Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sonar „Orła” będzie naprawiony. To nie modernizacja

Fot. M.Dura
Fot. M.Dura

Komenda Portu Wojennego Gdynia poinformowała, że podpisano umowę na naprawę kompleksu hydroakustycznego MGK-400 na okręcie podwodnym ORP „Orzeł”. Modernizacja tego okrętu nadal jednak pozostaje sprawą otwartą.

Komenda Portu Wojennego Gdynia poinformowała 26 czerwca 2020 roku, że 18 czerwca 2020 r. udzielono zamówienia na naprawę kompleksu hydroakustycznego MGK-400 zamontowanego na ORP „Orzeł”. Zgodnie z przypuszczeniami zlecenie zostało powierzone firmie  Tomasz Jatkowski JT Ship Service z Gdyni – jedynej, która złożyła ofertę w przetargu ogłoszonym przez KPW Gdynia 23 styczna 2020 roku.

Oferty te miały zostać przesłane do 20 lutego br. jednak informacja o wyborze najkorzystniejszej propozycji została opublikowana  dopiero 11 maja 2020 r. Firma Tomasz Jatkowski JT Ship Service z Gdyni ma otrzymać za wykonanie zadania 3 172 785 złotych bez VAT, a więc więcej niż zakładała Marynarka Wojenna w momencie rozpoczęcia postępowania (1 623 000 złotych brutto). Prace mają być realizowane głównie na terenie Portu Wojennego Gdynia i nie są związane z modernizacją sonaru (np. poprzez dodanie nowego kanału analizy sygnału).

Kompleks sonarowy MGK-400 to najważniejsze źródło informacji dla zanurzonego okrętu podwodnego ORP „Orzeł”. Jego głównym elementem jest zamontowana na dziobie cylindryczna antena hydroakustyczna, składająca się ponad półtora tysiąca elementów piezoceramicznych. Kompleks MGK-400 pozwala nie tylko na namierzenie obiektu płynącego na powierzchni lub pod wodą, ale również na jego identyfikację poprzez analizę odebranego sygnału akustycznego.

Reklama

Komentarze (21)

 1. mały-pływak

  Czyli ile czasu już stoi "na kołkach" ?

  1. XYZ

   Koła już kilka lat temu ukradli i od tamtego czasu stoi na cegłach :)

 2. WojtekMat

  Jedyny nasz okręt podwodny mogący jeszcze nadawać sie do wykorzystania. Niezdolny do służby. Zamiast kompleksowej naprawy mającej na celu jego modernizację i przywrócenie do linii, przechodzi pojedyńcze kosztowne "naprawy" w nie zwiększające jego przydatności. Bez komentarza.

  1. dropik

   brak kompetencji i funduszy.

 3. maniek

  Za moment zainstalują mu reaktor

 4. Wojtek

  Czy można gdzieś dokupić używane Warszawianki i zmodernizować z pomocą Francuzów?

  1. Urko

   Rumuni chyba trzymają taką jedną. Od awarii akumulatorów w 1996 roku szukają kogoś, kto potrafi to wyremontować i przywrócić do działania...

  2. M271

   Proszę, Francuzi? To już lepiej Norwedzy...

  3. fifi

   Boże, szukają?Wystarczy zadzwonić do Moskwy :)...

 5. BUBA

  Ludzie czy naprawde niema na to mocnych ???? To juz nie wola o pomste do Nieba tylko do Piekla.

  1. Polarny Miś

   Kolego dzwoń do PREZES a

 6. Wynurzenie żywych trupów...

  1. Bosmanz Pucka

   Kolego takich pelno na Nowogrodzkiej Czekają na wynurzenie OSS PREZES

 7. dywersant

  A kiedy 3 NOWE okręty podwodne dla programu Orka? W roku 2083?

  1. Macocha

   DUDA BŁASZCZAK PREZES A matka chrzestna?

 8. Sidematic

  Większość działań MON od czasu nastania nowego szefostwa polega albo na symbolicznych zakupach "z półki" bez żadnej korzyści dla przemysłu albo na zamówieniach praktycznie nie podnoszących zdolności obronnych jak okręty przeciwminowe, naprawy starego sprzętu itp. W tym czasie biedna i pogrążona w kryzysie Ukraina wyprzedziła nas militarnie o kilka długości. Uprzedzałem żeby nie ujadać na Macierewicza bo dostaniemy gorszego. I co?

  1. Dudley

   AM do spółki z Klichem i Szczygłą to powinni stanąć pod ścianą, za wyjątkowo skuteczne, aktywne działania na szkodę obronności Polski. Podaj choć jeden przykład, co dobrego zrobił AM dla obronności naszego kraju, tylko nie wyjeżdżaj z WOTem bo to nie jest dobry przykład.

 9. Zaq

  Wyrzucone pieniądze zapewne skończy się na tym że OP zostaną wycofane z MW całkowicie i zostaniemy bez floty podwodnej podobnie jak Dania i Finlandia. Gdyby amerykanie oferowali klasyczne okręty podwodne znając obecną władzę już by były zamówione ze trzy jednostki.

  1. Koba

   Masz rację, zapewne by tak było i to nie najtaniej. Ale byłyby. W ciągu dwóch lat wycofają Kobbeny do ostatniego i zezłomują Orła bo na modernizację a nawet przywrócenie do pełnej sprawności się nie zanosi.

  2. Feluś

   Wydaje mi się że przynajmniej co do Orła a być może i Kobenów to plan jest utrzymania potencjału podwodnego marynarki w oparciu o okręty w naprawie lub zadokowane. Z punktu widzenia budżetu to rozwiązanie optymalne, generujące minimalne koszty. OP stoją w doku lub przy nabrzeżu, brak zużycia materiałów pędnych, brak potrzeby aprowizacji jednostek a od czasu do czasu ogłasza się przetarg na naprawę systemu którego nikt nie jest w stanie naprawić więc czas płynie a okręty cały czas w służbie i podtrzymujemy zdolności. Więc jeśli chodzi o Orła tylko MODYFIKACJA - można by światło podciągnąć z lądu i kosze do segregacji odpadów na frakcje postawić.

  3. Asdf

   Mon powien zrobić z Orła pływający hotel, a z Kobbenow muzeum techniki okretowej może znajdą się odwazni do zanurzenia w nich.

 10. gosc768

  Smutnym Narodem jesteśmy, tylko afery i korupcja, tak Polak sprzedaje Polaka i niszczy, to już po Polsce

 11. Ustawiator

  Ustawić Orla jako posąg do Warszawy przed siedzibę DGRSZ PASUJE

  1. Kopara

   Kolego tam JEST pomnik lotnika polskiego z Anglii Proponuję PRZED pałacem kultury

  2. U Błaszcza na działce.

  3. Gość 444

   Zgadzam się

 12. 46

  Czy za podpalenie okrętu są już wyroki skazujace?

  1. g444

   To sabotaż, ale prawa nie ma

 13. Gość 222

  Szlak by to trafił tyle czasu brak decyzji, albo szybka totalna modernizacja albo złom Panie Ministrze Wojny

 14. htrhtyhjty

  z takim gospodarowaniem sprzętem od 20 lat, to Orzeł jest już tylko eksponatem muzealnym- przeholować go tylko za Błyskawicę.

 15. z branży

  Wspólna oferta PGZ S.A., PGZ SW i francuskiego Naval Group nie jest powiązana, według informacji z tych firm, z zakupem nowych okrętów podwodnych. W odróżnieniu zresztą od szwedzkiej oferty na nowoczesne 30-letnie używane okręty typu Sodermanland.

 16. Cat

  Kto ma to modernizować? Rosjan nie możemy dopuścić, a my nie potrafimy.

  1. kj1981

   Francuzi złożyli ofertę modernizacji, ale powiązaną z zakupem nowych OP.

 17. GieTek

  Oby nie zapomnieli o przepalonej rurze wydechowej i tylnym dyferencjale.

 18. R

  Ale tu od poczatku bylo wiadome, ze MON tu nic nie bedzie modernizowal, szkoda Orla.

  1. Ślązak

   Ale niech go modernizuje, albo wywali na złom, takie naprawy marnowanie środków.

 19. chateaux

  Pozostaje dziennikarzom szczycic sie sprawnym przedpotopowym systemem sonarowym sprzed 30 lat, reprezentujacym technologie sprzed 60 lat.

 20. NAVY

  Mieliśmy epopeję Orła roku pamiętnego i, teraz mamy kolejną epopeję kolejnego Orła! Polak potrafi...

 21. Bosmanz Pucka

  Amustyk naprawiona a,dziura w KIOSKU nadal JONIZUJE Hahahaha

Reklama