Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: USA coraz poważniej rozważa konflikt w Europie z Rosją; Fundusz NATO dla Polski; Zwiększone limity na szkoleniach wojskowych; Litwa zwiększa wydatki na zbrojenia

Kołowy transporter opancerzony Boxer - fot. ARTEC GmbH
Kołowy transporter opancerzony Boxer - fot. ARTEC GmbH

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Antoni Rybczyński, Gazeta Polska, "Pentagon szykuje plan wojny z Rosją": Od czasów Borysa Jelcyna, NATO uważało Rosję za swojego sojusznika. Nawet Konflikt z Gruzją był postrzegany przez Amerykanów jako przypadek  i zbyt prowokacyjna polityka Micheila Saakaszwilego. Ten pogląd drastycznie zmieniła aneksja Krymu oraz zbrojna napaść na Donbas. Amerykanie przeprowadzając symulację konfliktu w Europie ustaliła, ze najbardziej zagrożone są kraje bałtyckie i NATO nie da rady skutecznie obronić swoich sojuszników. "Skoro z symulacji wynika, że krajów bałtyckich nie da się obronić przed podbojem rosyjskim, jedynym wyjściem jest powstrzymanie Moskwy przed takim krokiem. To swego rodzaju powrót do strategii zimnowojennej. Pod koniec czerwca sekretarz obrony Ashton Carter ogłosił, że USA wyślą dziesiątki czołgów, transporterów i haubic na wschodnią flankę NATO."


Andrzej Kazimierczak, Nasz Dziennik, "Sojusz dla bezpieczeństwa": Autor tekstu wychodzi z inicjatywą utworzenia w NATO wspólnego funduszu dla Polski, która będąc krajem najbardziej wysuniętym na wschodniej flance Sojuszu i tym samym najbardziej zagrożonym na atak Rosji, potrzebuje solidarnego wsparcia finansowego pozostałych krajów NATO. Autor szacuje to wsparcie na kwotę 17 mld w skali roku.


Gazeta Wyborcza, "Litwa się zbroi":  Litwa kupiła od Niemców 21 samobieżnych haubic kalibru 155 mm typu PzH 2000. Litwini również zwiększyli budżet na obronę kraju o 35%. W najbliższych tygodniach, mają podjąć też decyzje o zakupie bojowych wozów piechoty. Są to największe wydatki na wojsko w historii Litwy. "Możliwe, że Litwini znów wybiorą niemiecki sprzęt - transportery opancerzone Boxer."


Marek Kozubal, Rzeczpospolita, "Więcej ćwiczeń dla rezerwy": Ministerstwo Obrony Narodowej planuje zwiększenie limitu przyjęć na szkolenia wojskowe. W planach jest również, aby w przyszłorocznych ćwiczeniach rezerwy uczestniczyły klasy mundurowe z Federacji Organizacji Proobronnych. MON pracuje także nad zmianą prawa, aby wojska sojusznicze mogły zostać przerzucone na terytorium naszego kraju już w czasie pokoju. Decyzje na zgodę przebywania wojsk NATO w Polsce powinien podjąć prezydent na wniosek premiera.


Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, "Najlepsza broń, ale z polskiej fabryki": Sprawozdanie z debaty poświęconej możliwościom polskiego przemysłu zbrojeniowego i przyszłości w świetle modernizacji Sił Zbrojnych RP, w której uczestniczyli przedstawiciele MON - wiceminister Czesław Mroczek oraz  dyrektor Departamentu Polityki Zbrojeniowej MON generał Zbigniew Nowak. Nie zabrakło dyskusji na temat przetargu na śmigłowce wielozadaniowe, który wygrała francuska firma Airbus Helicopters.


 

Reklama

Komentarze

    Reklama