Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Szybsze dostawy sprzętu z USA na Radzie Bezpieczeństwa Narodowego. "Szansa" na stałe bazy

Autor. Amanda Kim Stairrett/US Army

Przyspieszenie dostaw broni amerykańskiej do Polski będzie jednym z tematów rozmów podczas poniedziałkowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego - poinformował szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot. Powiedział też, że jest szansa na stałą obecność wojsk amerykańskich w Polsce.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Prezydent Andrzej Duda zwołał na poniedziałek posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego w związku z sytuacją na Ukrainie. Podczas spotkania prezydent podzieli się informacjami z ubiegłotygodniowego nadzwyczajnego szczytu NATO oraz z rozmów z prezydentem USA Joe Bidenem, który złożył wizytę w Polsce.

Czytaj też

Szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot poinformował w poniedziałek w radiu TOK FM, że jednym z tematów rozmów podczas posiedzenia RBN mają być także dostawy broni do Polski z USA. Pytany, czy prezydent Joe Biden obiecał przyspieszenie tych dostaw, oświadczył, aby "zamiast deklaracji i zapowiedzi obserwować ich wyniki". Zapowiedział, jednocześnie, że "za chwile będzie podpisanie umowy na (zakup) czołgi Abrams".

Reklama

Prezydent Duda w czasie rozmów z Joe Bidenem apelował o przyspieszenie dostaw już zakontraktowanego uzbrojenia - zestawów Patriot (w I fazie programu Wisła zakupiono 2 baterie IBCS/Patriot, pierwsza ma być dostarczona w tym roku), systemu artylerii rakietowej HIMARS (zamówiono jeden dywizjon z 20 wyrzutniami, planowa dostawa w przyszłym roku) oraz myśliwców F-35 (zakupiono 32 myśliwce). Z kolei w kwestii czołgów Abrams prowadzone są ostatnie przygotowania do podpisania umowy, dotyczącej 250 czołgów wraz z pakietem logistycznym oraz amunicją.

Czytaj też

W ocenie Pawła Szrota jest także szansa na stałe bazy wojsk USA w Polsce. "Mamy szanse na stałe bazy wojsk USA w Polsce. To jest kwestia rozmów, negocjacji i planów. W czerwcu będzie duży szczyt NATO w Madrycie, na który musimy przygotować własną agendę. Nasi dowódcy wojskowi, politycy i eksperci nad tym intensywnie pracują" – mówił.

Szrot był pytany o uniezależnienie się energetyczne Polski od Rosji oraz wstrzymanie dostaw towarów do Białorusi. "Węgla z Rosji już nie sprowadzamy, sprawa z gazem jest trochę trudniejsza, ale tutaj rząd też nie jest bezczynny" – mówił Szrot. "Przypominam, że podczas szczytu NATO prezydent Biden zadeklarował znaczące wsparcie europejskiej dywersyfikacji energetycznej. 15 mld ton gazu amerykańskiego będzie dostarczone do całej Europy. O tym będzie rozmowa podczas Rady Bezpieczeństwa Narodowego" - mówił szef Gabinetu Prezydenta.

Czytaj też

Odnosząc się do postulacie wstrzymania przejazdów tirów z Polski na Białoruś, ocenił, że musi to być "poważnie rozważone". "Zatrzymanie ruchu to jest broń atomowa w takich relacjach. Myślę, że to jest w grze cały czas i jeśli nie będzie dalej żadnych efektów sankcji, które UE wcześniej wprowadziła, to musi to być poważnie rozważone" – powiedział.

Szef Gabinetu Prezydenta był również pytany o proponowane przez rząd zmiany w konstytucji, które oznaczają, by z reguł finansowych wyłączyć finansowanie wydatków związanych z armią oraz zmiany umożliwiające konfiskowanie majątków oligarchów rosyjskich. "Co do idei pan prezydent popiera te rozwiązania. Co do szczegółów technicznych jest otwarty na dyskusje i analizy" – powiedział Szrot.

Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego rozpocznie się o godzinie 15.

Czytaj też

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (3)

  1. Xzibit

    Gdzie jest 2 etap jednego z najważniejszych programów czyli Wisły ???? 2 baterie na kraj wielkości Polski i to będzie ta zapowiadana Tarcza Polski hahahahahaha

    1. Gnom

      Nie bój będą, tylko rząd obejdzie problem offsetu. Po co ich sponsorzy (a i dla wielu współobywatele) z USA maja płacić na "polaczków".

    2. luka

      IBCS dalej w produkcji, docelowy radar dalej w produkcji (wybrano jedynie rozwiązanie jednego z producentów), docelowych rakiet dalej nie wybrano a jeszcze do tego wszystkiego chcemy później integrować nasze radary (P-18PL i PET/PCL) a te potrzebują być zintegrowane z IBCS, który j/w "jest w trakcie produkcji/opracowywania/dopracowywania" - i masz odpowiedź dlaczego nic się nie dzieje w kwestii II fazy Wisły - bo de facto niczego do niej nie ma jeszcze

  2. POLAK

    WZMOCNOENIE POLSKI SZYBKO TO ZAKUP LUB LIZINGOWANOE PATRIOTÓW Z USA MIN 3 BATERIE Z DOSTAWA W CIĄGU KILKU MIESIĘCY ZAKUP I KO TRAKT 2 ETAPU WISŁY MIN 6-8 BATERI PIDPISANIE CAMMER DOSTAWY W TYM ROKU GRANATNIKI MIN 6 TYS JAVELIN GRON PIORUN DUŻA ILOŚĆ RAKIET

    1. Rydzyk666

      Od 10 lat ludzie wypisują tu takie głupoty jak Pan. Jak ktoś pisze co powinno być a co nie i to na szybko, ogarnia mnie pusty śmiech. Dlaczego 6-8 baterii a nie 12-14. Jaką. Komentarze osób, które piszą drukowanymi literami, oraz nie używają znaków interpunkcyjnych powinny być kasowane przez moderację.

    2. Ktos

      Idz na calosc.... 10 lotniskowcow na jutro, 1000 F-15X na dzis, a do tego 10000 Abramsow i to SEPV18 a co! Pewnie o procesie produkcji nie slyszales? Myslisz ze mysliwce i inny sprzet lezy na polkach w markecie i czeka az ktos to kupi?

    3. rozbawiony

      W poszukiwaniu straconego czasu ? A może by tak się cofnąć do czasów min. Klicha i oferty od Niemiec zakupu 12 baterii Patriotów . Obecnie szybko to się nic istotnego nie pozyska , to musi trwać . Na dodatek producenci będą wykorzystywać sytuację i żądać wygórowanej ceny za uzbrojenie . Ale gdy nie jest się przezornym i w 2013 ogłasza , że Europie nie grozi już wojna to pózniej trzeba przepłacać .

  3. asd

    Nie rozumiem tematu przyspieszenia dostaw F35. Jeśliby udało się je przyspieszyć, to oznaczałoby to, że nie będzie to Block IV, tylko Block III czyli paździerz ogólnie...Kto potem zapłaci za ich unowocześnienie do wersji Block IV?

    1. Alaris

      Dostaniemy F-35 w wersji Block IV za wyjątkiem oprogramowania. To ma być wgrane po wprowadzeniu tej wersji w cenie obecnego kontraktu.

Reklama