Wojna na Ukrainie
Ukraiński Korpus Rangerów. Pierwsze operacje
25 listopada 2024 r. opublikowano film z drona przedstawiający udaną zasadzkę w wykonaniu grupy specjalnej Sił Specjalnych Operacji Sił Zbrojny Ukrainy (SSO SZU). Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że zasadzkę urządzili operatorzy 4. Pułku Rangerów. Jest to więc pierwszy oficjalny materiał z akcji bojowej ukraińskich rangersów (w pisowni oryginalnej stosowana jest cyrylica: rejndżer – рейнджер; pułk rangerów - полк рейнджерів).
5 grudnia 2024 r. służba prasowa Sił Specjalnych Operacji opublikowała film ze wspólnej akcji w obwodzie kurskim oddziału 73. Centrum Operacji Specjalnych oraz 6 Pułku Rangerów. Mamy tym samym potwierdzenie istnienia co najmniej dwóch jednostek rangersów (pułków 4. i 6.) oraz oficjalne potwierdzenie, iż elementy Korpusu Rangerów SSO SZU, osiągnęły gotowość operacyjną i biorą udział w działaniach bojowych, m.in. w obwodzie kurskim, gdzie aktywność różnych ukraińskich oddziałów sił specjalnych jest duża (m.in. rajdy i zasadzki).
Korpus Rangerów SSO SZU, najpierw jako Samodzielny Pułk SSO Ranger (полк ССО Рейнджер), powstawał jako formacja odpowiadająca standardom NATO zarówno pod względem organizacyjnym, jak i sprzętowym. Pomysł powstał już w 2022 roku, ale jego wdrażanie rozpoczęło się dopiero w zeszłym roku, a nabrało tempa wiosną-latem 2024 r., wraz z eventami rekrutacyjnymi i przedostawianiu się do mediów pierwszych informacji o nowej formacji.
Jako pierwszy powstawał 6. Samodzielny Szturmowy Pułk Ranger 6. окремий штурмовий полк Рейнджер). W kwietniu 2024 r. przeprowadzono krótki wywiad z dowódcą pułku o pseudonimie „Bober”, w którym zwracano uwagę na zasady formowania jednostki: doświadczony skład osobowy, profesjonalni dowódcy mający zaufanie podwładnych, mocne więzi między żołnierzami, kodeks honorowy itp. 20 czerwca w Winnicy, na dużym evencie rekrutacyjnym, gdzie prezentowano ok. 15 jednostek SZU, pojawiło się również stoisko z informacjami o nowo formowanym pułku rangerów. Rekrutowano pod banerem SSO SZU i hasłem „stado czeka na ciebie”, nawiązując do wilka, jako znaku ukraińskich sił specjalnych.
W maju i czerwcu polowe centrum rekrutacji jednostki pojawiało się w różnych miastach Ukrainy, rangersi przedstawiali specyfikę jednostki, pokazywali broń szturmową, snajperską, granatniki, drony itp. Przykładowo 1 czerwca 2024 r. rekrutingowy namiot SSO SZU z banerem i przedstawicielami 6 Pułku Ranger pojawił się w centrum miasta Kropywnycki, siedziby 3.Pułku Specjalnego Przeznaczenia im. Światosława Chrobrego. W maju grupa ochotników do 6. Pułku Ranger przeszła szkolenie w centrum szkoleniowych jednego z krajów europejskich.
Czytaj też
Czerpnie wzorców z USA
20 czerwca ujawniono, że do nowo sformowanego w obwodzie chmielnickim pułku Sił Specjalnych Operacji, czyli 6 Pułku Specjalnego (Szturmowego) Ranger, przyjęto ponad stu ochotników, którzy złożyli przysięgę wojskową.
Nawiązanie do tradycji rangerów, związanej z siłami specjalnymi Stanów Zjednoczonych, a nie wschodniej Europy, może być na pozór dziwne, jednakże kluczowym w tym wypadku może być świadome nawiązanie do wzorców zachodnich i motyw pozytywnej konotacji z elitarną jednostką, za jaką może uchodzić 75th Ranger Regiment. W ten sposób rekrutacja do formacji elitarnej, na wzór amerykańskich rangersów, co może wpływać na wyobraźnię młodych: uatrakcyjnić ofertę, wzbudzać pozytywne konotacje, zwiększyć chęć zaciągu etc.
„Rangers to nowa struktura oparta na standardach NATO. Uczyłem się u ich instruktorów w sąsiednich krajach i wiem, co to jest. To profesjonalne zarządzanie, braterstwo, dobre relacje między żołnierzami. Mnie to imponuje” – wypowiadał się w czerwcu 2024 r. jeden z rangerów 6. Pułku, tłumacząc motywacje przeniesienia do jednostki z innego pododdziału.
Korpus Rangerów, zgodnie z filozofią sił specjalnych, opiera się na dobrowolnym zaciągu, dlatego od razu ważne stały się rekrutacyjne eventy. W drugiej połowie 2024 r., tak jak inne prestiżowe formacje, np. 3. Brygada Szturmowa „Azow”, ale też zwykłe jednostki, rekrutacja do wojska odbywa się na stronach typu Work, czy Lobby X, niczym rekrutacja do pracy. Rekrutacja do wojska na zasadzie kontraktu quasi-pracowniczego ma pomóc w zdobywaniu chętnych do konkretnych stanowisk, nie zawsze bojowych, kiedy możemy wybrać konkretną jednostkę i warunki kontraktu (wymagania, oczekiwania, korzyści etc.). Ukraińskie wojsko, za pomocą platform pracowniczych, szuka obecnie chętnych na rozmaite wakaty: zarówno tyłowych, jak np. kucharza, czy fachowca IT, jak i bojowych: snajpera, czy operatora ppk lub drona.
Prestiżu pułkowi rangersów (korpusowi rangersów) ma więc dodać skojarzenie z elitarną formacją U.S. Army (75th Ranger Regiment), budowane i wspomagane specjalnym PR-em, np. publikacją na stronie formacji „kodeksu rangera” (tzw. 12 zasad rangera), sugerującą pełny profesjonalizm jednostki. Do tego dochodzi akcja rekrutingowa na wielu platformach internetowych (FB, X, Instagram), własna strona formacji z nowoczesnym designem i atrakcyjnymi filmikami (klipami), wspomniane eventy w wielu miastach Ukrainy, połączone z pokazem wyposażenia i uzbrojenia itd.
Według nieoficjalnych informacji w skład korpusu mają wejść cztery samodzielne pułki specjalne (szturmowe) Rangerów – 4, 5, 6 i 7. Jak na razie w źródłach powszechnie dostępnych potwierdzono, najpierw formowanie, a potem akcje bojowe, 4. i 6. pułków Ranger.
Czytaj też
Pierwsze wzmianki o powstającej w składzie Sił Specjalnych Operacji jednostce określanej wówczas jako specjalny pułk rangersów pojawiły się w kwietniu 2024 r. Ruszyła wówczas oficjalna rekrutacja na konkretne posady (wakaty) w jednostce rangers na wspomnianych portalach rekrutingowych jak Lobby X; Work; Joblum. Rekrutacja odbywała się wówczas do Pułku Rangerów i dotyczyła służby w jednostce żołnierzy w stopniu szeregowych, sierżantów i oficerów, z uwagi na wymaganą sprawność fizyczną w wieku maksymalnie 50 lat i koniecznie obywateli Ukrainy. Później te restrykcje wieku złagodzono, jednakże kluczowym jest sprawność fizyczna ochotnika.
Miejsce stałej dyslokacji pierwszej jednostki Ranger określono na obwód chmielnicki, co jak się można było domyśleć, oznaczało miasto Chmielnicki, związane z siłami specjalnymi.
Aby uatrakcyjnić służbę, w rangersach zapewniano początkowo dogodne jej warunki, w tym m.in.
- pobyt na linii frontu nie dłużej niż trzy miesiące i terminową rotację;
- pełne wyposażenie i uzbrojenie w standardach NATO, w tym zachodnią broń i systemy bezzałogowe;
- wyszkolenie (kursy) i dowodzenie w standartach NATO;
- pensję od 27 do 150 tysięcy hrywien;
- pomoc w przeniesieniu z innych jednostek SZU;
- kompleksową pomoc medyczną wraz z pełną rehabilitacją;
- szkolenie w kraju i zagranicą;
- wysoki esprit de corps.
Zadania rangersów nie odbiegają od zadań jednostek specjalnych:
- przeprowadzanie rajdów rozpoznawczo-dywersyjnych i działań bojowych, w tym nocnych;
- pozyskiwanie informacji wywiadowczych na linii frontu;
- infiltracja linii frontu;
- operacje powietrzno-desantowe;
- wykrywanie i naprowadzanie ognia na cele szczególnie wartościowe (HVT);
- działania kontrpartyzanckie i antyterrorystyczne;
- działania szturmowe.
Czytaj też
Przydzielanie ciężkiego sprzętu pancernego, w rodzaju bojowych wozów piechoty, może oznaczać rozszerzenie wachlarza zadań, np. o zadania szturmowe. W warunkach obecnego pola walki na Ukrainie oznacza to m.in. rajdy grup specjalnych (szturmowych) na pojazdach opancerzonych, a w przypadku działań szturmowych, transport grupy szturmowej jak najbliżej pozycji przeciwnika, oraz jego ewentualne wsparcie bronią pokładową.
W obwodzie kurskim obecnie realizowane są najczęściej zadania związane z infiltracją pozycji przeciwnika (rajd, zasadzka), zakończone wzięciem jeńców.
I tak przykładowo udana akcja, przedstawiona na filmie z 5 grudnia, kombinowanego oddziału 73. Morskiego Centrum Operacji Specjalnych oraz 6. Pułku Rangerów, zakończyła się udaną infiltracją pozycji 810. Brygady Piechoty Morskiej FCz. Specjalsi i rangersi, w bezpośredniej akcji, mieli zlikwidować 17 rosyjskich morpiechów, a kolejnych 12, w wyniku szturmu okopów, wziętych miało zostać do niewoli.
Z kolei akcja z 25 listopada związana jest z likwidacją przez operatorów 4. Pułku Rangerów, na nieokreślonym odcinku frontu, pojazdu Desertcross 1000-3 i sześciu rosyjskich żołnierzy. Rangersi urządzili zasadzkę na przemieszczający się otwartym polem, wzdłuż linii drzew „wózek golfowy” i bez strat własnych zniszczyli pojazd oraz piechotę ogniem broni strzeleckiej i uderzeniem drona FPV.
Obecnie na portalach rekrutingowych pojawia się szereg wakatów do 4 Pułku Rangers, co potwierdza dwie ważne informacje. Po pierwsze, że to nowy (co najmniej drugi) pułk Rangers, obok 6 Pułku Specjalnego Rangers, do którego trwa rekrutacja. Po drugie potwierdza to informacje o formowaniu prawdopodobnie kilku pułków tego typu, być może rzeczywiście czterech, chociaż to zapewne będzie zależeć od efektów kampanii rekrutacyjnych i napływu zmotywowanych ochotników.
Prawdopodobna (planowana?) struktura Korpusu Rangerów
- 4 Pułk Rangerów, JW A5011;
- 5 Pułk Rangerów?
- 6 Pułk Rangerów, JW A5018, Chmielnicki;
- 7 Pułk Rangerów?
Struktura pułków Rangers nie będzie zapewne odbiegać od specjalnych jednostek SSO.
Pułk ma mieć w składzie m.in.
- sztab z komórką wywiadowczo-analityczną;
- 2-3 oddziały (bataliony) specjalnego przeznaczenia (szturmowe);
- kompania dronów rozpoznawczo-uderzeniowych;
- pododdział artylerii;
- pododdział saperów;
- pododdział WRE.
Czytaj też
Uzbrojenie
Pułki Rangerów mają być wyposażone i uzbrojone wyłącznie w wzory sprzętu i broni NATO-wskiej. Na eventach i później na filmach prezentowano m.in. pojazdy ATV Polaris, pojazdy taktyczne HMMWV i Kozak-5. Pewną niespodzianką mogło być natomiast pojawienie się jesienią w składzie pułku rangerów zmodernizowanych BMP-1 z wieżą „Sycz” z armatą 30 mm. Sugerowałoby to pojawienie się w składzie pułków rangersów pancernych grup bojowych do typowych zadań szturmowych.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie