Reklama

Technologie

Cztery prototypy Su-75 Checkmate. Pierwszy lot w 2024 roku

Su-75 Unmanned
Bezzałogowa wersja Su-75 Checkmate (na pierwszym planie) i standardowy wariant jednomiejscowy (w lewym rogu).
Autor. UAC

„Rozpoczęto przygotowania do produkcji drugiego prototypu Su-75. W sumie planujemy zbudować cztery prototypy” – poinformował dyrektor generalny United Aircraft Corporation Corporation Jurij Sliusar podczas trwającej w Moskwie wystawy Armia-2022. Dodał też, że równocześnie z wersja jednoosobową rozwijany jest wariant bezzałogowy Su-75 Checkmate.

Reklama

„Prace nad bezzałogową wersją Checkmate'a trwają od wczesnych etapów projektowania. Wersja bezzałogowa może być stworzona wraz z samolotem jednomiejscowym. Potencjał do testów w locie bezzałogowego statku powietrznego jest tworzony w ramach prac nad wersją załogową" – powiedział Sliusar agencji informacyjnej TASS. Wyjaśnił, że maszyna Su-75 ma budowę modułową, co ma ułatwić nie tylko jej konfiguracje i modyfikacji. Jest to również otwarcie możliwości wykorzystania komponentów wybranych przez potencjalnych klientów. Stąd w ramach budowy prototypów załogowych powstają też rozwiązania przeznaczone dla wariantu bezzałogowego.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Jednym z nich jest z pewnością system sztucznej inteligencji, który ma wspomagać pilota podczas misji i wręcz pełnić rolę „kopilota". Ciekawe, jak Rosjanie będą rozwijać tego typu rozwiązania gdy zostali odcięci od dostaw nowoczesnych mikroprocesorów. Nawet „rosyjskie" procesory takie jak Bajkał, abstrahując od ich osiągów, jak się okazało powstawały na Tajwanie. Obecnie trwają działania mające na celu transfer linii produkcyjnej do Rosji.

YouTube cover video

Mimo tego typu problemów, jak przekonuje minister przemysłu i handlu Federacji Rosyjskiej Denis Manturow, prace nad Su-75 idą bardzo szybko, dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod projektowania i modelowania cyfrowego. Dzięki temu budowa pierwszego prototypu do prób w locie ma zostać znacznie skrócona. Pierwszy lot planowany jest na rok 2024. Warto przypomnieć, że prezentując po raz pierwszy Su-75 rok temu rosyjski producent planował oblot w roku 2023.

Czytaj też

Najprawdopodobniej w związku z embargiem po 24 lutego, które najsilniej uderzyło w najbardziej rozwinięte gałęzi rosyjskiego przemysłu, prace napotkały na istotne problemy. Z drugiej strony szybkie tempo prac jest związane z wykorzystaniem wielu gotowych rozwiązań i komponentów stosowanych w maszynach Su-57.  Sami Rosjanie z resztą nie ukrywają pokrewieństwa obu konstrukcji, jednak Su-75 ma być w istotnym stopniu tańszy i bardziej dostępny dla klientów, którzy uznali zakup Su-57 za nieopłacalny. Rosja mimo usilnych starań dotąd nie wyeksportowała ani jednego egzemplarza swojej flagowej konstrukcji 5. generacji.

Jeśli potwierdzą się planowane osiągi, to Su-75 Checkmate będzie osiągał prędkość 1,8 Macha i zasięg operacyjny 3000 km dzięki zastosowaniu silnika „produkt 30" ze sterowanym wektorem dyszy wylotowej i dopalaczem. Jest to docelowy silnik również dla Su-57, jednak nadal nie udało się wdrożyć go do produkcji. Maszyna ma przenosić do 7 ton uzbrojenia, które będzie można umieścić przede wszystkim w wewnętrznych komorach wewnętrznych, dla obniżenia sygnatury radarowej.

Ma posiadać pasywne i aktywne sensory, w tym radar AESA, które pozwolą na jednoczesne atakowanie do 6 różnych celów i śledzenie ponad stu kolejnych obiektów. Oprócz wersji załogowej ma być również dostępny wariant bezzałogowy, przystosowany m. in. do współpracy z Su-57.

Czytaj też

YouTube cover video
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (18)

  1. ands

    Rosji sprzedać drewno, to zrobi z niego kije baseballowe na sprzedawców drewna. Taki kraj

  2. Admirał Gawrona

    Nie mają szans z naszym niewidzialnym Łosiem 750pl

    1. Syxtus_

      Nie mają szans nawet z naszymi F16

  3. Syxtus_

    Wystawa Armia 2022 była niedawno w Kijowie

  4. szczebelek

    A jak tam produkcja seryjna su-57 dla ruskiej armii? Już mają 250 sztuk, które zniszczyły całą OPL Ukrainy oraz NATO? Chyba nie 🤭🤭🤭🤡

    1. Valdore

      @szczebelek, a kto tam wie ile Zwiezda narobiła tych Su-57 w skali 1/72. może i będzie z 250 sztuk:)

    2. Ralf_S

      Zvezda to dodała jeszcze parę tysięcy w 1:48. A i HobbyBoss w 1:72 też swoje kilka tysi dołożył :) Będzie tego więcej niż MiG-21 wszystkich wersji 1:1 :]

  5. Keras

    Pajacowanie ciąg dalszy. Od Iranu kupują drony, a Putin dalej swoje o ruskiej wunderwafe nie mającej odpowiedników w świecie. Turcy zrobili świetny interes kupując ruskie S-400 patrząc na to co się dzieje na Krymie i nie tylko.

  6. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

    Silnik "produkt 30" ma być gotowy w 2028. Zatem oblot prototypów Su-75 w 2024 - nawet na czas - i tak będzie oblotem demonstratorów technologii. To samolot, który w pełnej konfiguracji może wejść do produkcji w optymistycznej wersji na początku lat 30-tych, zapewne jako budżetowa alternatywa dla zbyt drogich Su-35S czy Su-57. Pytanie, czy WTEDY stać będzie Kreml nawet na taki samolot w produkcji masowej? Tym bardziej, że kwestia wyposażenia i elektroniki stanie wtedy pod wielkim znakiem zapytania z uwagi na sankcje technologiczne. A te działają najpierw powoli i mało "efektownie" - ale w dłuższym czasie nieubłaganie i skutecznie.

  7. Bumer

    Czyli nic się nie zmieniło. Syf kiła i mogiła.Polecam Pana Marcina Strzyżewskiego youtube raport z wczorajszego dnia.Jak ruskie zaprezentowali nowego robota wojskowego który jak się okazuje kupili w Chinach i oddali rpg.

    1. tunek78

      Zapomniałeś dodać że dla nie poznaki ubrali go w czarne stylowe rajstopy. To miała być charakteryzacja alla ninja. Dlaczego ten naród tak bardzo dąży do tego aby zrobić z siebie pośmiewisko ?

  8. Adam S.

    "Su-75 ma być w istotnym stopniu tańszy i bardziej dostępny dla klientów, którzy uznali zakup Su-57 za nieopłacalny". Czyli rosjanie są na etapie koncepcyjnym takim jak Amerykanie, gdy projektowali F-35 jako tańsze rozwiązanie od F-22. Z tym, że Amerykanie mieli już gotowe F-22, a Rosjanie mają tylko prototypy Su-57, Plus embargo na zachodnią elektronikę. Coś czuję, ze Jurij Sliusar będzie pilnikiem przygotowywał prototyp tego samolotu.

    1. Kontrapara

      Obstawiam że na Sołowkach.

    2. tunek78

      Zapomniałeś dodać że Amerykanie byli na tym poziomie jakieś 30 lat temu.f22 Raptor latał sobie już w latach dziewięćdziesiątych. Nawet nie wiem jak to nazwać bo przepaść technologiczna to po prostu za mało. Za parę lat zacznie latać NGAD a onuce dalej będą pokazywać makiety z kartonu. Przecież oni nawet silnika nie potrafią zrobić do SU57 !!! ONUCE już dawno się przestały liczyć. Nie potrafię zrozumieć dlaczego ludzie twierdzą że to jest droga armia świata. Chinole a nawet

  9. kaczkodan

    Stan naszego przemysłu i politechnika naprawdę nie daje nam prawa do wyśmiewania się z rosyjskich konstrukcji lotniczych. SU-75 jest lepszym platowcem od F-35 dzięki większemu rozmiarowi, pojemności komór i aerodynamice nie okaleczonej przez konieczność istnienia wersji pionowego startu. Już z tego powodu nie należy go lekceważyć. Nie ma też żadnych informacji aby technologie powłok stealth po wykradzeniu przestawały działać. Radary już od dawna nie są ograniczone mocą obliczeniowa-

    1. Valdore

      No dawno tak się nei usmiałęm:)) Ale dla twojej wiedzy do F-35 to Su-75 brakuje jakieś 30-40 lat a jak raszysci wykradali powłoki stealth to swiadczy Su-57 mający RCS wielkrotnie większe od starych F-117:)) reszty bajek nawet nei ma sensu komentowac:)

    2. kapusta

      @kaczkodan - polski przemysł jest bodaj największym producentem AGD w Europie, ale co tam - dla ruskiego trolla taki przemysł to lipa, lepszy jest taki co produkuje jedną sztukę Su-57 na rok i nikt na świecie jej nie chce kupić... A polskie politechniki są światowym liderem np. w druku metalem co jest przyszłością w produkcjach lotniczych i kosmicznych, no ale żeby to wiedzieć musiałbyś cokolwiek kumać choćby o wytrzymałości materiałów, a nie tylko klepać bzdury które dostajesz mailem z Petersburga. A radary nie są u was ograniczone mocą obliczeniową, bo w większości waszej opl nie używacie procesorów nadal bazując na technologii z lat 70.

    3. tunek78

      Rozmiarem mogą się kierować kobiety przy doborze partnera. W tej sytuacji to nie ma znaczenia. Najpierw to onuce muszą to w ogóle zbudować,(jak narazie pokazali makietę) oblatać oraz wdrożyć do produkcji. Zanim to się stanie to USA oraz Europa będą posiadać płatowce 18stej generacji.

  10. tunek78

    Miało być tak pięknie a wyjdzie jak zawsze. Miał być oblatany w 2023roku. Nagle jest mowa o 2024. Jestem pewien że nie zostanie oblatany ani w 2024 ,2025 a nawet 2026 jak nie dalej. To jest tylko propaganda wyciągnięta z onucy. Najlepszym przykładem tego jakimi ruscy są nieudacznikami jest ich ostatni " pokaz"robo-psa z AliExpress (To jest dopiero żenada) z doczepionym granatnikiem ! SU 75 skończy tak samo jak T14 armata,T15 ,SU 57 oraz wiele ,wiele innych projektów na pokaz . Jedyne co mają dobre to PROPAGANDA, kłamstwa ,złodziejstwo i otumanienie własnego narodu. Im szybciej padnie ten twór zwany "Rosją" tym lepiej dla całego świata.

  11. BadaczNetu

    Na prototyp części można sprowadzić nawet jak są objęte embargiem. Problem się robi z produkcją seryjną...

  12. Micro

    No i właśnie o to chodzi, żeby budować prototypy, żeby już za dwa lata... Żeby niedługo, żeby był szybszy i tańszy i w ogóle... A potem kolejny jeszcze lepszy prototyp. I kasa się zgadza i car zadowolony...

  13. Tomsi

    HA HA HA BEZ ANOLOGA SUPER! Poważnie mówiąc, jeżeli będą mieć dostęp do technologii z Europy (Niemcy, Francja, Włochy po wojnie pierwsze wejdą na rosyjski rynek) i Chin to może będą latać, ale czy wystarczy czasu, przed przejęciem przez "kraj środka"?

    1. Marcyk

      E tam, elektronika z paru pralek i dadzą radę.

    2. DDR

      Technologie z Europy zawsze mogą ukraść a wyżej wymienione kraje jeszcze będą udawać że nie widzą ruskiej ręki w ich sejfach Ale nawet jak będą mieć zachodnie technologie to pewnie i tak skończy się jak zawsze

  14. Pirat

    To pierwsza makietka z kartonu to był „prototyp”?

    1. Vixa

      I drugi będzie taki sam;))) po prostu łatwiej wtedy przeprowadzać testy;)

  15. Laky

    Wow! ruskie to jednak stan umysłu 😂😂😂😂😂😂

  16. GB

    Obiecać można wszystko, a później przesuwać terminy.

    1. nituP

      3 lata temu ukazał się tutaj artykuł pt. MiG-41 - myśliwiec, który ociera się o kosmos? i cytat z niego: "Zdaniem prezesa, MiG-41 jeszcze w 2019 roku zostanie ukończony, co oznacza, że zgodnie z pierwotnym terminarzem będzie można oblatać samolot w 2020 roku." Z tym będzie tak samo.

  17. Antoni

    Na moskiewskim forum Armia 2022 podpisano kontrakty z Alibabą. Dotychczasowa współpraca z AliExpress nie spełnia rosyjskich oczekiwań.

  18. Jur

    Jeżeli Rosjanie wciąż mają dostęp do AliExpress to może im się udać.

Reklama