Reklama

Polityka obronna

Polska kupi Reapery [News Defence24.pl]

Fot. Senior Airman Michael Quiboloy/Air National Guard
Fot. Senior Airman Michael Quiboloy/Air National Guard

Polska kupi bezzałogowce klasy MALE MQ-9 Reaper – dowiedział się portal Defence24.pl. Zakup ma zostać zrealizowany w ramach pilnej potrzeby operacyjnej w związku z sytuacją na wschodzie.

Reklama

Wojna w Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Zakup Reaperów ma być interwencyjny i nie należeć do programu Zefir pozyskania BSP klasy MALE.

Czytaj też

Informuję, że pozyskanie bezzałogowych systemów powietrznych (BSP) klasy MALE jest realizowane zarówno w ramach programu ZEFIR, co pozwoli zaspokoić perspektywiczne potrzeby rozwoju zdolności Sił Zbrojnych RP, jak i w ramach pilnego pozyskania BSP MQ-9 REAPER, co jest związane z sytuacją na wschodniej granicy Rzeczypospolitej Polskiej. – odpowiedział na nasze pytania rzecznik Agencji Uzbrojenia ppłk Krzysztof Płatek.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Decyzja w tej sprawie została podjęta w związku z sytuacją na wschodniej granicy Polski, ale jeszcze przed wybuchem otwartego konfliktu na Ukrainie, bo sygnały ws. BSP klasy MALE płynęły z MON już wcześniej. Pod koniec ubiegłego roku przy okazji zakupu bezzałogowców w programie Wizjer minister Błaszczak zapowiadał rozstrzygnięcie programu Zefir jeszcze w tym roku.

„Umowa na rozpoznawcze drony WIZJER i planowany zakup dużej liczby amunicji krążącej to nie wszystko. Ruszyła procedura zakupu uzbrojonych bezzałogowców z programu GRYF, a w przyszłym roku ruszy postępowanie o pozyskanie pierwszych uzbrojonych BSP szczebla operacyjnego klasy MALE. [...] Jeśli chodzi o tą ostatnią klasę, która nosi kryptonim Zefir, to obecnie Inspektorat Uzbrojenia także przygotowuje się do uruchomienia tego postępowania i obecnie jest tuż przed jego uzewnętrznieniem" – pisał wówczas na Twitterze.

Reklama

Czytaj też

Reklama

W programie Zefir planowano pierwotnie zakup czterech zestawów bezzałogowców po trzy płatowce. Nie wiadomo ile maszyn obejmie pilny zakup o którym mowa teraz.

Z kolei pod koniec stycznia rzecznik Agencji Uzbrojenia mówił, że w br. planuje się zakończenie negocjacji w trybie FMS dotyczących czołgów M1A2 Abrams SEPv3 oraz "pierwszych BSP szczebla operacyjnego klasy MALE" - podkreślał ppłk Płatek. "Zmiany, jakie zaszły w ostatnich latach w środowisku bezpieczeństwa międzynarodowego na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego, wskazały na konieczność wzmocnienia Sił Zbrojnych zarówno w obszarze sprzętu lądowego jak i systemów powietrznych, które mogą zostać pozyskane, w najkrótszym możliwym terminie, wyłącznie od Stanów Zjednoczonych" - zaznaczał.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Ppłk Płatek zwrócił uwagę, że z punktu widzenia MON obok samego wzmocnienia zdolności obronnych istotne jest kierowanie zamówień do krajowego przemysłu,„zawsze wtedy gdy wykonawcy krajowi posiadają odpowiednie zdolności i kompetencje, niezbędne do skutecznego i terminowego dostarczenia sprzętu wojskowego, spełniającego wymagania wojska. Ma to na celu nie tylko utrzymywanie, ale i konsekwentną budowę polskiego potencjału przemysłowego". Ppłk Płatek stwierdził też, że taka polityka ma związek także z przeciwdziałaniem skutkom pandemii koronawirusa.

MQ-9 Reaper są dronami bojowymi klasy MALE - Medium Altitude Long Endurance, z przeznaczeniem do wykonywania rozpoznania powietrznego i misji bojowych. Napędzane są silnikiem turbośmigłowym Honeywell TPE331-10, który umożliwia lot trwający do nawet 27 godzin (przy czym zaznaczmy, że ulega on dwukrotnemu skróceniu, gdy bezzałogowiec jest w pełni uzbrojony). Zasięg w standardowej wersji określany jest na ponad 1800 km, istnieją warianty o większym zasięgu.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Jeżeli jest mowa o uzbrojeniu, to MQ-9 zezwala na podwieszenie do 1361 kg bomb kierowanych i pocisków rakietowych (m.in. do ośmiu rakiet Hellfire czy bomby GBU-12 Paveway, cały czas integrowane są nowe środki rażenia). Do ich użytkowników zaliczamy Francję, Hiszpanię, Holandię, Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i Włochy. Bezzałogowce te były też rozmieszczane w Polsce przez siły amerykańskie.

Reklama

Komentarze (54)

 1. Mireq

  PILNIE - POWSZECHNY DOSTĘP DO BRONI

  1. Gnom

   Dla różnych popaprańców też? Spójrz na ruskich tam już jeden popapraniec dostał broń do ręki.

  2. mmiks

   Niby po co? Lepsze byłoby szkolenie dla osób w wieku 18-40 lat, tak żeby umieli podstawy. W razie "W" mamy magazyny broni i ta broń zostanie wydana. Powszechny dostęp do broni nie jest moim zdaniem wskazany. Jakieś tam licencje i pozwolenia na broń powinny zostać żeby eliminować psychopatów.

  3. PolskiPolak

   To powinni zrobić strzelnice w każdej gminie i co 5miesięcy każdy mieszkaniec powinien być przeszkolony z obsługi broni, zarówno kobiety jak i mężczyźni To samo tyczy się walk w terenie zurbanizowanym, to by rozwiązało sprawę zielonych ludzików.

 2. Chris

  wg doniesień agencyjnych Polska wraz z amunicją i moździerzami 60mm przekazała Ukrainie drony. Czy chodzi o TB2, które kupiliśmy od Turcji ?

  1. Zenek

   zamówiliśmy, nie kupiliśmy.

  2. mmiks

   My jeszcze nie dostaliśmy tych dronów z Turcji więc jak mogliśmy je przekazać komukolwiek? :)

 3. Box123

  [1/3] Obecnie przedewszystkim należy wpisać do przygotowywanej właśnie ustawy o obronie ojczyzny następujące kwestie: 1) po pierwsze przywrócenie poboru, bo lepszej okazji nie będzie, a bez tego nie ma mowy o realnym zwiększeniu liczebności wojska do proponowanej ilości - założenia przygotowywanej ustawy są zbyt kosztowne ale przedewszystkim zupełnie nierealne - nie ma szans żeby ściągnąć kolejne 150 tysięcy chętnych do wojska zawodowego no chyba, że MON chce płacić każdemu szeregowemu po 20 tys (ściągnięcie każdego kolejnego tysiąca chętnych będzie coraz droższe) ale to raz, że nie realne, a dwa efekt byłby taki że chyba te 300 tysięcy żołnierzy zawodowych biegalo by z samymi karabinami, a to chyba też niebo to chodzi. Bez przywrócenia poboru efekt będzie taki, że wyjdzie z tego taki Polski ład 2. Według mnie optymalna jest: 4 miesięczna służba (3 miesiące intensywnych szkoleń + miesiąc utrwalający w koszarach ).

  1. zibi

   po pierwsze przywrócenie poboru.... jak walczy armia z poboru masz właśnie prezentacje poczynań ze strony Rosjan....

  2. mmiks

   Dokładnie Zibi.

 4. Darek S.

  Nic nie stoi na przeszkodzie aby Narew powstawała w Polsce i była dostępna w miarę szybko. Wystarczy tak kontrakt zawrzeć, żeby 4 baterie przyjąć używane z secend hendu, a na resztę stworzyć linie produkcyjne. No i co widać po tym konflikcie, że czołgi abrams bez możliwości strzelania na terytorium Polski amunicją ze zubożonym uranem raczej są nam niepotrzebne. Po co komu czołg, który nie przebije przedniego pancerza T72 B3M. To już lepiej z Niemcami się przeprosić, sprzedać im Łabędy i pozwolić im wyprodukować dla nas 500 leopardów A-7.

  1. Polak Mały

   Nikt nie sprzeda (sprywatyzuje )zakładów zbrojeniowych . Tyle stanowisk do obsadzenia się pozbyć? Zejdź na ziemie. Gdyby politykom zależało na rozwoju rodzimego przemysłu zbrojeniowego na pewno można byłoby część sprywatyzować. Dobrym wyjściem byłaby sprzedaż 50% akcji przy zachowaniu złotej akcji dla państwa , a tak jest jak jest każdy widzi.

  2. mmiks

   A kto Ci powiedział, że polskie Abramsy nie będą mogły strzelać amunicją ze zubożonym uranem? Nie kupiliśmy tej amunicji razem z czołgami, ale w każdej chwili możemy ją dokupi podobnie jak inne typy amunicji. Plotki, że niby Amerykanie nie eksportują tych pocisków za granicę są nieprawdziwe. Można te pociski kupić. Druga sprawa, że pewne rzeczy są tajne. Nikt nie odkrywa wszystkich kart jeśli chodzi o zakup sprzętu wojskowego. Nie wszystko jest dostępne dla opinii publicznej. A z tymi Niemcami i zakupem 500 sztuk Leopardów to chyba sobie żartujesz, prawda? Węgrzy zamówili w 2018 roku 44 sztuki Leopardów 2A7 i do chwili obecnej nie otrzymali nawet jednej sztuki. To wszystko jeszcze potrwa kilka lat, a przypominam, oni zamówili ledwie 44 sztuki! Ile my czekalibyśmy na 500 sztuk? Do 2045 roku? Tylko amerykański przemysł zbrojeniowy może nam zapewnić szybkie dostawy dużej ilości sprzętu.

 5. Valve

  Juz mi się nawet nie chce komentować tych bredni , Polska kupi to i tamto . Nie mamy śmigłowców .. Umowa na Abramsy jeszcze nie podpisana-ewentualne dostawy możliwe po 2025 roku Przetarg na fregaty nie rozstrzygnięty Teraz kupujemy Reapery Niestety ale to wydaję się tylko propagandą bo nie ma kasy na nic

  1. Hamak

   Kupuja Reapery bo Indie wyvofaly sie z zakupu 30 sztuk. To taka pilna potrzeba operacyjna. A jskies info czy kupia do nich jednoczesnue rakiety i bomby? Nie?. Czyli zwykle latadla bez znaczenia. Jak tak im pilno to trzeba bylo na juz zakupic dodatkowe Tb2 od Turcji z amunicja.

  2. Polak Mały

   Plan modernizacyjny MON tak naprawdę istnieje na papierze. Kupuje się at hoc a to Abramsy a to Botykary , a to chełmy się pomaluje , a to Orlika się zamówi w PGZ bez przetargu ( umowa w 2018 do dnia dzisiejszego nie ma dostarczonego ani jednego, jak będą dostarczone to trzeba już będzie modernizować bo już będą przestarzałe). Najmniej korzysta na tym polski przemysł. Czy będziemy wydawać 3 czy 5% niewiele to nie zmienieni, brak tu gospodarza. Z jednej strony państwowe spółki czyli jak za komuny niczyje z drugiej strony prywatne których potencjału nie chcemy wykorzystać. Smutna rzeczywistość. Można tak pisać i pisać. Pozytywy to HSW i rozwój artyleria ( kraby i raki) oraz bwp Borsuka.

 6. Zawisza_Zielony

  Jeżeli ta zabaweczka ma być dostarczona w ciągu 6 miesięcy to jest to pilna potrzeba operacyjna. Jeżeli zaś na dostawy poczekamy 2-3 lata to MON najzwyczajniej znalazł sposób na omijanie formuły przetargowej w zamówieniach techniki wojskowej. No i niby fajnie tylko ....

 7. Michu

  Co? "?" Z 200 TB2 Rosja zniszczyłaby 100 na ziemi. Wyciągną wnioski z Karabachu, Ukrainy i ze 100, które nam zostaną 50 zniszczą w ciągu miesiąca w powietrzu. Strata musi być wpisana w taktykę. Ale 50 TB2 wystarczy, jeśli operator będzie bezpieczny. Więc trzeba go wsadzić pod ziemię. Po co kopać, jak sporo roboty już zrobione? RIESE. Sterowanie satelitarne zapewni zasięg na głebokie tyły. Rosyjski operator jakiejkolwiek broni zlikwidowany dronem to dla nas bezpieczny zysk. A strata sprzętu tak nie boli. Ukraińcy nie dlatego stoją z flagami na drogach bo są pacyfistami, tylko nie ma dla nich wystarczającej ilości broni. Stąd dzisiejsze wezwanie do walki na tyłach wobec myśliwych. Z 38 mln Polaków, 19 mln ucieknie w razie "W". Z 19 mln, które zostanie, 10 mln byłoby w stanie walczyć i strzelać. I tyle potrzebujemy karabinów. A mamy ile? Wyprzedaż AKMS z magazynów za 500zł/sztuka (oficjalne dane na defence24 sprzed kilku lat-łatwo wygooglować) podchodzi pod zdradę stanu.

 8. Laky

  Oby z jak największą ilością broni podwieszanej do niej(Hellfire) i inne💪😉

 9. Box123

  [2/3] Przy poborze 10 tysięcy osób co miesiąc otrzymamy 120 tysięcy osób do szybkiego powołania, które w ciągu ostatniego roku odbywały by szkolenie (i 600 tys rezerw w ciągu 5 lat) oraz 40 tys w sposób ciągły pod bronią. W mojej ocenie przy tak krótkiej służbie studia nie powinny też zwalniać z jej odbywania - powinna być za to możliwość odbycia służby po studiach lub w trakcie ich trwania rozłożone po 2 miesiące na 2 lata lub zastąpienie jej 3 letnią służbą w WOT. 2) natychmiastowe zwiększenie wydatków na wojsko do 3% PKB gdzie 1,1% (ok 40%) trafialo by na modernizację wojska (+ pieniądze z NBP), a 0,2% na badania i rozwój technologii 3) Liczebność wojska powinna być ustawnowiona na 150 tys - wojska zawodowe (zaawansowany sprzęt) , 40 tys - wojska poborowe (piechota, kierowcy, wartownicy) oraz minimum 50 tysięcy WOT + może ok 10 tysięcy z tych pomysłów zawartych w proponowanej ustawie.

 10. Box123

  [3/3] Dodatkowo w przypadku gdyby nie udało się osiągnąć poziomu 150 tys przez wojska zawodowe, różnica powinna być wyrównywana wojskami poborowymi (czyli np przy 130 tys, konieczne było by dodatkowe przeszkalanie 60tys poborowych rocznie) 4) wszystkie powyższe kwestie (liczebność, procent pkb, udział środków na modernizację i badania) powinny zostać wpisane do ustawy, a jeśli udało by się uzyskać tu porozumienie z opozycją (jeśli nie teraz to kiedy?) to do konstytucji. Bez przywrócenia poboru nie ma mowy o wzmocnieniu armii. Tak samo jak bez szybkiego zwiększenia wydatków na nią z gwarantowanym poziomiem środków na modernizację

 11. blitz

  Generalnie produkcja i rozwój wszelkich dronów również tych podwodnych i lądowych oraz uzbrojenia przeciwlotniczego i przeciwpancernego musi być w Polsce. To aksjomat. Zakup brakującego known how to nie porażka. Zgadzam się z większością, że priorytet to obrona powietrzna tyle że zogniskowana na średnim i krótkim zasięgu oraz przeciwdziałaniu (również laserowym i magnetycznym) rojom dronów. Dodatkowo musi być równolegle wysokie nasycenie środkami przeciwpancernymi różnego zasięgu. Istotne jest także posiadanie środków odstraszania - zarówno pociski manewrujące dalekiego zasięgu dla lotnictwa oraz okrętów podwodnych (łącznie z nimi) jak i balistyczne. Nie jest to ani fanaberia ani megalomania jak to przebąkiwano na pewnej konferencji.

 12. Weneda 1977

  Napiszę odnośnie Ukrainy.Gdzie są wszyscy co krytykowali jakie kolejek zakupy dla naszej armi pisali "to wyrzucanie pieniędzy w błoto.Przed Rosją i tak Polska się nie obroni itd." Przykład Ukrainy.kraj o podobnej liczbie ludności i dużo słabszej gospodarce pokazał całemu światu,że można i się da obronić przed dużo większym wrogiem. W Polsce 200tys.wojsk operacyjnych +ok 59tysi.wojsk terytorialnych w miarę dobrze nie koniecznie w super najnowocześniejszy sprzęt + 120-150 sam.bojowych +8-10baterii Wisła,+20-25bsterii Narew i Rosji możemy powiedzieć ić w hu.....

  1. Zaratustra

   Ukraina nie obroniłaby się sama i Polska też nie. Bogu dzięki jest wolny świat i sojusze. Anulowanie kontraktu na śmigła i brak zakupu baterii plot to skandal, o wyborze abramsów i F-35 można by dyskutować, ale z grubsza po tym, jak pan Antoni przestał przychodzić do pracy, sprawy idą w dobrym kierunku.

  2. podajnik

   Pan Antoni Macierewicz stworzył WOT, na Ukrainie teraz WOT podtrzymuje walkę. Ukraiński WOT powstał na wzór polskiego. Bo wcześniej istniał głównie na papierze od roku 1991 tak jak nasza obrona cywilnza i w roku 2014 osoby zostały wcielone do regularnej armii.

  3. wert

   Zaratustra@ skoro AM jest taki bee, rozumiem to Twoim idolem jest różański któremu nie przeszkadzało likwidowanie jednostek WP i ogołocenie prawego brzegu Wisły. Jankesi też nie mają pojęcia skoro rozbili się w Rzeszowie, ukraincy też nie powinni się bić na lewym brzegu Dniepru tylko wspaniałym manewrem od Lwowa przejść do odbijania straconego terenu. Ech Wy: SRATEDZY

 13. ANDY

  kiedy w końcu nasi urzędnicy zakupią POLSKIEGO W2MPIRA od POLSKIEJ FIRMY !!! oraz większą ilość amunicji krążącej od WB i innych polskich firm ...??? !!!!

 14. mc.

  Taka smutna myśl - niestety Ukraińcy nie mają odpowiedniej ilości dronów (lub nie maja dronów o odpowiednim zasięgu), ponieważ w stronę Kijowa kieruje się kolumna wojskowa o długości ok 27 kilometrów. Gdyby Ukraińcy mieli odpowiedni sprzęt - to byłaby RZEŹ. Wniosek dla nas - my musimy mieć odpowiedni sprzęt.

 15. zibi

  amerykański podatnik zaciera ręce, kolejny raz ich administracja zalatwiła kontrakt z pewnej republiki bananowej w europie która płaci gotówą nie oczekując niczego w zamian, tak trzymać !

  1. nico

   A widzisz innego podatnika który sponsoruje podobny sprzęt?

  2. mc.

   Oczekujemy tylko jednego - że w razie potrzeby będzie rozwalać rosyjskie tanki.

 16. kowalski

  Niestety, nie jest tak różowo z tym szkoleniem na nowoczesne ppk ani z logistyką dostaw w warunkach wojennych. Zwykła najbanalniejsza proza: nim to ktoś zdecyduje je do nas wysłać, zapakuje , wyśle, rozdzieli itd. to może być kilka dni. Dla tych na froncie to za późno, bo to co jest na etacie jednostek zmechu to za mało by skutecznie opóźnić natarcie tak jak to robią Ukraincy. Dlatego wyrzutnie dobrych ppanc trzeba mieć w sporej ilości PRZED wybuchem wojny a nie po. Podobną logistykę do tego co piszesz boleśnie przerobiliśmy w 39 przy UR=ach a miało być jeszcze prościej i łatwiej....

 17. POLAK

  Dużo można o tym pisać armia powina mieć 200-250 tys plus 80 -120 terytorialnej około 250-400 rezerwy WIAŁA 8-10 bateri CammER -25 bateri F15-36 F16-64 F35-64 brony masa dronów od Reaperow -8-16Bayraktarow-50-80GLAUDOUS 1000-1700 wormeity3000-5000 Javelin 600-3000 piorun800-2500 straiker. 600-1800 grom 700-1800

  1. calvus2

   no super tylko ile % PKB ? i moze wiecej wlasnej produkcji

  2. Prezes Polski

   Nie starczyłoby na to kasy z kilku 500+.

  3. Extern.

   Na razie tylko z Gromami się zgadza. :-(

 18. drchaos

  Pod Chersoniem UA zdobyło Pancyra S1. Nagranie już w sieci między innymi u Butusowa.

 19. Marek

  SUper sprawa, brawo !

  1. KrzysiekS

   Marek tez biję BRAWO ale na Boga co z systemem NAREW i osłona wojsk własnych.

  2. Był czas_3 dekady

   @KrzysiekS- za 7-10 lat będzie jak SONA.

  3. Valdore

   Krzysiek, pretensje do obecnego MON-u bo się upiera by cała NAREW powstawała w Polsce. Wiec to jeszzce potrwa, bo obecnei robimy jedynie radary a i to powoli( Bystra).

 20. inżynier zbrojmistrz

  I znowu PPO i bez przetargu?? No comments !! Wykorzystanie sytuacji zamiast przetargu celem pozyskania ToT!! To powinno być zakazane ustawowo.Transfer technologii powinien być wymagany.

  1. mc.

   I twoim zdanie powinni jeszcze przez dwa lata prowadzić analizy techniczne. Kupują bo są PILNIE POTRZEBNE. tak jak Abramsy, F-35, Himarsy itd. Możesz sobie prowadzić analizy i przetargi, a i tak nic lepszego nie kupisz.

  2. ggnago

   No nie ale gdyby w linii były ILS 27 z baterią rakiet p panc . W ilości tych 100 200 szt inaczej wyglądałaby sytuacja , to samo dotyczy każdego rodzaju broni piony wycofane bo brak sprzetu rozpoznania.

  3. Valdore

   A jaki chcesz przetarg na drony tej klasy?? Bo czy mi się zdaje czy innych zwyczajnie nei ma??

 21. Starszy Nadszyszkownik Sztabowy

  Turcy planują produkcję Gezginów i Atmaca. Ponadto wdrażają Akinci. Powinnismy się temu przyjrzeć. Tak samo jak koreańskim Hyunmoo-2 i LSAM *( dopytać o terminy dostaw ). Z naszej broni inteligentne miny od Belmy, kamuflaże, Pirat, Moskit, Brimstone, CAMM,

  1. Valdore

   To po kolei: Huynmoo-2 odpada bo podlega pod MTCR, L-SAM to system czysto antybalistyczny i bedzie gotowy koło 2026rr. Podobnei zapomnij o Huynmoo-3C/D bo tez nie jest dostepny. .ATMACA jest gorszy od naszych NSM-ów, to pocisk przeciwokrętowy.. Gezgin jest zależny od silników AL-35 z Ukrainy. CAMM, Brimstone nei są nasze ale brytyjskie.

 22. Flaczki

  Super news, ale to mialo byc zrobione miedzy 2008 i 2014 jak Rosja atakowal. Polska jak zawsze rozbrojona i czeka na sam koniec! Polska by sie dzisjaai nigdy niebronila jak to robi Ukraina! Polska potrzebuje CAMM rakiety, Boeing E7, Boing lub Airbus MRTT, mysliwce jak F15 lub F16 zeby dolonczyly dotego co juz mamy, dofinansowac opcije na dodatkowe F35 bo to jest przyszlosc. Kupic jakies sprzet typu radar jaming! Juz niewspomne Marynarki wojenej.

  1. RifRaf

   Miedzy 2008 i 2014 to wszyscy sie rozbrajali tylko nie Rosja.

  2. andys_2

   To oczywiscie realne, musimy jednak stać się stanem USA.

 23. andys_2

  Do tego jeszcze drukarnia dolarów.

 24. Sailor

  Patrzę na forum i widzę, że gdzieś zniknęły wszystkie ruskie trolle, a nasi pożyteczni idioci ewidentnie spuścili z tonu. Jak miło.

  1. Chyżwar

   A spec od republiki bananowej, to kto?

  2. Paweł P.

   SWIFT nie działa, na VPN'y nie ma.

 25. Gugluk

  Produjujemy najwięcej w EU baterii do aut elektrycznych. Dromy MALE nie produkujemy w RP i nie będziemy, Okretów typu FREGETA nie produkujemym okrętów podwodnych nie produkujemy samolotów też nie ,ppanc też nie więc musimy kupić. Szczęście że jest za co.

  1. g-t

   Miejmy nadzieję, że pirat wejdzie do produkcji. Mielibyśmy wtedy piraty (ppanc) i ploty (piorun). Ciężko przy kraju tej wielkości produkować duże rzeczy, choć taka Szwecja potrafi. Cóż... nie mieli komuny. Też liczę na polski przemysł.

  2. hermanaryk

   Nie tylko nie mieli komuny, ale i zrobili kokosy na obu wojnach światowych, w ogóle w nich nie uczestnicząc. To fundament założycielski ich rozwoju i bogactwa.

  3. ggnago

   takie baterie zwierasz styki i po kilku minutach eksploduje pożarem