Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobota z Defence24.pl: UE zareaguje na wysłanie tureckich okrętów wojennych na wody terytorialne Grecji i Cypru?; Przełomowe porozumienie Chin i Indii; Nowe Rosomaki, Dany i Goździki dla polskiej armii

fot. D24
fot. D24

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Petar Petrovic, Gazeta Polska Codziennie, „UE utemperuje zapędy Ankary?”: By zamanifestować swoją siłę i zdecydowanie, Ankara wysyła okręty wojenne na wody terytorialne Grecji i Cypru. Czy Unia Europejska zareaguje?„Unia Europejska jest gotowa ukarać Turcję za jej agresywną politykę na Morzu Śródziemnym, która zagraża bezpieczeństwu Grecji i Cypru. Ankara dostała ostatnią szansę na zmianę swojej polityki w regionie. [...] Oprócz agresywnej postawy Turcji na wodach Grecji i Cypru obawy europejskich liderów wzbudza zaangażowanie tureckie w Libii i Syrii, a także próby zdobycia wpływów w Libii.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Chiny i Indie stawiają na deeskalację”: W czwartek w Moskwie szefowie dyplomacji Chińskiej Republiki Ludowej oraz Indii zawarli porozumienie w sprawie wycofania wojsk stacjonujących wzdłuż spornej granicy w Himalajach. „Szef indyjskiej dyplomacji Subrahmanyam Jaishankar oraz minister spraw zagranicznych Chińskiej Republiki Ludowej Wang Yi zawarli w czwartek porozumienie, które zobowiązuje obydwa kraje do wycofania wojsk stacjonujących wzdłuż spornej granicy w Himalajach. [...] Napięcia pomiędzy Indiami a Chinami o obszary przygraniczne w Himalajach wybuchają regularnie. Ostatnie starcie pomiędzy oboma mocarstwami na tych terenach miały miejsce w czerwcu br. Ze względu na porozumienie z 1996 r. żołnierze hinduscy i chińscy uzbrojeni jedynie w kamienie oraz drewniane kije starli się w dolinie rzeki Galwan.”


Fakt, „Wojsko się zbroi”: Resort obrony narodowej poinformował o planach podpisania umów na dostarczenie nowego sprzętu dla wojska. „Wzmocni je 60 transporterów Rosomak-S. Wojsko dostanie też pociski do armat, armatohaubic Dana oraz haubic Goździk. Jak poinformował MON, w poniedziałek podpisane zostaną umowy z polską zbrojeniówką na dostarczenie tego uzbrojenia. Wartość umowy na transportery Rosomak, które będą przeznaczone do wzmocnienia ściany wschodniej, opiewa na ponad 105 mln złotych, a dostawy sprzętu odbędą się w latach 2021-22. Koszt zamówienia pocisków to ok. 122 mln zł.”


Reklama

Komentarze

    Reklama