Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Airbus Helicopters zapowiada pozew o odszkodowanie; MON zakupi 10 sztuk Black Hawka do końca 2017 r.; ABW zatrzymało wysokiego rangą oficera policji z Podkarpacia; Francja oskarża Rosję o zbrodnie wojenne w Syrii

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Marcin Sztandera, Wioletta Gnacikowska, Gazeta Wyborcza, "Airbus kontratakuje i oskarża": Airbus Helicopters oskarża MON i żąda odszkodowania za zerwanie negocjacji. "Producent caracali ujawnia swoją ofertę offsetową: ok. 13 mld zł inwestycji, 6 tyś. miejsc pracy i linia produkcyjna Caracali. l zapowiada, że będzie się domagał odszkodowania za zerwanie negocjacji. - Nigdy nie zostaliśmy tak potraktowani przez rząd klienta jak przez ten rząd - oznajmił dyrektor generalny Airbus Group".


Super Express, "Czarny jastrząb dla polskich żołnierzy": Minister Obrony Narodowej zdecydował o zakupie śmigłowców Black Hawk. "W tym roku do wojsk specjalnych mają trafić dwa śmigłowce, a w 2017 r. - osiem. Czym się wyróżniają? Mogą tankować w powietrzu, zwalczać cele nawodne, podwodne, naziemne i te w powietrzu. [...] Czarny jastrząb może w każdej chwili wyhamować, poderwać się, z pełnej prędkości zatrzymać się i zawisnąć metr nad ziemią. Ten śmigłowiec, jak dla mnie, potrafi wszystko - mówi były żołnierz GROM".


Grażyna Zawadka, Rzeczpospolita, "ABW u szefa policji w policji": Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego na zlecenie krakowskiej prokuratury zatrzymała wysokiego rangą oficera policji, który jest szefem podkarpackiego Biura Spraw Wewnętrznych. Funkcjonariusz policji jest podejrzany o korupcję, handel ludźmi i o czerpanie korzyści z nierządu.


Bartłomiej Niedziński, Dziennik Gazeta Prawna, "Francja oskarża Putina o zbrodnie wojenne": Rośnie napięcie dyplomatyczne na linii Paryż - Moskwa. Prezydent Francji oskarża Rosję o zbrodnie wojenne w Syrii i chce podciągnąć winnych do odpowiedzialności przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym. Z tego powodu Władimir Putin odwołał zaplanowaną wizytę we Francji.


Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, "NATO nie boi się rakiet Kremla": Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wypowiedział się na temat gotowości bojowej wojsk rakietowych Federacji Rosyjskiej na terenach graniczących z Polską. "Nie chcemy prowadzić z Rosją nowego wyścigu zbrojeń - przyznał szef Sojuszu. Dodał, że w związku z przerzuceniem przez Rosję rakiet balistycznych typu Iskander do graniczącego z Polską obwodu kaliningradzkiego NATO nie planuje nagłego zwiększenia swojej obecności militarnej na wschodniej flance. - Z władzami Rosji należy prowadzić konstruktywne negocjacje, jednak muszą one mieć charakter silny i zdecydowany. Tylko w taki sposób unikniemy nowej zimnej wojny".

Reklama

Komentarze (1)

  1. Misiak

    "były żołnierz GROM"? to nie żołnierze tylko funkcjonariusze lub z amerykańska operatorzy. Czemu to towarzycho się przylepiło do armii jak rzep i sieje nam kaszanę? Niech się zabawiają własnymi zabawkami, na własny rachunek. Blackhawki powinny trafić do pilotów lotnictwa wojsk lądowych, do armii, tu są potrzebne w charakterze odwodu przeciwpancernego

Reklama