Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Środa z Defence24.pl: Plany rozbioru Ukrainy?; Rex Tillerson przyjedzie do Polski; Lotnictwo do modernizacji; Co dalej z przetargiem na okręty podwodne?; Białoruś zwiększa wydatki na zbrojenia
Środowy przegląd prasy pod katem bezpieczenstwa.
Rusłan Szoszyn, Rzeczpospolita, „Przyjaźń z Kremlem albo rozbiór”: Ukrainę czeka zmiana granic? „-Uznanie granic jest współzależne od przyjaźni, współpracy i partnerstwa. A to oznacza, że jeżeli nie ma przyjaźni, to pojawia się pretekst do ponownego wyjaśnienia wszystkich kwestii, w tym również dotyczących granic - stwierdził kilka dni temu deputowany Dumy Konstantin Zatulin, wiceszef komisji ds. Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP).”
Bartosz T. Wieliński, Gazeta Wyborcza, „Szef dyplomacji USA przyjedzie do Polski”: Sekretarz Stanu USA przyjedzie w tym roku do Polski. „Szczegóły wizyty - mimo że ma do niej dojść za niecałe dwa tygodnie - są ciągle dopracowywane. Jeden z naszych rozmówców nie wykluczał, że Tillerson weźmie udział w uroczystościach z okazji 73. rocznicy wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz. Będzie to pierwsza wizyta tak ważnego amerykańskiego polityka w Polsce od lipca 2017 r., gdy Warszawę odwiedził prezydent Donald Trump. (…) Tillerson będzie rozmawiał o kwestiach dotyczących bezpieczeństwa na wschodniej flance Sojuszu, wzmocnienia obecności wojsk USA w Polsce i zapewne o zakupach amerykańskiego sprzętu wojskowego dla polskiej armii.”
Roman Stańczyk, Gazeta Polska Codziennie, „Lotnictwo potrzebuje modernizacji”: Konieczna modernizacja polskich Sił Powietrznych. Panowanie w powietrzu jest ze względów strategicznych kluczem do odparcia agresji. W Polsce to założenie przebija się do dyskusji dopiero od niedawna. Konieczna jest diagnoza stanu posiadania naszego lotnictwa. Po części została ona już dokonana i podjęto pierwsze decyzje.”
Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Okręty podwodne wciąż w głębinach”: Co dalej z przetargiem na okręty podwodne dla polskiej Marynarki Wojennej? „Jeszcze w maju wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki zapowiadał, że wybór dokonany zostanie w ciągu kilku tygodni. Ale szansę na to, że cokolwiek wydarzy się do końca stycznia, są minimalne. Obecnie w resorcie obrony trwa oczekiwanie na pojawienie się współpracowników nowego ministra Mariusza Błaszczaka i wróżenie z fusów, który z wiceministrów zostanie, a który pożegna się ze stanowiskiem.”
Michał Potocki, Dziennik Gazeta Prawna, „Białoruska armia ważniejsza niż milicja”: Białoruś podnosi wydatni na zbrojenia o 19 proc. „Budżet na ten rok przewiduje wydatki na obronę narodową w wysokości 1,1 mld rubli (1,9 mld zł). Z kolei MSW i KGB dostaną 950 min rubli (1,7 mld zł). Wydatki na obronę w odniesieniu do PKB nie robią już wielkiego wrażenia, ponieważ wyniosą raptem 1,3 proc. PKB przy 2 proc. w przypadku Łotwy i Polski, 2,1 proc. na Litwie i aż 5 proc. na zmagający się z rosyjską agresją Ukrainie.”
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie