache są izraelskie pociski Spike NLOS, które w wypadku odpalenia z platformy powietrznej mają możliwość zwalczania celów na dystansie do ok. 40 km, a w nowej wersji nawet 50 km.
Alsecco
Z tego co wiadomo to Reaper i Bayraktar mają pełnić gł. role rozpoznawcze, a nie uderzeniowe. Takie fruwadła z radarem i optoelektroniką nie narażające obsługi, a mające dość długi czas działania..
Zgredzik
Polska specjalizuje się w zakupach sprzętu słabo przystosowanego do wojny z Rosją. Najpierw te smętne Byraktary, które Rosjanie roznieśli w pył w ciągu tygodnia, teraz Reapery też kompletnie nieprzystosowane do działań bojowych z poważnym przeciwnikiem. Reaper jest dobry na lokalnych arabskich watażków ale nie przeciwko wojsku z opl.
Stefan1
@Zgredzik, za to jest wyśmienity do patrolowania Bałtyku, zamiast Bryz.
szczebelek
Mówimy tutaj konkretnie o opl nie mającej analogów na świecie... Widziałem te domysły na Twitterze nie pochodzące z prestiżowych biur analizy tylko polskiego analityka pokroju Wolskiego, który nie czerpał ze źródeł ukraińskiego MON czy nawet onyxa.
TFX
Zgredzik rozumiem ze dwóch rosyjskich blogerów jest dla ciebie guru i wyrocznią??
Żelazny
Amerykanie wolą Spike a nie Brimstone no ciekawe dlaczego? Może dlatego że samonaprowadzanie bez kontroli operatora, na daleki dystans, jest kiepskie i pociski walą gdziekolwiek tylko nie w cel. Coś jak JAVELIN na Ukrainie.
TFX
Żelazny, amerykanie wzieli Spike NLOS jako pocisk przejściowy a nie na stałe, były one juz tez zintegrowane z Apache w izraelu . A akurat Brimstone jest sporo lepszym pociskiem od Spike NLOS ale po co maja dodatkowo płacić. A bajki o Javelinach to opowiadaj na Sputniku.
QVX
Bo budują JAGM-a LR o dużym zasięgu, więc NLOS wzięli czasowo. A samonaprowadzanie bez kontroli stosują od ćwierczwiecza (AGM-114L).
Valdi
Przypomnijmy 10 mln USD wydala🇬🇷🇬🇷🇬🇷 za 1x system spike NLOS dla swojego helikoptera😱😱😱 440 tys USD za pocisk NLOS