Reklama

Siły zbrojne

Żołnierze brygady wojsk niemieckich ćwiczą na Litwie

Autor. Lithuanian_Armed_Forces

Około 250 niemieckich żołnierzy bierze udział w rozpoczynających się na Litwie pierwszych wspólnych ćwiczeniach od czasu osiągniętego w czerwcu porozumienia o rozmieszczeniu w tym kraju brygady wojsk niemieckich w celu wzmocnienia wschodniej flanki NATO – informuje litewski resort obrony.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Niemieccy żołnierze i około 80 jednostek transportu wojskowego - bojowe wozy piechoty Boxer, transportery opancerzone, pojazdy rozpoznawcze i logistyczne 41. Brygady Grenadierów Pancernych przybyło do Kłajpedy w środę wieczorem. Pierwsi żołnierze niemieckiej brygady ze sprzętem na Litwę przybyli już na początku września.

Czytaj też

Ćwiczenia wojskowe „Szybki Gryf", w których udział bierze w sumie około 300 żołnierzy, potrwają do 14 października i składają z trzech głównych części: logistyki i przybycia żołnierzy, polowych ćwiczeń taktycznych oraz szkolenia z użyciem żywego ognia.

Reklama

Dowódca niemieckiego batalionu piechoty Rene Ochs powiedział, że jednostka po raz pierwszy gości na Litwie, a ćwiczenia są ważne dla krajów sojuszniczych.

"To znaczący wkład w obronę każdego centymetra terytorium NATO, a zwłaszcza tu, na Litwie" – wskazał Ochs.

Czytaj też

W sobotę wspólne ćwiczenia brygady będą obserwować ministrowie obrony Litwy i Niemiec, Arvydas Anuszauskas i Christine Lambrecht. Odbędzie się też inauguracja elementu dowodzenia niemieckiej brygady przydzielonej na Litwę.

Litewski resort obrony informuje, że żołnierze brygady wojsk niemieckich będą regularnie przybywali na Litwę na ćwiczenia do czasu stworzenia w kraju niezbędnej infrastruktury do rozmieszczenia pełnej brygady na stałe.

Czytaj też

Według Anuszauskasa w ciągu najbliższych dwóch–trzech lat budowa infrastruktury wojskowej może pochłonąć ok. 350 mln euro. Pozwoli to na zakwaterowanie ok. 15 tys. dodatkowych żołnierzy, a zbudowane magazyny pozwolą na zgromadzenie większych zapasów wojskowych.

Czytaj też

Na Litwie stacjonuje obecnie dowodzony przez Niemcy batalion sił NATO, rozmieszczony w 2017 r. w ramach wzmacniania wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego. Batalion liczy 1,6 tys. żołnierzy, z czego ponad 1 tys. należy do Bundeswehry.

Podczas szczytu NATO w Madrycie pod koniec czerwca Sojusz podjął decyzję o dodatkowym wzmocnieniu swojej wschodniej flanki w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę. O przekształcenie batalionu w brygadę, składającą się z ok. 3–5 tys. żołnierzy, zabiegała też Litwa.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

 1. Jameson

  Wiem, że dzisiejsze Niemcy nie chcą mieć nic wspólnego ze swoimi dziadkami z Wermachtu, ale te krzyże na kanciatych Leopardach mogli by zmienić na takie mniej przypominające Luftwaffe ....

  1. Andreas

   Nie Luftwaffe, ale Wehrmacht.

  2. Markus

   Politykę prowadzą podobą co za czasó Bismarka, w czasach 1 i 1 wojny światowej. Po prostu teraz używają presji ekonomicznej i politycznej zamiast brutalnej siły. Ale cel jest ten sam - dominacja nad środkową/wschodnią Europą.

  3. Jameson

   Andreas - taki krzyż, tylko prosty używało Luftwaffe, Wehrmacht częściej używał biały krzyż, tylko kontury, bez wypełnienia, a ten bardziej znam z samolotów. Ogólnie i tak za bardzo podobny ....

Reklama