Defence24.pl - wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka

Sonar „Orła” będzie naprawiony. To nie modernizacja

Fot. M.Dura
Fot. M.Dura

Komenda Portu Wojennego Gdynia poinformowała, że podpisano umowę na naprawę kompleksu hydroakustycznego MGK-400 na okręcie podwodnym ORP „Orzeł”. Modernizacja tego okrętu nadal jednak pozostaje sprawą otwartą.

Komenda Portu Wojennego Gdynia poinformowała 26 czerwca 2020 roku, że 18 czerwca 2020 r. udzielono zamówienia na naprawę kompleksu hydroakustycznego MGK-400 zamontowanego na ORP „Orzeł”. Zgodnie z przypuszczeniami zlecenie zostało powierzone firmie  Tomasz Jatkowski JT Ship Service z Gdyni – jedynej, która złożyła ofertę w przetargu ogłoszonym przez KPW Gdynia 23 styczna 2020 roku.

Oferty te miały zostać przesłane do 20 lutego br. jednak informacja o wyborze najkorzystniejszej propozycji została opublikowana  dopiero 11 maja 2020 r. Firma Tomasz Jatkowski JT Ship Service z Gdyni ma otrzymać za wykonanie zadania 3 172 785 złotych bez VAT, a więc więcej niż zakładała Marynarka Wojenna w momencie rozpoczęcia postępowania (1 623 000 złotych brutto). Prace mają być realizowane głównie na terenie Portu Wojennego Gdynia i nie są związane z modernizacją sonaru (np. poprzez dodanie nowego kanału analizy sygnału).

Kompleks sonarowy MGK-400 to najważniejsze źródło informacji dla zanurzonego okrętu podwodnego ORP „Orzeł”. Jego głównym elementem jest zamontowana na dziobie cylindryczna antena hydroakustyczna, składająca się ponad półtora tysiąca elementów piezoceramicznych. Kompleks MGK-400 pozwala nie tylko na namierzenie obiektu płynącego na powierzchni lub pod wodą, ale również na jego identyfikację poprzez analizę odebranego sygnału akustycznego.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.