Reklama

Czwarte strzelanie nowego pocisku antyradarowego

AARGM-ER
Pocisk AARGM-ER chwilę po uruchomieniu silnika marszowego po starcie z F/A-18F Super Hornet.
Autor. US Navy

Koncern Northrop Grumman poinformował o zakończonym sukcesem,czwartym teście w locie kierowanego pocisku przeciwradiolokacyjnego AGM-88G AARGM-ER. Pocisk odpalono z należącej do US Navy maszyny Boeing F/A-18F Super Hornet. Jest to o tyle istotne, że firma otrzymała już kontrakt na produkcję małoseryjną.

Reklama

Test miał miejsce 30 listopada 2022 r na poligonie morskim Ping Maugu, jednak informacja na ten temat została upubliczniona ponad tydzień później. - "Osiągnięte w testach rezultaty AARGM-ER potwierdzają zdolność pocisku do wykrywania, identyfikacji, lokalizacji i skutecznego rażenia krytycznych elementów obrony powietrznej na zwiększonym dystansie. Ostatnia próba dowiodła zdolności systemu do rażenia ruchomych celów morskich, co ma istotne znaczenie dla zapewnienia US Navy kontroli nad szlakami morskimi w sytuacji konfliktu." - oświadczył  komandor A.C. Dutko, dyrektor programu Direct and Time Sensitive Strike w US Navy.

Reklama
    Reklama

    Dobre wyniki testów są kluczowe dla terminowej realizacji programu. AARGM-ER zwiększa potencjał aktualnie stosowanych w pociskach AARGM nowoczesnych czujników, elektroniki i modeli cyfrowych poprzez nową konstrukcję pocisku wyposażoną w nowy, wysokowydajny system napędowy, silnik rakietowy na paliwo stałe i nowoczesną głowicę bojową, zapewniając żołnierzom amerykańskiej Marynarki Wojennej, Sił Powietrznych i Korpusu Piechoty Morskiej kluczową zdolność przełamywania obrony przeciwlotniczej przeciwnika.

    Northrop Grumman jest w trakcie realizacji zamówienia na produkowane fabrycznie pociski rakietowe AARGM-ER, które zostaną w ciągu następnych dwóch lat wdrożone do służby i zapewnią wstępną gotowość operacyjną IOC (Initial Operational Capability). Pocisk jest w trakcie integracji z należącymi do US Navy myśliwcami F/A-18E/F Super Hornet i samolotami walki elektronicznej EA-18G Growler oraz z maszynami wielozadaniowymi 5. generacji F-35 Lightning. Pocisk AARGM-ER został skonstruowany w ten sposób, aby mieściły się w komorze uzbrojenia ostatniej z wymienionych maszyn. Stąd zastosowanie stateczników niewielkiej długości, ale biegnących wzdłuż niemal całego pocisku, które nie muszą być składane czy w inny sposób nie komplikują konstrukcji rakiety.

    Reklama
      Reklama
      WIDEO: Burza w Nowej Dębie. Polskie K9 na poligonie
      Reklama

      Komentarze (4)

      1. Wojciech Krolopp

        Maży mi się, żeby takie rakiety zamontować w wyrzutni BM-21 zamiast standartowych Gradów. Ale byłby popłoch wśród orków jakby salwa rakiet wycieła wszelkie urządzenia radiowe na obszarze jednego grid square.

        1. wert

          policzyłes ile taka salwa by kosztowała?

      2. Ein

        Świetna broń, mam nadzieję, że szybko trafi do PSP jako wyposażenie wszystkich eskadr - nie tylko F-35A, ale także F-16...

        1. Wojciech Krolopp

          Nie do PSP, najpierw powinna zasilić dywizje OSP. Dla zawodowych są przecież M-18 Dromadery z możliwością zrzutu wody i podczepienia systemów śledzenia w podczerwieni. Na początek można wysłać partię samolotów i pocisków do jednostki OSP w Domasznie.

      3. Filemon19

        Podsumowując synchronizacja Jamming podu an alq 249/5 z nową rakieta AGM 88 HARM ER w pełni udana. Dust Devils eskadra lotnictwa super Hornet FA18F z California dokonała tego zadania .

      4. Orthodoks

        Mam nadzieję, że znajdą się w pakiecie uzbrojenia dla naszych F-35, obok większej ilości Jaasmów ER.

      Reklama