Reklama

Geopolityka

Brygada niemiecka na Litwie szybciej niż planowano

Autor. Bundeswehr/Facebook

Brygada wojsk niemieckich ma być rozmieszczona na Litwie w połowie 2025 roku - poinformował w środę przewodniczący sejmowego komitetu obrony Laurynas Kascziunas po spotkaniu w szefem resortu obrony Litwy Arvydasem Anuszauskasem i prezentacji rozwoju infrastruktury wojskowej w kraju.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl > $$

Reklama

Początkowo Litwa zapowiadała gotowość przyjęcia brygady do 2027 roku.

Czytaj też

"Mogę zdecydowanie powiedzieć, że w planie (rozmieszczenia brygady) jest połowa 2025 roku" - powiedział dziennikarzom poseł Kascziunas. Minister Anuszauskas wskazał, że w celu rozmieszczenia brygady „trzeba będzie wybudować magazyny na uzbrojenie, jak też infrastrukturę do zakwaterowania żołnierzy".

Reklama

Na Litwie stacjonuje obecnie dowodzony przez Niemcy batalion sił NATO, rozmieszczony w 2017 roku w ramach wzmacniania wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego. Batalion liczy 1600 żołnierzy, z czego ponad 1000 należy do Bundeswehry.

Czytaj też

Podczas szczytu NATO w Madrycie pod koniec czerwca Sojusz podjął decyzję o dodatkowym wzmocnieniu wschodniej flanki NATO w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę. O przekształcenie batalionu w brygadę składającą się z ok. 3-5 tys. żołnierzy zabiegała też Litwa.

Według szefa litewskiego resortu obrony, w ciągu najbliższych dwóch-trzech lat budowa infrastruktury wojskowej może pochłonąć około 350 mln euro. Dzięki temu można będzie przyjąć około 15 tys. dodatkowych żołnierzy, a zbudowane magazyny pozwolą na zgromadzenie większych zapasów wojskowych.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (5)

 1. jaro67

  Strasznie się ci Niemcy pchają na ta Litwę, nieprawdaż?

  1. wert

   bo w ten sposób blokują nas i odcinają od Łotwy i Estonii. To jest ich największym zmartwieniem

  2. LMed

   No cóż. Królewiec bliski sercu im.

 2. Powiślak

  Każde pieniądze stawiam ,że gdyby Rosja najechała Litwę, Niemcy grzecznie bez strzału przepuszczą ich w kierunku Kaliningradu, albo dadzą się inrazyc i oddadzą broń, albo wręcz spacyfikują Litwinów! Ktoś uwierzy że Niemcy "walczący" dziś w Uni niezachwianie o zwycięstwo w tej wojnie ROSJI, dbający bardziej o interes Rosjan niż swoich obywateli - mieliby poświęcić swoich żołnierzy w obronie jakiejś tam Litwy?

 3. Thorgal

  Może ktoś mi powiedzieć czy Niemcy w czasie zagrożenia są wstanie pomóc Litwinom czy w odpowiednim momencie odwrócą głowę?

  1. wert

   niemiec zadeklarował do tych 300 tysięcznych sił odpowiedzi "NATO" aż 15 tyś swojego wojska. Zapewne większością będzie bezpieczna marynarka Druga siła gospodarcza i finansowa w NATO, państwo które chce POuczać i "wychowywać" innych!!!. W razie W- kto poniesie główny wysiłek widać dobrze na UKR

  2. Greedo

   Do takich samych wniosków doszedłem. Bezwzględnie należy zmienić rejony przyporządkowania. Litwy powinni bronić Kanadyjczycy. Wtedy nie będzie ryzyka otwarcia drogi na Królewiec..

 4. Markus

  Brawo dla autora artykułu !! Mówi się na "na Litwie", "na Ukrainie", dokładnie tak jak napisał

 5. DIM1

  Przecież brygada to nie jest 15 tysięcy żołnierzy. A szybko, to byłoby w połowie, ale sierpnia, maksymalnie wrześnie 2022, nie 2025. Czyli nasi wypróbowani sąsiedzi kręcą jak zawsze.

Reklama