Reklama

Siły zbrojne

Zmodernizowane T-72AMT dostarczone ukraińskiej armii

Fot. Dowództwo Sił Logistycznych Sił Zbrojnych Ukrainy
Fot. Dowództwo Sił Logistycznych Sił Zbrojnych Ukrainy

Jak poinformowało Dowództwo Sił Logistycznych armii Ukrainy, koncern Ukroboronprom przekazał wojsku pierwszych 15 egzemplarzy zmodernizowanych czołgów podstawowych T-72AMT w ramach planowanego programu modernizacji technicznej floty ukraińskich T-72.

Według zapowiedzi ukraińskich wojskowych do końca stycznia br. ma zostać dostarczonych kolejnych 10 zmodernizowanych T-72AMT, a następnych sześć egzemplarzy w lutym br. To pozwoli na pełne przezbrojenie jednego z batalionów czołgów wojsk lądowych.

W ramach najnowszych planów ministerstwa obrony narodowej Ukrainy zmodernizowane czołgi T-72AMT mają trafić do batalionów czołgów brygad pancernych i zmechanizowanych Korpusu Rezerwy Sił Zbrojnych Ukrainy. Podstawowym czołgiem podstawowym będącym na wyposażeniu liniowych batalionów czołgów ukraińskiej armii są T-64BW/T-64BM "Bułat". Dodatkowo na uzbrojenie batalionów czołgów ukraińskich wojsk powietrznodesantowych trafiły T-80. Wszystkie trzy modele tych czołgów przechodzą obecnie — stopniowo — modernizacje kolejno do standardów T-72AMT, T-64BW model 2017 i T-80BW (z pancerzem reaktywnym Nóż).

T-72AMT to najnowsza wersja ukraińskiej modernizacji czołgów T-72A, która po raz pierwszy została zaprezentowana w 2017 roku przez Kijowskie Zakłady Pancerne. Modernizacja ta ma na celu kompleksowe podniesienie zdolności bojowych i parametrów technicznych tego czołgu w celu dostosowania go do wymagań współczesnego pola walki. Poprawę siły ognia osiągnięto dzięki dostosowaniu armaty do strzelania lufowymi przeciwpancernymi pociskami kierowanymi Kombat oraz instalacji na wieży zdalnie sterowanego modułu uzbrojenia z wielkokalibrowym karabinem maszynowym NSWT kal. 12,7 mm.

W celu zwiększenia odporności balistycznej zamontowano kasety pancerza reaktywnego Nóż na przednim i bocznym pancerzu wieża i kadłuba oraz przeciwkumulacyjne ekrany prętowe na jego tyle. Dotychczasowy napęd został zastąpiony przez silnik wysokoprężny W-84-1 o mocy 840 KM oraz dodano pomocniczą jednostkę napędową (APU), a także nowe gąsienice z czołgu T-80. W celu zwiększenia świadomości sytuacyjnej załogi dotychczasowe urządzenia obserwacyjno-celownicze dowódcy i kierowcy zastąpiono odpowiednio przez TKN-3UM i TNK-72 lub TWN-4BUP, a także zainstalowano nowe systemy łączności Aselsan i Lybid.

Reklama

Komentarze (18)

  1. Leopardzik

    Zastanawiam sie kiedy PGZ sprawdzi te nowe armaty bo chwalą się nową linią produkcyjna w HSW

    1. vvv

      ale nikt nie planuje robic nowych 125mm bo i po co? sa dostepne lepsze na slowacji lub na ukrainie

  2. Geografia przekładania na Nowogrodziec

    A skąd Ukraińcy wzięli wanad do stopu lufy? Z Czeczenii?

    1. MAZU

      Nie geniuszu. Na Ukrainie są największe na świecie złoża wanadu.

    2. Łowca trolli

      Posiadanie złóż, a zdolność do ich efektywnej eksploatacji, to często odrębne kwestie. Jeżeli chodzi o największe światowe wydobycie wanadu, to obecnie przedstawia się następująco: RPA, Namibia, Kongo, Angolo i Maroko...

  3. Kaczor

    Te super armaty to chyba ściema?

    1. ito

      Armaty może i nie ściema, ale do armat przydała by się amunicja, której penetator nie rozlatuje się w konfrontacji z nowoczesnym pancerzem (mają?) i łożysko wieży pozwalające na precyzyjne naprowadzanie (wymienili? Bo wersja A miała słabowite). Plus napędy- takie, które będą kierowały armatę tam, gdzie chcemy i nie pozwalały jej uciekać na boki (jak wyżej). W sumie- dużo drogich i niełatwych technicznie zmian. Śmiem wątpić, czy się na nie zdobyli.

  4. tyle

    Może kilka słów o T84U OPŁOT. Ukraińskie pojazdy Varta i Nowator , też wyglądają ciekawie.

    1. cóż

      To nauczyli się już je spawać?

  5. Robert

    Chyba jest nieścisłość o czołgach T-64BM Bułat. Z tego co czytałem na ukraińskich portalach, to modernizacja do standardu Bułat okazała się nieudana. Wzrost masy o 3T bez zmiany silnika obniżył mobilność i czołgi te zostały przeniesione do rezerwy. Tak więc nie ma ich już chyba w jednostkach liniowych. Poza tym mały zasięg przyrządów uniemożliwiał nocną walkę z rosyjskimi t-72b3m.

    1. Davien

      A to ciekawe bo uzywaja ponad 100 Bułatów. Podobnie jak zmysla pan o silniku którego moc wzrosła o prawie o połowę bo do 1000shp

    2. Robert

      Chyba trzeba to informacje przekazać Zastępcy dowódcy Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy ds. logistyki Jurijowi Tołocznemu, bo to on w wywiadzie w grudniu 2017 dla opk.com.ua powiedział, że to wyjątkowa nieudana modyfikacja za względu na dużą mase i słaby silnik. Mówi on że z tego powodu trzeba było je przesunąć do rezerwy i zastapić liniowymi czołgami T-64. Można to przeczytać np na dnews.dn.ua lub narodna-prawda.ua czy gazeta.ua. Oczywiście informację tę z radością powtarzają szczekaczki typu sputnika, ale trudno od nich wymagać, żeby nie skorzystali z okazji. W wywiadzie podaje też, że BM Opłot jest w armii w pojedynczym egzemplarzu. Więc może zmyśla to wszystko z-ca d-cy Sił Zbrojnych Ukrainy, a ja tylko powtarzam.

    3. hermanaryk

      Od 2017 roku trochę czasu minęło, więc obaj możecie mieć rację, tylko ty trochę nieaktualną :)

  6. Huciany

    Jezeli Ukraińcy mają tę lufę to sprawdźic i kupić licencje A potem klepać dla naszych teciakow

  7. Nemo

    Lepsza taka modernizacja niż to co robi nieudolny MON w Polsce,bieda modyfikacja polegająca na odmalowaniu i dodaniu nowego radia

    1. Covax

      Przecież ten teciak w nocy dalej jest slepy jak kret...

  8. dywersant

    A jak się ma modernizacja naszych T-72. Trochę ich na stanie mamy, może dla obniżenia kosztów modernizować je na Ukrainie.... hehehe. Zanim będziemy w stanie je zastąpić to ja czasem mogę się wnuków doczekać... zresztą 500 wozów klepie się dość długo.

  9. Macias

    Głupio że nasza modyfikacja nie objęła wymiany złącza obrotowego( umożliwiło by to wystrzeliwanie rakiet), dołożenia systemu OBRA i jakiejkolwiek poprawy pancerza... Jeżeli pancerz reaktywny był za drogi mogli zdecydować się chociaż na osłony prętowe... Znając nasze realia nasze T 72 nie tak szybko znajdą zastępstwo.

    1. pomz

      Nasze T-72 beda kiedys zamienione przez Abramsy. Zadnych koreanskich czołgów tez nie bedzie. Jankesi takiej kasy nie oddadza nikomu...

    2. Kola

      Oddadzą. Abrams są za ciężkie na nasze drogi i mosty

    3. dropik

      Wróżenie z fusów. Najbardziej prawdopodobne , że nic nie będzie.

  10. Andrzej

    Pytam z czystej ciekawości jak wygląda postęp w dziedzinie modernizacji polskich Leopardów . media jakoś nic nie podają jak to się rozwija , ile zostało już zmodernizowanych lub jakie napotkano kłopoty ?.

    1. Covax

      Projekt Leo 2PL utkną na etapie odbioru prototypu od Reńskich

    2. pomz

      Słyszałem ze w pobliskiej Castoramie zakupiono już śruby i podkładki, więc wszystko powinno ruszyc na dniach z kopyta... Cierpliwosci, z 10 lat i bedą zrobione.

    3. pytacz

      W Castoramie owszem ale w serii modelarskiej DeAgostini pt. "Broń, która nie weszła do koszar" (pierwszy zeszyt za 9,99). A tak serio, to może poznamy nazwiska, stopnie i stanowiska tych "orłów modernizacji".

  11. Covax

    A o pękających kadłubach BTR-4E to już się zapomniało napisać ?

    1. Aad154

      Post dotyczy moderki t-72 ale jak ktoś nie umie czytać ze zrozumieniem to już inna sprawa...

    2. Davien

      Taak, całe 40 z ponad 400 dostarczonych:)) A Irak jakos jest z nich bardzo zadowolony:)

    3. Covax

      Mówię o najnowszej serii sprzed kilku dni 3/12 mają popękane kadłuby.

  12. Kasta nadzwyczajnych ludzi

    Polskie Leo są w fazie analityczne koncepcyjne....one są u nas najtrwalsze

  13. Polarny Miś

    Pancez reaktywny nóż to taka nasza obra3

    1. Macias

      Miałeś na myśli Eraw-ę. Obra to system wykrywający opromieniowanie wiązką laserową

  14. Janusz Czołgów

    Upgraded night vision devices TKN-3UM, TKN-3BUM, TKN-3VUM Range of target observation (2,5x2,5m) at a brightness of 100 mL, not less than *1000 m Upgraded night vision device TVNE-4BUM Range of target observation (2,5x2,5m) at a brightness of 100 mL, not less than * W przypadku kamer KLW-1 „Asteria” ten zasięg dla wąskiego pola widzenia to: ponad 12 000 m przy detekcji, ponad 5000 m przy identyfikacji oraz ponad 2500 m przy rozpoznaniu. Dla szerokiego pola widzenia ten zasięg to: ponad 4600 m przy detekcji, ponad 1500 m przy identyfikacji oraz ponad 750 m przy rozpoznaniu. Nie znam się ale mieć noktowizor na 1 km niż kamerę termalna prawda ?

  15. asdf

    szkoda ze swego czasu nie odkupilismy ich od ukraincow i na ich bazie nie przeprowadzilismy modernizacji w Bumarze

    1. Covax

      Na podstawie czego ? Pękających BTR prosto z fabryki ?

    2. Gniewko

      Bumar by tego nie udźwignął.

    3. Nasze 72ki to zajechany szrot

  16. Gal aninimowy

    Te ukraińskie modernizowane t-72 opiera się na udanych rozwiązaniach z t64 bułat i t80, całkiem rozważnie

  17. Żenada

    Super sprzęt w porównaniu do naszych modyfikowanych.

  18. Leopardzik

    Może by nam tę lufę zaprezentowali? Taki cud na nasze T72

Reklama