Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Środa z Defence24.pl: Premier odwoła ministra-koordynatora służb specjalnych?; Gdzie zostaną wysłani polscy żołnierze?; Nowe przepisy dla operatorów dronów; Szwecja szykuje swoich obywateli na wojnę
Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Super Express, „Morawiecki robi porządki w rządzie”: Podczas następnej rekonstrukcji rządu może dojść do odwołania Mariusza Kamińskiego, ministra-koordynatora służb specjalnych. „Na cenzurowanym u Morawieckiego jest też Mariusz Kamiński, koordynator służb specjalnych. - Premier chętnie by go zdymisjonował, bo nie układa im się współpraca, i to od dawna - dodaje nasz informator”.
Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Biało-czerwoni pojadą na misje. Afryka albo Bliski Wschód”: BBN jest w trakcie konsultacji z Ministerstwem Obrony Narodowej na temat wysłania ponad setki polskich żołnierzy na nowe misje pokojowe. Rozważane są dwie opcje. Jedną z nich może być powrót na granicę izraelsko libańską, drugi rozważany kierunek to afrykańskie Mali, gdzie chodziłoby o wspólną misję szkoleniową państw UE. „Misje są wartościowe dla wojska - można sprawdzić żołnierzy w warunkach bojowych Na linii prezydent - MON rozważane jest wysłanie polskich żołnierzy za granicę. Oprócz Korei chodzi o misje UE w Mali lub ONZ w Libanie”.
Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Drony zagrożeniem dla samolotów”: Ministerstwo Infrastruktury planuje stworzenie regulacji prawnych dla operatorów dronów. „Resort infrastruktury ujednolici procedury reagowania na pojawienie się bezzalogowcow w okolicach lotnisk. [...] O ile w 2013 roku odnotowano tylko jeden taki incydent, o tyle już w 2016 roku było ich 20. W ciągu trzech lat było ich w sumie 49”.
Maciej Czarnecki, Gazeta Wyborcza, „Szwecja radzi obywatelom, jak się przygotować na wojnę”: Szwedzkie władze obawiają się konfliktu zbrojnego. W specjalistycznych broszurach informuje obywateli jak się przygotować oraz kto będzie objęty obowiązkiem powszechnej obrony. „Sztokholm rozsyła ulotki z radami na wypadek wojny do wszystkich 4,8 min gospodarstw domowych. To pierwsza taka akcja od ponad pół wieku. [...] Ilustrowana broszura radzi obywatelom, by przygotowali zawczasu zapasy butelkowanej wody, śpiwory, ciepłe ubrania i nie- psujące się jedzenie, które jest łatwe do przygotowania lub w ogóle go nie wymaga. Tłumaczy też, jak rozróżniać sygnały ostrzegawcze, gdzie znaleźć schrony przeciwlotnicze, jak radzić sobie z brakiem gotówki w bankomatach, wody w kranach czy toalecie, internetu i sieci telefonii komórkowej. Autorzy ulotki przypominają, że koncepcja „obrony totalnej" przewiduje, iż w wypadku ataku każdy w wieku od 16 do 70 lat jest zobowiązany do pomocy krajowi”.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie