Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Wisła pochłania cały budżet MON; Czy USA tylko pozoruje wycofanie wojsk z Syrii?; Sylwestrowy atak nożownika w Manchesterze zdarzeniem o charakterze terrorystycznym; Posłowie chcą sprawdzenia komunikatorów internetowych przez służby

Fot. Defence24.pl
Fot. Defence24.pl

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Wisła pochłania morze pieniędzy”: Budżet MON dzięki programowi Wisła jest realizowany w całości. Jednakże jak zauważają eksperci, inne programy modernizacyjne wojska stoją w miejscu. „W 2018 r. wydaliśmy na tarczę przeciwrakietową ponad 5 mld zł. Tak duży wydatek na system Patriot już w roku podpisania umowy to efekt zwiększenia budżetu MON i tego, że... inne planowane zakupy nie są realizowane [...] I choć pierwsza faza jest realizowana, to chmury zbierają się nad drugą częścią programu, w której mamy kupić kolejnych sześć baterii."


Marek Budzisz, Dziennik Gazeta Prawna, „Wycofanie z Syrii to katastrofa czy próba gry przeciw Rosji?”: Komentatorzy polityki USA powątpiewają, czy Stanom Zjednoczonym uda się szybko wycofać swoje wojska z Syrii. Deklaracja o wycofaniu wojsk z Syrii, ma mieć jedynie za cel poprawienie stosunków amerykańsko – tureckich. „Katar opuszczający OPEC, powstanie regularnej armii Kosowa, utworzenie niezależnej cerkwi na Ukrainie, deklaracja dostaw broni do Armenii - te wszystkie wydarzenia mają ze sobą więcej wspólnego, niż może się wydawać”


Aleksander Kłos, Gazeta Polska Codziennie, „Dźgał nożem na dworcu, wzywał Allaha”: W sylwestrowy wieczór doszło do ataku nożownika, które jest traktowane przez brytyjską policję jako zdarzenie o charakterze terrorystycznym. „W wyniku ataku nożownika na dworcu w Manchesterze zostały ranne trzy osoby. Policja prowadzi sprawę pod kątem przesłanek terrorystycznych. Świadkowie twierdzą, że napastnik krzyczał: <<Allah>>.”


Wiktor Ferfecki, Rzeczpospolita, „Aplikacje do kontroli”: Posłowie Platformy Obywatelskiej domagają się od służb interwencji i sprawdzenia czy używane przez nich komunikatory są bezpieczne. […] Oprogramowanie wykorzystywane w komunikatorach typu: WhatsApp, Signal, Facebook Messenger oraz wiele innych, stanowi ogromne źródło wiedzy o użytkowniku, gromadząc dane, które przekazują do serwerów znajdujących się poza granicami Polski" - wywodzi posłanka Frydrych w interpelacji, napisanej z dwójką innych posłów PO.”


Reklama

Komentarze (4)

 1. Dumi

  Wisła pożre 2,5 letni budżet na modernizację armii oczywiście w rozłożone będzie to w czasie. Mówi się, że pieniędzy nie ma a to zwykłe kłamstwo. Wystarczy trzymać się planu modernizacji, nie dokładać sztucznie kolejnych wydatków bo to obciąża budżet i NIE DOPUSZCZAĆ NIEODPOWIEDZIALNYCH POLITYKÓW DO WŁADZY!!! Znany nam imiennik wujka zza oceanu zafundował nam wzrost cen energii a mógł skorzystać z prawa veta. Dziś mamy pętle ekologiczną szyi i musimy płacić od 2019 r. ogromne sumy za emisję CO2!!! Każdego roku to prawdopodobnie koszt kilku miliardów zł dodatkowo... Tak kochani fani tego pana i jego partii za to moglibyśmy znacznie przyspieszyć modernizację armii... Życzę refleksji w nowym roku by stawiać na patriotów, którym na Polsce zależy i w sercu noszą troskę o każdego Polaka.

 2. say69mat

  Jeżeli strategiczny, z punktu widzenia obronności państwa, projekt modernizacyjny jest finansowany z funduszy resortu ON. To wypada - albo - zwiększyć finansowanie Ministerstwa ON - albo - zmienić zasady finansowania tego typu projektów obronnych. Zapewniając bezpośrednie finansowanie z budżetu państwa. W przeciwnym przypadku, powtórzy się nam historia doskonale znana z finansowaniem korwet projektu 621 Gawron. Gdzie mamy w efekcie jeden, okręt zredukowany do poziomu patrolowca, za circa 1,4 mld PLN. Dalej, te rakiety mają - w dalszej perspektywie - zapewnić bezpieczeństwo beneficjentom programu 500 +. Chyba, że rządzący mają sprytny plan, aby beneficjenci projektu 500+ szukali bezpieczeństwa poza obszarem terytorium Rzeczypospolitej.

 3. Dumi

  Czyli JEŚLI uda się podpisać Wisłę II w tym roku to należy liczyć się z tym, że pochłonie większość rocznego budżetu na modernizację (kolejna rata za Wisłę I + Wisła II, która tańsza nie będzie od jedynki). Cóż można rzec??? Niech rząd dalej skąpi na modernizację, niech dalej dokłada kolejne wydatki NIE UJĘTE W ZAPLANOWANYCH WYDATKACH a z pewnością "błyskawicznie" zmodernizujemy armię... Może do 2040 roku się wyrobią. Co gorsza to nie sarkazm...

 4. ciekawe

  A skąd Maciej Miłosz z Gazety Prawnej ma dane o wydaniu w 2018 roku ponad 5 mld złotych na tarczę antyrakietową ? Zamiary z przed roku o których pisał defence24 w dniu 26 października 2017 to na Wisłę było planowane w 2018 roku około 200mln zł https://www.defence24.pl/mon-200-mln-zl-na-program-wisla-w-2018-r-wyzsze-platnosci-dopiero-przy-dostawie Jesienią 2018 roku w związku z nadwyżką budżetową mówiono o dodatkowych kwotach dla MON, które w kwocie bodajże 1do 1,5 mld zł miały zasilić program Wisła. To skąd 5mld zł? Pozliczał Pilicę, radary i inne programy? Jeżeli faktycznie poszło 5 mld złotych na obronę przeciwrakietową to bardzo dobrze tylko konkretnie ile na co, bo bez tej obrony modernizowane innych obszarów nie ma sensu. Najpierw musi być parasol przeciwrakietowy a wtedy można wydawać pieniądze na inne kosztowne programy.

Reklama