Technologie

Amerykańskie samoloty z "lustrzanymi" pokryciami. Nowe stealth? [KOMENTARZ]

F-117 w kamuflażu z programu SENIOR SPUD
Fot. USAF / Public Domain

Amerykańskie samoloty bojowe z cechami stealth zostały zaobserwowane w locie z naniesionymi srebrnymi, odbijającymi światło, lustrzanymi powłokami - donosi portal thedrive.com. Choć nie ma na ten temat żadnych oficjalnych informacji wydaje się, że chodzi o kolejny poziom zmniejszenia ich wykrywalności.

Samoloty zostały sfotografowane przez amerykańskiego spottera lotniczego nad obszarem operowania koło Saline na pograniczu Newady i Kalifornii. Były to F-117 Nighthawk i F-35 Lightning II (zidentyfikowany potem jako F-35C z dywizjonu testowego VX-9), które odbijały światło pod różnymi kątami. Powodowało to, że powierzchnie w jednym miejscach odbijały światło jak lustro, a w innych były zupełnie matowe co układało się w swego rodzaju kamuflaż. Wydaje się, że ułożony tak aby chronić nosiciela z przedniej półsfery i z obydwu boków.

Zastosowanie tego rodzaju pokryć nie dziwi na F-117, szczególnie że ta platforma jest oficjalnie wycofana z użycia i wykorzystuje się ją do symulowania samolotów i pocisków manewrujących potencjalnego przeciwnika. Zastosowanie podobnych zabiegów na F-35, a wcześniej - jak donosi thedrive.com - także na F-22 i samolocie eksperymentalnym Son of Ares, świadczyć może jednak o czymś innym. Amerykanie mogą wcale nie modyfikować swoich maszyn tak, aby bardziej przypominały potencjalnych chińskich i rosyjskich przeciwników. testują za to nowe powłoki, które jeszcze bardziej utrudnią ich wykrycie.

Warto dodać, że w latach 90. prowadzony był program SENIOR SPUD, podczas którego podobne lustrzane pokrycia były montowane na F-117A. Celem tego programu była redukcja sygnatury termowizyjnej F-117, tak aby był on jeszcze trudniejszy do wykrycia - nie tylko poprzez sensory radarowe, ale także optoelektroniczne, wykorzystujące pasmo podczerwone. Trzeba tu oczywiście dodać, że zarówno F-117 jak i inne amerykańskie maszyny z cechami stealth mają już i tak obniżone widno podczerwone np. poprzez rozpraszanie ich emisji cieplnych. Pokrycia lustrzane miały jednak zredukować sygnaturę cieplną w jeszcze większym stopniu.

Czytaj też

Wydaje się, że obecnie obserwowany tajny program może mieć podobny cel. Obecnie, kiedy amerykańskie siły powietrzne przestawiają się już zdecydowanie na samoloty trudnowykrywalne dla radiolokatorów, a co za tym idzie zdolne do bezkarnego operowania w pobliżu systemów obrony przeciwnika, siły zbrojne potencjalnych przeciwników stawiają na ich wykrywanie właśnie za pomocą optoelektroniki. Coraz doskonalsze głowice zdolne do wykrywania celów emitujących promieniowanie podczerwone mają wiele zalet, w tym nie da się ich zakłócić i są one sensorami pasywnymi, nie zdradzającymi położenia ich nosiciela. W porównaniu z radarami mają też jednak wady - mają mniejszy zasięg wykrywania celu a także ich efektywność mogą ograniczać czynniki pogodowe. Mimo to Chińczycy i Rosjanie mogą po prostu nie mieć innego wyjścia i opracowywać nawet taktykę skrócenia dystansu walki za cenę strat a następnie nawiązania względnie równorzędnej walki.

Czytaj też

Amerykanie nie mogą na to pozwolić i być może prowadzony obecnie program „lustrzanych" pokryć jest odpowiedzią na to wyzwanie. Można oczywiście zapytać dlaczego obserwowane samoloty należą wyłącznie do 5. generacji (plus F-117) i czy samoloty generacji 4. również nie mogłyby skorzystać na tej nowej technologii. Odpowiedzi może tu być kilka. Po pierwsze, to maszyny trudno wykrywalne mają działać na pierwszej linii w styczności z przeciwnikiem, a więc to one będą przede wszystkim narażone na wykrycie czujnikami IR. Program może też być długofalowy, a nowa technologia - kosztowna. W związku z tym pokrywanie samolotów takich jak F-15, F/A-18 czy F-16 może po prostu nie mieć na dłuższą metę sensu. Innym wytłumaczeniem może być też, to, że nowe pokrycia wcale nie mają chronić przed wykryciem w paśmie IR a być nowym rodzajem pokrycia zmniejszającego widmo radarowe i jako takiego na samolotach 4. generacji nie odgrywałoby żadnej roli. Jego ciekawy wygląd byłby w tym przypadku tylko efektem ubocznym. Nie jest też wykluczone, że pokrycia są testowane dla zupełnie nowych statków powietrznych z programu NGAD (Next Generation Air Dominance) a zatem testuje się na obecnie posiadanych maszynach najbardziej do niego zbliżonych.

Portal thedrive.com spekuluje też, że może chodzić jeszcze o coś innego - testowanie własnych głowic podczerwonych dla myśliwców wobec pokryć, nad którymi być może pracuje potencjalny przeciwnik. Tego rodzaju pomysły są już jednak dość daleko idące. Z drugiej strony kształt plam na nowym "kamuflarzu" w jakim sfotografowano F-35C przypomina te na chińskich myśliwcach 5. generacji J-20...

Komentarze (8)

 1. fefe

  Ochrona przed bronią laserową a nie stealth , tak mi się wydaje.....

  1. Czytelnik D24

   To że odbija światło wcale nie oznacza że to ochrona przed laserem. Zresztą systemy laserowe które byłyby w stanie zniszczyć samolot jeszcze nie istnieją bo taki laser wymaga gigantycznych rezerw mocy. Chodzi raczej o zamaskowanie sygnatury cieplnej przed pociskami IR/IIR czy systemami IRIS-T.

  2. PAW

   Dokładnie tak - zmniejszenie wrażliwości kadłuba na wiązkę laserową !!!

 2. Tani35

  Nigdy w życiu, ruscy przyjeli dwa Su-57s do służby więc amerykanie mają dwa z lustrami. I mozna zapytać Lustereczko powiedz przecie kto najlepszy jest na świecie? Lustereczko na to-piękny jesteś F-117 i ty F-22 masz wszystkie przymioty. Ale najpiekniejszy i najlepszy jest ...F-35. No a Su-57? Lustereczko,nie jest w moim guście.

 3. Monkey

  Czyli jak zwykle czeski film. Nikt nic nie wie. A przynajmniej tak wynika z treści artykułu.

 4. bc

  Testowanie technologi przeciwko laserom i termowizji dla nowych myśliwców.

 5. Juras

  Szykuje sie nowa wersja SrU-57 z przkreconymi lusterkami samochodowymi …🤡

 6. Sidematic

  Co to jest "obniżone widno"???

  1. Czytelnik D24

   @Sidematic. Tak się dzieje kiedy na klawiaturze zamiast M wciśniesz N bo te klawisze są obok siebie. Rozumiesz mały Jasiu?

 7. X

  Ochrona przed bazyliszkiem, jak nic !

 8. Najszybszy zegarek w Teksasie

  Chyba bardziej ochrona przed laserem, jakie to stealth? Odbijanie radaru tak nie działa...