Reklama

Technologie

Czy drony zastąpią śmigłowce w Japonii? [ANALIZA]

OH-1 Ninja
Unikalne japońskie rozwiązanie to śmigłowiec rozpoznawczy OH-1 Ninja, który przenosi jedynie kierowana pociski powietrze-powietrze i nie posiada uzbrojenia przeciwpancernego.
Autor. JSDF

Rząd Japonii rozważa wycofanie śmigłowców rozpoznawczych i uderzeniowych, żeby zastąpić je systemami bezzałogowymi. Podobny los ma czekać samoloty patrolowe. W oparciu o te doniesienia niektórzy eksperci zaczęli wieszczyć koniec ery śmigłowców załogowych. Mam jednak wrażenie, że nie rozumieją przyczyn tej decyzji i stojącej za nią logiki, która ma niewiele wspólnego np. z użyciem bezzałogowców na Ukrainie.

Reklama

Według opublikowanych przez ministerstwo obrony Japonii dokumentów, struktura lotnictwa sił obrony oraz floty ma zostać zmodyfikowana w oparciu o zmienioną koncepcję obrony, która stawia na zwiększenie wykorzystania bezzałogowców i lepsze korzystanie z posiadanych zasobów. Wszystko to pomimo planowanych, znaczących wzrostów wydatków na bezpieczeństwo. W ciągu najbliższych pięciu lat Tokio zamierza na obronność przeznaczyć 43 biliony jenów (33 mld dolarów), począwszy od 2023 roku. Wytyczne o których mówimy zostały zawarte w trzech dokumentach, które opublikowano w japońskiej i angielskiej wersji językowej: National Security Strategy, National Defense Strategy oraz Defense Buildup Program.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.

Reklama
Reklama