Reklama

Siły zbrojne

Zgoda Kongresu USA na sprzedaż HIMARS Polsce

Autor. Lockheed Martin

Kongres USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce prawie 500 wyrzutni HIMARS - poinformował na twitterze wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak.

Reklama

Czytaj też

"Zakończyła się procedura milczącej zgody dla notyfikacji Kongresu USA na kontrakt na prawie 500 wyrzutni Himars dla Polski. Oznacza to, że Kongres zatwierdził sprzedaż dla Sił Zbrojnych RP tych najnowocześniejszych zestawów artylerii dalekiego zasięgu. Wkrótce finalizacja kontraktu!" - napisał w czwartek na twitterze wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak.

Reklama
Reklama

Po ogłoszeniu przez Departament Stanu notyfikacji transakcji w trybie FMS Kongres ma bowiem określony czas (w tym wypadku było to 15 dni), na ewentualne zgłoszenie sprzeciwu. Jeśli sprzeciw nie zostanie zgłoszony, transakcję uznaje się za zatwierdzoną przez amerykański parlament (stąd użyta przez ministra Błaszczaka nazwa "milcząca zgoda").

Czytaj też

Zatwierdzony przez Kongres pakiet obejmuje

  • 18 wyrzutni HIMARS
  • 468 zestawów Launcher-Loader Module Kit (to systemy przeznaczone do montażu wyrzutni na podwoziach, które będą integrowane z Jelczami)
  • 521 zestawów pocisków rakietowych GMLRS Unitary z silnikiem spełniającym wymogi dot. materiałów niewrażliwych (po 6 rakiet w kontenerze, łącznie 3126 pocisków o donośności ok. 85 km, głowica odłamkowo-burząca)
  • 532 zestawy pocisków GMLRS Alternative Warhead Extended Range (po 6 rakiet w kontenerze, łącznie 3192 pocisków, donośność 150-200 km, głowica przeznaczona do rażenia celów powierzchniowych bez stosowania amunicji kasetowej)
  • 461 zestawów pocisków rakietowych GMLRS Alternative Warhead (po 6 rakiet w kontenerze, łącznie 2766 pocisków, donośność ok. 85 km, głowica przeznaczona do rażenia celów powierzchniowych bez stosowania amunicji kasetowej)
  • 45 pocisków taktycznych ATACMS (o donośności ponad 300 km)
  • elementy szeroko rozumianego wsparcia eksploatacji, wyposażenie dodatkowe, amunicję ćwiczebną itd.

Łączna wartość pakietu to aż 10 mld USD. Należy jednak pamiętać, że ostateczna kwota umowy może być niższa, szczególnie jeśli zakres umowy będzie mniejszy. Wniosek o zakup prawie 500 wyrzutni HIMARS złożono jeszcze w zeszłym roku, jednak MON zdecydował się na równoległy zakup południowokoreańskich wyrzutni K239 Chunmoo. Umowa ramowa na te pierwsze obejmuje 288 wyrzutni, w tym 218 (wraz z kilkunastoma tysiącami rakiet dwóch typów) objęła pierwsza umowa wykonawcza, jaka ma być zrealizowana do 2027 roku.

Czytaj też

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama
Reklama

Komentarze (12)

  1. Zygazyg

    Takie pytanie od dyletanta : czy te Jelcze wytrzymają czy też jest ryzyko że skończy się jak z podwoziem gąsienicowym dla Kraba?

    1. Edmund

      @Zygazyg mnie to też zastanawia. Amerykańskie ciężarówki HIMARSA w trakcie strzelania są zasłaniane dużą ilością gorących gazów wylotowych i zapewne podlegają dużym naprężeniom. Pocisk ATACAMS to ponad 2 tony.

    2. Edmund

      Amerykańska ciężarówka do Himarsa waży ponoć 16 ton.

  2. rwd

    Kupić nawet o połowę mniej wyrzutni ale z licencją na produkcję rakiet. Bez własnej produkcji Himarsy wystrzelą amunicję w jeden dzień i dla nich wojna się skończy. Produkcja u nas amunicji do wszystkiego co strzela w WP powinna być podstawową zasadą w negocjacjach zakupowych i wszelkich innych.

    1. Edmund

      Życie to nie koncert życzeń. Może zapytaj się Ukraińców na ten temat?

    2. Chyżwar

      Przy zakupie tej ilości HIMARSów produkcja amunicji w Polsce będzie. Pytanie brzmi jakiej? Z mniejszym zasięgiem nie powinno być problemu, ale warto powalczyć o produkcję ATACMS. Amerykanie wdrażają PrSM, więc na starszy efektor mogą być skłonni dać zgodę.

  3. Box123

    [1/3] Jeżeli zamiast dodatkowych 250 wyrzutni CHUN-MU produkowanych w Polsce z transferem technologi, Błaszczak kupi dodatkowe 250 himarsów z półki to będzie to zwykły sabotaż, tak samo jak blokowanie budowy prawdziwego czołgu K2PL (konkurencja dla abramsów) i kupno 700 haubic K9 gdy sami możemy produkować 50krabów rocznie czy blokowanie rozwoju moskita (javeliny), a wcześniej przez 5 lat kupna dronowi amunicji krążącej (jak wyżej) oraz zablokowanie opracowania ciężkiego bwp (robienie miejsca pod bradleya z półki z USA - tylko wojna na Ukrainie trochę pokrzyżowała te plany i stąd wpadka z as21 z Koreą ale już sytuacja wraca do normy) . Większość decyzji Błaszczaka przez ostatnie 6lat miało charakter dywersyjny (nawet blokowanie wot przez pierwsze lata) i wygląda tak jakby jego głównym celem było reprezentowanie interesów USA, a nie Polski. Do tego Błaszczak robi co może żeby nie kupić kolejnych f35, ktore jako jedyny samolot robią różnice w powietrzu. Czyżby po to żeby potem "musieć"

    1. Edmund

      @Box123 powiem ci Co wiesz: Nic nie wiesz.

    2. Box123

      No to jak ty wiesz to zacznij od tego: 1) dlaczego na 5lat wstrzymano zakupy warmate,które jak pokazała wojna na Ukrainie byly jedynymi dronami których Rosja nie mogła zakłócić,w efekcie czego w lutym 2022 mielismy ich 100szt zamiast kilku tysięcy 2) dlaczego w okolicach roku 2018 kiedy już było wiadomo,że program borsuk się powiedzie,a HSW proponowała opracowanie jego ciężkiej wersji,Błaszczak nie był zainteresowany w efekcie czego obudziliśmy się z ręką w nocniku? 3) jaki jest powód rezygnacji z równoległego opracowania,które można by traktować jako pracę rozwojową,ciężkiej wersji K2PL,który byłby porównywalny z abramsem? Czy w programie wilk nie przewiduję się rozwijania sprzętu w kolejnych latach? 4) dlaczego Błaszczak przez 5lat nie zwiększył mocy produkcyjnych HSW i nie zamówił kolejnych krabów tylko realizował dostawy w tempie, które oznaczało ich zakończenie ok 2050? A później zrzucał winę na HSW? 5) gdzie jest moskit i jakie jest jego roczne finansowanie? Może narazie te pięć

    3. Edmund

      @Box123 Nie zamierzam tłumaczyć MON, które w latach wcześniejszych nie ustrzegło się wielu zaniedbań. Mogło wszystko zrobić wcześniej, ale ma argumenty na swoja obronę: beton cywilny i wojskowy przeciwny zmianom w wojsku, krytyków ze strony polskojęzycznej prasy niemieckiej i totalnej opozycji, nie aż tak duży potencjał budżetu w latach ubiegłych. Dziś jednak robi to dobrze i szybko. Przypuszczam, że jest to efekt także wielogodzinnych rozmów w Pentagonie i kwaterze NATO co USA mogą nam dostarczyć i ile, a co my musimy zrobić / kupić sami. Ty różne wydatki możesz nazywać blokowaniem, a tymczasem zadanie to mogło czekać na właściwe miejsce w całości opracowywanych planów wydatków zbrojeniowych.

  4. szczebelek

    Podpisaliśmy umowy wykonawcze z Koreą, które w pierwszych fazach zawierają dostarczenie gotowych 180 K2, 212 K9A1 i 212 modułów K239 drugie fazy to częściowa produkcja w Polsce w przypadku czołgów i AHS-ów to będzie 50-60% z 820 i 460 sztuk natomiast nasza licencja na moduły to będzie 70 sztuk, więc nie żadne 250. Owszem chcemy kupić wszystkie 500 modułów, a to oznacza, że w idziemy w stronę efektu napuszonego pawia.

  5. Box123

    [3/3] Bez produkcji w kraju wyrzutni oraz rakiet wystarczy że USA wstrzyma dostawy części i po pół roku wszystko możemy wyrzucić do kosza, a o rakiety będziemy musieli się prosić jak dziś Ukraina i tłumaczyć się do czego będziemy chcieli nimi strzelać. Jeszcze niedawno była szansa, że dzięki współpracy z Koreą program Homar jednak powstanie ale jak widać Błaszczak nie odpuszcza, żebyśmy jednak nie uzyskali tu żadnych własnych kompetencji. Ten człowiek powien zostać jak najszybciej odwołany, bo każdy jego dzień na tym stanowisku to zaprzepaszczanie kolejnych szans Polski na budowę własnych zdolności, co może być kluczowe dla naszego przetrwania w przyszłości (już wojna na Ukrainie i pandemia pokazały co się dzieje z dostawami "z zagranicy" jak się robi naprawdę gorąco) i co najwyżej dostarczanie tylko kolejnych argumentów niemieckiej opozycji do uderzania w rząd, który jest być może ostatnią przeszkodą dla pełnej dominacji Berlina w Europie

    1. hermanaryk

      Box123, weź coś na uspokojenie. Histeria nie pomaga w trzeźwej ocenie sytuacji.

    2. Edmund

      @Box123 Jeśli USA wstrzyma dostawy części to przeciwko Rosji nie obroni się żaden kraj w Europie. Choćbyśmy nie wiem jak rozbudowywali zbrojeniówkę to bez USA trudno jest przeciwstawić się Rosji. Dotyczy to każdego kraju w Europie i każdego innego kraju NATO. Nie wiem czemu służą twoje komentarze? Ukraina nie przetrwałaby bez Polski i USA.

  6. DRB

    Box@ zejdź na na ziemię. ani Korea nie pali się już do transeferu technologii, ani nie jesteśmy w stanie na czas produkować krabów. 50 na rok to dopiero za jakiś czas, a blokują nas silniki niemieckie. Poza tym nie mamy już praktycznie krabów a te, które są w produkcji pójdą na ukr w ramach kontraktu z nimi (może nawet za nie zapłacą). To oznacza, że dla naszej armii zaczniemy produkować kraby najwcześniej za dwa lata w sytuacji, gdy pozbyliśmy się całej artylerii lufowej. Kto ci wyprodukuje te dziesiątki tysięcy rakiet? do tego trzeba mieć linie produkcyjne a żeby to zrobić nawet na licencji, potrzebujesz czasu, dużo czasu. a Koreańcy usztywnili stanowisko. Błaszczak wcale nie taki zły, porównaj sobie co zrobił Klich (nic) czy Siemionak - ten akurat ma pewne zasługi - Leopardy 2A5, czy podwozia do Krabów mimo sprzeciwu Bumaru, który wszystko chciał zrobić a niczego dobrze nie potrafił.

    1. hermanaryk

      Gdyby Klich nic nie zrobił, to nie byłoby tak źle. Niestety zrobił bardzo dużo - złego. Inna sprawa, że był tylko wykonawcą, aczkolwiek chętnym.

  7. Edmund

    2/2 USA / NATO dostarczy wsparcie lotnicze i satelitarne, logistykę a także wyśle swoje oddziały, ale te kraje łącznie z Polską będą musiały wziąć na siebie główny ciężar walk - choćby jutro. Zapomnijcie o oglądaniu relacji wyłącznie w TV. To dlatego MON stara się jak najszybciej zakupić dużą liczbę sprzętu i amunicji. To dlatego nie opiera się wyłącznie na produkcji sprzętu i amunicji w Polsce, co trwa dłuższy okres czasu. To dlatego chce zwiększyć liczbę stacjonujących w Polsce żołnierzy USA, jak najszybciej. To dlatego buduje 2 kanały logistyczne: USA i Korea.

  8. Edmund

    1/2 Zawsze z dużym rozbawieniem czytam komentarze domorosłych ekspertów, co to oni by nie zrobili i czego nie kupili (nie za swoje), bo MON na niczym sie nie zna. Wszystkie zaawansowane, wojskowe symulacje i ćwiczenia wskazują, że w przypadku konfliktu NATO - Rosja, zdecydowana większość walk będzie się toczyć w Polsce, choćby jutro - jeśli zajdą określone okoliczności. To pierwszy wniosek. Drugi z nich to my będziemy musieli wziąć na siebie główny ciężar walk, a nie mityczne NATO. Tak samo jak główny ciężar walk w przypadku konfliktu USA - Chiny weźmie na siebie Tajwan, albo Korea Południowa w przypadku konfliktu między obiema państwami koreańskimi.

  9. raf4

    integrujemy K239 i Himars z Topaz mam nadzieję ze Topaz zintegrujemy z IBCS i tylko krok zeby z Himars strzelać pakietami z K239 i na odwrót ....oby sie udało ;)

  10. Conan_babrbarzyńca

    Box124 zupełna zgoda. Jesli korea zgodzi się na orodukcję rakiet przez nasz przemysł zbrojeniowy a usa nie to wybrać koreę. Kupić 500 wyrzutni chunmoo i produkować dziesiątki tysięcy rakiet u nas w kraju i tyle! Jeśli do himarsów nie będziemy produkować rakiet w Polsce a tylko pozostaje kupno z półki to anulować kupno himarsów. Na pierwszym miejscu trzeba dbać Błaszczak o nasz przemysł!

  11. Box123

    [2/3] na szybko kupić f15, których USA chce się pozbyć? Jeżeli faktycznie kupimy kolejne 250 himarsów kosztem produkcji wyrzutni w Polsce i budowania autonomi produkcji podstawowego uzbrojenia w kraju, Błaszczak powinien być z miejsca odwołany i usłyszeć zarzuty. 250 himarsów jest w 100% wystarczające i nie ma żadnego powodu żeby kupować ich drugie tyle jeśli możemy produkować podobne wyrzutnie w kraju. Ale już na początku swojego urzędowania Błaszczak raczył stwierdzić, że skoro nie posiadamy zdolności w zakresie broni rakietowej to nie będziemy ich budować. Wyrzutnie rakietowe są podstawowym rodzajem uzbrojenia i powinniśmy robić wszystko co się da żeby móc je produkować samodzielnie. Korea przy 1/10 tego zamówienia dostała licencje na produkcję w kraju dzięki czemu mają teraz własne wyrzutnie CHUN-MU. Tymczasem my mając szansę zbudować własny przemysł wydamy dziesiątki mld na sprzęt z półki do którego nie będziemy mieli żadnych praw. Bez produkcji w kraju wyrzutni oraz rakiet

  12. Esteban

    A wydawało się to niemal nierealne, a tu proszę