Około 250 niemieckich żołnierzy bierze udział w rozpoczynających się na Litwie pierwszych wspólnych ćwiczeniach od czasu osiągniętego w czerwcu porozumienia o rozmieszczeniu w tym kraju brygady wojsk niemieckich w celu wzmocnienia wschodniej flanki NATO – informuje litewski resort obrony.
Niemieccy żołnierze i około 80 jednostek transportu wojskowego - bojowe wozy piechoty Boxer, transportery opancerzone, pojazdy rozpoznawcze i logistyczne 41. Brygady Grenadierów Pancernych przybyło do Kłajpedy w środę wieczorem. Pierwsi żołnierze niemieckiej brygady ze sprzętem na Litwę przybyli już na początku września.
Czytaj też
Ćwiczenia wojskowe „Szybki Gryf", w których udział bierze w sumie około 300 żołnierzy, potrwają do 14 października i składają z trzech głównych części: logistyki i przybycia żołnierzy, polowych ćwiczeń taktycznych oraz szkolenia z użyciem żywego ognia.
Dowódca niemieckiego batalionu piechoty Rene Ochs powiedział, że jednostka po raz pierwszy gości na Litwie, a ćwiczenia są ważne dla krajów sojuszniczych.
Following #Madrid #NATOsummit decisions Jägerbataillon 413 of the 🇩🇪41 Tank Brigade arrived for the #FastGriffin exercises to #Lithuania🇱🇹#WeAreNATO #StrongerTogether pic.twitter.com/Oe8scBQZzW
— Lithuanian_Armed_Forces (@LTU_Army) October 5, 2022
"To znaczący wkład w obronę każdego centymetra terytorium NATO, a zwłaszcza tu, na Litwie" – wskazał Ochs.
Czytaj też
W sobotę wspólne ćwiczenia brygady będą obserwować ministrowie obrony Litwy i Niemiec, Arvydas Anuszauskas i Christine Lambrecht. Odbędzie się też inauguracja elementu dowodzenia niemieckiej brygady przydzielonej na Litwę.
#HappeningNow 🇩🇪 enhance Vigilance Activity Brigade troops 🪖 are arriving 🇱🇹.
— NATO Joint Force Command Brunssum - JFCBS (@NATOJFCBS) October 5, 2022
The combat brigade will significantly reinforce #NATO capabilities in 🇱🇹.#StrongerTogether 💪 pic.twitter.com/6ENs6kWr5H
Litewski resort obrony informuje, że żołnierze brygady wojsk niemieckich będą regularnie przybywali na Litwę na ćwiczenia do czasu stworzenia w kraju niezbędnej infrastruktury do rozmieszczenia pełnej brygady na stałe.
Czytaj też
Według Anuszauskasa w ciągu najbliższych dwóch–trzech lat budowa infrastruktury wojskowej może pochłonąć ok. 350 mln euro. Pozwoli to na zakwaterowanie ok. 15 tys. dodatkowych żołnierzy, a zbudowane magazyny pozwolą na zgromadzenie większych zapasów wojskowych.
Czytaj też
Na Litwie stacjonuje obecnie dowodzony przez Niemcy batalion sił NATO, rozmieszczony w 2017 r. w ramach wzmacniania wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego. Batalion liczy 1,6 tys. żołnierzy, z czego ponad 1 tys. należy do Bundeswehry.
#HappeningNow
— NATO Joint Force Command Brunssum - JFCBS (@NATOJFCBS) October 5, 2022
🇩🇪 soldiers & vehicles are welcomed by Lt Col René Ochs, Bn Commander, at Klaipeda Port 🇱🇹.
Ex #FastGriffin tests 🇩🇪 ability to deploy rapidly to #DeterAndDefend on @NATO Eastern Flank.#StrongerTogether pic.twitter.com/wOqS7NCR5J
Podczas szczytu NATO w Madrycie pod koniec czerwca Sojusz podjął decyzję o dodatkowym wzmocnieniu swojej wschodniej flanki w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę. O przekształcenie batalionu w brygadę, składającą się z ok. 3–5 tys. żołnierzy, zabiegała też Litwa.
Jameson
Wiem, że dzisiejsze Niemcy nie chcą mieć nic wspólnego ze swoimi dziadkami z Wermachtu, ale te krzyże na kanciatych Leopardach mogli by zmienić na takie mniej przypominające Luftwaffe ....
Andreas
Nie Luftwaffe, ale Wehrmacht.
Markus
Politykę prowadzą podobą co za czasó Bismarka, w czasach 1 i 1 wojny światowej. Po prostu teraz używają presji ekonomicznej i politycznej zamiast brutalnej siły. Ale cel jest ten sam - dominacja nad środkową/wschodnią Europą.
Jameson
Andreas - taki krzyż, tylko prosty używało Luftwaffe, Wehrmacht częściej używał biały krzyż, tylko kontury, bez wypełnienia, a ten bardziej znam z samolotów. Ogólnie i tak za bardzo podobny ....