Technologie

Następca Hellfire wchodzi do pełnej produkcji

AH-64D Apache Longbow. Fot. U.S. Army, Charles Rosemond
AH-64D Apache Longbow. Fot. U.S. Army, Charles Rosemond

Koncern Lockheed Martin przygotowuje się do rozpoczęcia pełnoseryjnej produkcji pocisku przeciwpancernego nowej generacji JAGM (Joint Air-to-Ground Missile) zgodnie z porozumieniem zawartym z US Army Contracting Command-Redstone (ACC-RSA). Jak na razie plany zakładają pozyskanie do 3000 rakiet z kontenerami, systemów do prowadzenia szkoleń i zestawów eksploatacyjnych.

Wstępne plany zakładały pozyskanie w latach 2019-2023 dla US Army 6740 pocisków za kwotę ok. 1,6 mld USD, a do końca trwania programu łącznie nawet 20 300 egzemplarzy (do roku budżetowego 2039). Obecne kroki związane są zapewne z osiągnięciem wstępnej gotowości operacyjnej i dostarczeniu już ok. 100 egzemplarzy tej broni.

1500 pocisków ma zostać dostarczonych w roku budżetowym 2020, a druga tej wielkości transza - w 2021. Zostaną one skierowane nie tylko do US Army, ale i do US Navy, US Air Force oraz klientów zagranicznych. Jak na razie nie podano kiedy ostateczny kontrakt zostanie podpisany i jakie kwoty zostaną na ten zakup przeznaczone. Najprawdopodobniej umowa zawarta zostanie w trzecim kwartale tego roku.  

Program opracowania wspólnego pocisku rakietowego typu powietrze-ziemia JAGM rozpoczęto w czerwcu 2007 roku. W lipcu 2013 roku US Army zdecydowała, że dalej finansować będzie projekt Lockheeda (odrzucono rozwiązanie proponowane przez Raytheona). W lipcu 2015 roku firma ta otrzymała warty 66 mln USD kontrakt w ramach fazy rozwoju i dopracowania konstrukcji (EMD) na mocy którego do końca roku budżetowego 2019 przeprowadzonych zostanie 48 testów pocisku (fazę EMD ostatecznie zakończono 8 czerwca zeszłego roku). Już 27 czerwca 2018 roku wydano zgodę na rozpoczęcie produkcji małoseryjnej (LRIP).

JAGM konstrukcyjnie oparto na AGM-114R. Ma on długość 1800 mm, średnicę 170 mm i waży 49 kg. Głowica naprowadzania pracuje w dwóch trybach – półaktywnym laserowym i aktywnym radiolokacyjnym. Głowica IBFS posiada zapalnik z możliwością opóźnionego działania oraz ustawienia wysokości nad celem (Height-of-Burst). Zasięg pocisku wynosi 8÷10 km.

Pocisk JAGM odpalano już m.in. z BSP MQ-1C Gray Eagle, śmigłowców AH-64D/E i AH-1Z czy wyrzutni naziemnych. Jak można przeczytać w raporcie DOT&E za rok fiskalny 2017, przeprowadzono też testy z zakresu cyberbezpieczeństwa, które wykazały, że doświadczony informatyk jest w stanie uzyskać dostęp do oprogramowania odpowiedzialnego za jego sterowanie. Koncern Lockheed Martin miał wówczas dokonać niezbędnych usprawnień i poprawić stan zabezpieczenia w tym obszarze.

JAGM będzie sukcesywnie zastępował obecnie eksploatowane pociski typu BGM-71 TOW, AGM-114 Hellfire II i AGM-65 Maverick. Program jest realizowany etapowo, na razie do służby wchodzi pocisk w wersji Increment One. W drugiej fazie planuje się zwiększenie zasięgu i modyfikację systemu kierowania, a w trzeciej uzyskanie docelowej zdolności. Oznacza to dodanie trzeciego systemu naprowadzania (prawdopodobnie termowizyjnego), a także dalsze zwiększenie zasięgu i integrację z kilkunastoma platformami powietrznymi. JAGM będzie też mógł być odpalany z wyrzutni lądowych i morskich.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.