Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Niemcy i Brytyjczycy prezentują nowy niszczyciel czołgów

Fot. British Army (OGL v1.0)
Fot. British Army (OGL v1.0)

Konsorcjum RBSL wraz z koncernem MBDA podczas targów Defence Vehicle Dynamic (DVD) zaprezentowało koncept swojego niszczyciel czołgów na bazie kołowego transportera opancerzonego Boxer. Jego uzbrojeniem były pociski Brimstone, które m.in. Polska zakupiła jako efektor w programie niszczyciela czołgów „Ottokar-Brzoza”.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Zaprezentowany Boxer Overwatch został zaprojektowany w ramach współpracy RBSL i MBDA, jako propozycja dla armii brytyjskiej w ramach zwiększania zdolności przeciwpancernych tamtejszych sił zbrojnych pod nazwą Battle Grupa Organic Anti-Armour (BGOAA). Zdolności niszczenia celów ciężko opancerzonych teraz i w przyszłości mają być zapewnione dzięki efektorowi tego systemu, czyli pociskowi Brimstone. Wdrożenie całego pojazdu ma zapewnić wsparcie siłom manewrującym i nacierającym, jak i pozwalać na zakłócanie działań sił atakujących przeciwnika.

Czytaj też

Brimstone, wykorzystując znaczne inwestycje brytyjskiego Ministerstwa Obrony w ten nowoczesny system uzbrojenia przeciwpancernego, oferuje wszechstronność „jednego pocisku, wieloplatformowego" i jest przeznaczony do integracji z pojazdami lądowymi, a także śmigłowcami, statkami powietrznymi (w tym odrzutowcami), platformami morskimi i bezzałogowymi statkami powietrznymi. Brimstone może być używany do strzelania spoza zasięgu widzenia celu (NLOS).

Reklama

Czytaj też

Wykorzystując modułowość Boxera, dedykowany Boxer Overwatch zapewnia dowódcy możliwość precyzyjnych uderzeń efektorami przeciwpancernymi na długich dystansach. Wystrzelenie salwy umożliwia osiągnięcie skoordynowanych efektów na wielu celach podczas jednej misji, z możliwością prowadzenia ognia w trybie "wystrzel i zapomnij" w każdych warunkach pogodowych. Nowe wersje Brimstone dysponują podwójnym naprowadzaniem (podstawowym - aktywnym radarowym i opcjonalnym dodatkowym półaktywnym laserowym). Ponadto, spełniają one wymogi w zakresie amunicji mało wrażliwej, co zwiększa bezpieczeństwo prowadzonych działań.

Autor. RBSL

Chris Allam, dyrektor zarządzający MBDA UK, powiedział:

współpraca z RBSL jest doskonałym przykładem tego, jak możemy współpracować, aby szybko zapewnić brytyjskiej armii suwerenne zdolności brytyjskiego przemysłu, które można dalej rozwijać w celu zaspokojenia potrzeb Op MOBILIZE i rozwoju programu żołnierza przyszłości".

Op MOBILIZE to zespół działań British Army (wojsk lądowych Wielkiej Brytanii) podejmowanych w celu szybkiego podniesienia zdolności operacyjnych do przeciwstawienia się zagrożeniu ze strony Rosji. Te działania są realizowane od kilku miesięcy. Pocisk Brimstone został wskazany do integracji w polskim programie Ottokar-Brzoza, jego podwoziem będzie pojazd wielozadaniowy Waran.

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (3)

  1. AdSumus

    Za duży, za drogi. Ale co ja tam wiem.

    1. LOUT

      Za drogi - może? Ale cena za jakość i ochronę balistyczną. Za duży? Boxer: 7,99m długość, 2,99m szerokość, 2,37m wysokość. Rosomak: 7,77m długość, 2,83m szerokość, 2,36m wysokość. Wysokość w obydwóch przypadkach czysty KTO bez zabudowy! Największa różnica jest w masie maksymalnej, tutaj jest przepaść i Boxery mają nawet 38,5t a możliwa technicznie masa maksymalna to 41t!

  2. xdx

    Boxer idealnie wpisuje się w takie opcje - po to był konstruowany modułowo - ciężki nośnik i ładujemy co jest nam potrzebne - ciekawi mnie tylko czy będzie miał możliwość niszczenia celów podświetlanych przez inne środki.

  3. Denar

    Wszystkie projekty MBDA zakładają uzbrojenie nośnika (tu KTO Boxer) w większą liczbę pocisków (wyrzutnia 8 pocisków). Zaproponowany polski nośnik ma mieć wg. pierwszych przymiarek tylko 4 pociski w dedykowanej wyrzutni (Waran). Projekt MBDA daje większe możliwości rażenia wrogich czołgów i oszczędza czas na przeładowywanie, co w warunkach wojennych jest często kwestią życia, lub śmierci żołnierzy.

Reklama