Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Startuje pierwszy przetarg programu tarczy Polski

  • Szwedzcy policjanci i ukraiński milicjant działający wspólnie - fot. mvs.gov.ua
    Szwedzcy policjanci i ukraiński milicjant działający wspólnie - fot. mvs.gov.ua

MON uruchamia pierwszy przetarg programu budowy obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej. Na swoich stronach ministerstwo informuje, że Inspektorat Uzbrojenia zaprasza do dialogu technicznego potencjalnych dostawców zestawów rakietowych obrony powietrznej średniego zasięgu.

Firmy mają czas do 21 czerwca na przesłanie zgłoszenia do udziału w dialogu technicznym. Tym samym rozpoczyna się realizacja zapisów znowelizowanej z inicjatywy Prezydenta RP ustawy o przebudowie i modernizacji sił zbrojnych, która zakłada stabilne finansowanie wyposażenia wojska w środki obrony powietrznej, w tym przeciwrakietowej - czytamy na stronach MON.


Więcej: Zagraniczne inwestycje w system przeciwrakietowy kołem zamachowym dla przemysłu obronnego na najbliższe dekady

MON wyjaśnia, że dialog techniczny jest elementem fazy analityczno-koncepcyjnej związanej z opracowaniem dwóch zasadniczych dokumentów niezbędnych w procesie zakupu systemów uzbrojenia, tj. „Studium Wykonalności” oraz „Wstępnych Założeń Taktyczno-Technicznych”. Celem dialogu technicznego jest ocena możliwości spełnienia wstępnie określonych wymagań oraz uzyskania doradztwa w ich precyzowaniu, określenie uwarunkowań związanych z transferem wiedzy, technologii oraz produkcji elementów i podzespołów przez przedsiębiorstwa polskiego potencjału obronnego.

Więcej: Sprzęt Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego Marynarki Wojennej w komplecie

Co ważne dialog techniczny przewiduje także sprecyzowanie zadań dla krajowych ośrodków naukowo-badawczych w pracach rozwojowych związanych z projektem obrony powietrznej i przeciwrakietowej.

Podczas Dni Przemysłu w marcu br. MON przedstawił informacje dotyczące planów modernizacyjnych Wojska Polskiego w zakresie budowy systemu OP. Według nich armia ma pozyskać przeciwlotnicze zestawy rakietowe średniego zasięgu Wisła (pułap 20 km i zasięg 100 km - sześć baterii) i krótkiego zasięgu Narew (pułap 10 km i zasięg 20 km - jedenaście baterii).

Więcej: Konsorcjum do budowy Tarczy Polski już powstało: znamy zadania i harmonogram prac

Decyzją nr 374/MON Ministra Obrony Narodowej z 21 listopada 2012 r. powołano interdyscyplinarny zespół zadaniowy do spraw opracowania strategii osiągnięcia zdolności w zakresie zintegrowanej (warstwowej) obrony powietrznej (przeciwlotniczej i przeciwrakietowej) Sił Zbrojnych RP. Już 31 stycznia br. przedstawił on ministrowi ON do zatwierdzenia strategię osiągnięcia zdolności zawierającą rekomendację w zakresie sposobu pozyskania PZR średniego i krótkiego zasięgu.

(JG)

MON

Reklama

Komentarze

    Reklama