Defence24.pl - wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka

Środa z Defence24.pl: PGZ stworzy polski czołg?; Afera z policyjnym Black Hawkiem w tle; Definicja szpiegostwa w kodeksie karnym do zmiany

Fot. Defence24.pl
Fot. Defence24.pl

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Pancerniacy czekają na nowy czołg”: Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach zapowiedziano prace badawczo-rozwojowe nad czołgiem, który ma wzmocnić polskie siły pancerne. „Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) uruchamia prace badawczo-rozwojowe nad ciężkim czołgiem dla polskiej armii - zapowiedział podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach prezes PGZ Witold Słowik. - Rosjanie w przypadku konfliktu zbrojnego z członkiem NATO raczej będą dążyli do stosowania środków izolowania walki (A2AD). Oddziały pancerne będą więc odgrywały istotną rolę obronną [...] Prezes PGZ ocenił, że polskie zakłady są w stanie realizować taką produkcję [...]”


Milena Orłowska, Gazeta Wyborcza, „Czarny Jastrząb pogrążył posła Marka Opiołę”: Po publikacji kontrowersyjnego spotu wyborczego, w którym użyto policyjnego śmigłowca, Marek Opioła najprawdopodobniej straci stanowisko przewodniczącego sejmowej komisji ds. służb specjalnych. „<<Czuję się zbulwersowany i oszukany>> - oświadczył komendant główny policji po tym, jak Marek Opioła, dziesiątka na mazowieckiej liście PiS do europarlamentu, sfilmował się na tle policyjnego śmigłowca Black Hawk i użył go w wyborczym spocie. Szef MSWiA Joachim Brudziński zapowiedział, że Opioła straci stanowisko przewodniczącego sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych. [...] Konsekwencje dla posła PiS zapowiedział szef MSWiA Joachim Brudziński. Spot wyborczy ocenił jako bulwersujący, po rozmowie z Jarosławem Kaczyńskim poinformował, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu zostanie przedstawiony wniosek o usunięcie Opioły ze stanowiska przewodniczącego Komisji ds. Służb Specjalnych.”


Witold Jurasz, Dziennik Gazeta Prawna, „Czy mamy oficerów, którzy mogą iść metr za figurantem”: Analiza przypadku podejrzanego o szpiegostwo Mateusza Piskorskiego, który po trzech latach aresztu tymczasowego, wyszedł na wolność za poręczeniem majątkowym. Czy można wprowadzić zmiany w polskim prawie karnym, tak aby uprościć postępowanie dowodowe przed sądem? „Szpiegostwo jest zarzutem, który bardzo trudno udowodnić. Niejednokrotnie trudno przełożyć wiedzę operacyjną na wiedzę procesową. Zdarzają się przypadki, gdy wiedzy operacyjnej nie da się użyć w sądzie bez ujawnienia własnych źródeł agenturalnych. [...] Sprawy można byłoby uprościć, zmieniając definicję szpiegostwa w kodeksie karnym. Tyle że jest to bardzo niebezpieczna droga.”


Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.