Reklama

Geopolityka

Su-57 prezentowany Erdoganowi

Fot. kremlin.ru
Fot. kremlin.ru

Turecki prezydent był gościem honorowym rosyjskiego salonu lotniczo-kosmicznego MAKS 2019. Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin osobiście zaprezentował mu najnowszy samolot Suchoj Su-57.

Po prezentacji maszyny odbyło się krótkie spotkanie z przedstawicielami mediów. Putin stwierdził wówczas, że Rosja jest gotowa "aktywnie przedyskutować" kolejne transakcje związane z przemysłem obronnym, a nawet wspólną produkcję uzbrojenia z Turcją. Stosunki Ankary z Waszyngtonem pogorszyły się po zawarciu umowy z Rosją, na mocy której do Turcji trafiła już pierwsza bateria systemu przeciwlotniczego S-400, a druga jest obecnie dostarczana. Jedną z opcji, rozważanych przez Waszyngton, jest całkowite odsunięcie Turcji od programu F-35.

Putin w czasie konferencji powiedział, że rozmawiał z prezydentem Turcji na temat współpracy w programie myśliwca Su-35, a nawet o "potencjalnej współpracy nad nowym samolotem Su-57".

Z kolei Erdogan stwierdził, że Turcja chce "kontynuować współpracę z Rosją w wielu obszarach w dziedzinie obronności", w tym "w obszarze samolotów myśliwskich". Jego zdaniem doprowadzi to do "gwałtownych postępów".

image
Fot. kremlin.ru

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.