Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środowy przegląd prasy: Polskich żołnierzy wynajmowała Syria, Libia i Al-Kaida; Rosyjski wywiad wyreżyserował sytuację na Ukrainie; Kogo werbują polskie specsłużby?; Dzięki Ukrainie NATO wraca do gry

Fot. archiwum PIO PKW Afganistan
Fot. archiwum PIO PKW Afganistan

Przegląd prasy pod kątem obronności: 

Gazeta Polska, Piotr Lisiewicz, Polskich żołnierzy wynajmowały Libia, Syria i Al-Kaida:  Elita polskich żołnierzy po misjach w Iraku czy Afganistanie służy dziś jako najemnicy, bo z polskiej armii wypchnęły ich postkomunistyczne układy. (…) "Gazeta Polska" dotarła do Polaka, który służy dziś jako najemnik w prywatnej elitarnej jednostce specjalnej. 32-letni Tomasz był żołnierzem Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. (….) Gdy skończył mu się kontrakt, wrócił do Polski. Ale armia takich jak on nie chciała. (…) - Wojsko zaproponowało mi pracę za 1500 zł. Nie mogłem za to utrzymać rodziny. Dziś zarabiam na polskie pieniądze ok. 40 tys. zł – opowiada(…) Na tyle wycenili jego umiejętności handlarze śmiercią. Tomasz jest dziś najemnikiem w jednej z prywatnych elitarnych armii. - Największym tabu jest fakt, ilu jest najemników z Polski. Są nas tysiące - twierdzi.

Gazeta Wyborcza, Piotr Andrusieczko, Rosyjski wywiad to wyreżyserował: Rozmowa z Dymytrem Tymczukiem, szefem ukraińskiego Centrum Badań Wojskowo-Politycznych. Piotr Andrusieczko: Dlaczego siły ukraińskie przystąpiły do działania dopiero we wtorek? Dmytro Tymczuk: Początek operacji antyterrorystycznej w Słowiańsku wyglądał na improwizację i faktycznie był nieudany Działania zostały wstrzymane (…)Problem w tym, że na wschodzie kraju nowe władze nie mogą liczyć na lojalność wielu przedstawicieli struktur siłowych. (…) Zwłaszcza w obwodzie donieckim wielu przedstawicieli organów porządkowych albo skrycie sabotuje polecenia z Kijowa, albo wręcz jawnie przeszło na stronę separatystów. Jednak w ostatnich dniach władze centralne przerzuciły do wschodnich obwodów znaczne siły, które mogą brać udział w operacji - wojska wewnętrzne, Gwardię Narodową.(…) Czy istnieje ryzyko wtargnięcia na Ukrainę oddziałów rosyjskich? - Oczywiście. Wszystko zależy od tego, jakie są plany Moskwy i jakie straty jest gotowa ponieść. Tego nie wiemy.

Dziennik Polski, Piotr Subik, "Separatyści" na celowniku Ukrainy:  (…) Siły podległe władzom w Kijowie rozpoczęły wczoraj po południu operację specjalną przeciwko prorosyjskim separatystom w Kramatorsku w obwodzie donieckim, na wschodzie Ukrainy. (…)Po około godzinie walk p.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynów poinformował, że lotnisko w Kramatorsku wróciło pod kontrolę Ukrainy. (…) Atak sił rządowych na separatystów nastąpił w tym czasie również w Słowiańsku, innym mieście w obwodzie donieckim(…) Ekspert ds. międzynarodowych dr Grzegorz Kostrzewa--Zorbas widzi przynajmniej kilka powodów tak późnej reakcji władz w Kijowie na działania Rosjan (…), m.in. słabość państwa ukraińskiego i brak zaufania władz do dowódców wojskowych i milicyjnych oraz nadzorujących ich urzędników.

Rzeczpospolita, Marek Kozubal, Idealny kandydat do specsłużb: (…) Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego nie tylko czeka na kandydatów, ale także aktywnie ich poszukuje. Organizuje spotkania dla studentów(…) Oficjalnie celem jest promowanie służby, w rzeczywistości to pierwszy krok do werbunku.Na kogo stawia dzisiaj ABW? (…) szuka ona głównie osób o wykształceniu informatycznym lub szerzej - politechnicznym, ale także prawników czy filologów. (…) Centralne Biuro Antykorupcyjne poszukuje wysokiej klasy specjalistów kierunków ścisłych. (…) Agencja Wywiadu Wojskowego (…) Stawia na absolwentów uczelni technicznych(…) Służby nie ujawniają, ile osób zatrudnią w tym roku. (…) Procedura przyjęcia do służb jest skomplikowana i długa.

Gazeta Polska, Krzysztof Zielke, NATO wraca do gry: Agresja Rosji wobec Krymu i groźby interwencji wojskowej na wschodzie Ukrainy wyrwały świat z geopolitycznej drzemki. (…) Okazało się, że bezpieczeństwo Europy nie opiera się na miękkiej, polityczno-gospodarczej sile Unii Europejskiej, lecz w ostatniej instancji na militarnej potędze Stanów Zjednoczonych. (…) W sytuacji próby fikcji nie da się jednak utrzymać. (…) Według "The Economist", "dzięki eskalacji kryzysu na Ukrainie Biały Dom uświadomił sobie, że agresywna polityka Rosji stwarza realne zagrożenie dla wschodnich rubieży NATO. (…)".(…) Za Zbigniewem Brzezińskim można powiedzieć, że rozszerzenie NATO o Polskę było jednocześnie spoiwem sojuszu USA z Unią Europejską. (…) jeśli Polska stałaby się wasalem USA, to osłabione poczułyby się Niemcy. Podobnie, gdyby Polska stała się wasalem Niemiec, to wypychane z Europy poczułyby się Stany Zjednoczone. 

Reklama

Komentarze (1)

  1. Mirosław Znamirowski

    "Gazeta Polska, Piotr Lisiewicz, Polskich żołnierzy wynajmowały Libia, Syria i Al-Kaida". Wojsko Polskie nigdy nie będzie realną siłą bez względu na to ile miliardów się w nie "właduje" z jednego powodu. Generalski i MON-owski "beton" marnuje na potęgę najcenniejszy "kapitał" jaki RP posiada, czyli dobrze wyszkolonych i umotywowanych żołnierzy. A tak na marginesie, to właśnie niewłaściwa (nosząca wręcz znamiona sabotażu) polityka kadrowa w polskim wojsku była główną przyczyną katastrofy smoleńskiej.

Reklama